Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
„Všechno není jenom byznys,“ říká Bronislav Sobotka, nadšený učitel angličtiny z Brna v rozhovoru, kde podrobně představil své dvě klíčové myšlenkové mapy — popisuje v nich podnikatelské cíle i zdroje a distribuci příjmu. Tohle se jen tak nevidí. Vřele proto doporučujeme dát si tentokrát naše povídání i s obrazem. Rozhovor uvádí Robert Vlach.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Jakou cenu si říct za svoje služby? Aby to nebylo moc, ale ani málo? Lucie Krausová účetní specialistka a lektorka v článku popisuje faktory, které je třeba při výpočtu hodinové sazby zohlednit.
Tvůrci obsahu mohou prodat část budoucích příjmů — na aktuální příklad z praxe upozornil ve svém příspěvku Pavel Dvořák. Úspěšný Youtuber CJ So Cool totiž takto prodal v aukci 35 % budoucích příjmů výměnou za finanční injekci, která mu pomůže posunout kvalitu obsahu na vyšší úroveň. Aktuálně má přes 8,7 milionu odběratelů.
Jak v textu Pavel komentuje, krok CJ by mohl otevřít úplně nové dveře i pro další tvůrce. Příspěvek mj. volně navazuje na téma našeho posledního článku a současný silný trend v kreativní ekonomice.
Způsobů, jak zpeněžit plody tvůrčí práce, rychle přibývá. A protože spousta tvůrců je na volné noze, mění to nevyhnutelně i podnikatelské záměry freelancerů. Přečtěte si článek o možnostech zpeněžení kreativní práce od Roberta Vlacha.
Margareta Křížová je známá osvětou finanční gramotnosti v pořadech Den D a Máme na to. V tomto rozhovoru prozradila, jak přistupuje k finančnímu sebeřízení a investování ona sama, i jaké finanční návyky považuje za prospěšné nejen pro freelancery a podnikatele, ale také pro širší veřejnost.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Nevyděláváte tolik, kolik byste chtěli? Nedaří se vám najít společnou řeč s klienty? Jak v tomto článku píše Madla Čevelová, může to být tím, že se k podnikání podvědomě stavíte jako k něčemu jinému a svůj byznys zaměňujete s koníčkem, uměním nebo životním úkolem:
„Nezáleží na tom, jak moc podnikáte srdcem, jak ušlechtilý je váš záměr nebo jak vysoké jsou vaše etické standardy. Podnikat znamená vyměňovat hodnotu za peníze. Tečka.“
Jaké byly začátky Fakturoidu? Jan Korbel a Lukáš Konarovský vypráví o rozjezdu, milnících, ale taky budoucnosti svého nástroje, který dnes pro online fakturaci využívají tisíce freelancerů.
„O vánočních svátcích 2008 jsme začali Fakturoid tvořit, v srpnu už jsme o tom dali veřejně vědět a přesně na Štědrý den 2009 jsme ho spustili. Ukázalo se, že jsme na trh přišli ještě relativně brzy. Růst byl ze zpětného pohledu vlastně pomalý, ačkoli jsme první roky zvyšovali obrat o víc než 100 % ročně. Ale pro představu, v prvním roce (2010) jsme měli obrat 46.000 Kč. Ne měsíčně. Za rok.“
Realitní makléř Michal Souček patří k nejváženějším zástupcům své profese v Česku, mj. díky vzdělávací platformě Makléři makléřům. V pokračování naší volné série „Jak krotit finance, žít levně, ale mít bohatý život“ jsme se proto logicky zaměřili na téma, které je Michalovi nejbližší — nemovitosti. Vyplatí se do nich dnes investovat? Jak zlepšit kvalitu rozhodování? A na co všechno si dát při nákupu domu či bytu pozor?
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Z našeho archivu videí pouštíme další cenný záznam — přednášku z think-tank copywriterky Michaely Weikertové, ve které sdílí své zkušenosti s tím, jak se v průběhu let vyvíjel její přístup k cenotvorbě a současně i nabídka služeb pro klienty.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Kamnář Honza Křivonožka, oceněný mj. jako Živnostník roku 2017, je dalším hostem naší volné série rozhovorů na téma „Jak krotit finance, žít levně, ale mít bohatý život.“ Spolu s rodinou se usadil na malé vesnici a vyznává nízkonákladový přístup k životu. Stejně tak ale v našem povídání nabízí i velmi střízlivý pohled na soběstačnost.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.