Peníze, osobní finance a cenotvorba na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 11-20 z 174 novinek v kategorii

Kam s nimi?

Dobrý hospodář umí nakládat s věcmi. Že to není vaše věc? Ponořte se do světa bazarů, aukcí, swapů, sbírek …a nejspíš změníte názor. Možná při tom i vyděláte nějaké peníze a uděláte někomu radost. A každopádně zamezíte plýtvání.

Číst dál

Jamicast s Robertem Vlachem

Naše členka, nezávislá investiční a majetková konzultantka Michala Janatová patří k hrstce špičkových profesionálních finančních poradců, kteří v Česku dělají osvětu v oblasti osobních financí.

Na téma osobních financí podnikatelů, zejména freelancerů, natočila rozhovor s Robertem Vlachem pro svůj osvětový podcast Jamicast. Řeč byla mj. o finančním plánu, rozhodování a dobrých knihách.

Poslouchejte na Spotify a YouTube:

Pricingový profil

Cenotvorba freelancerů je závislá na řadě faktorů, které s ní na první pohled přímo nesouvisejí. Proto jsme přidali do posledního anglického newsletteru jednoduchý anonymní online formulář, díky kterému se můžete hlouběji zamyslet nad vlastním „pricingovým profilem“ — tj. právě oněmi faktory, které nastavení ceny ovlivňují. Jakmile formulář odešlete, zobrazí se vám přehled odpovědí ostatních freelancerů z celého světa.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Americké interview

Americká autorka Sarah Duran, která píše skvělé články pro Freelancers Union, natočila s Robertem Vlachem interview pro svůj podcast The Hustler’s Manifesto. Konverzace se točila kolem témat Robertova bestselleru The Freelance Way a zejména pak cenotvorby na volné noze.

Jedna z klíčových myšlenek, která v rozhovoru zazněla, je jak cenotvorba ovlivňuje celkovou subjektivní zkušenost freelancerů s podnikáním. Robert poukázal na to, že pokud nás nějaká práce nebaví, může to být i tím, že ji děláme přepracovaní a pod cenou. Dělat tutéž práci v plně odpočatém stavu nebo za mnohem lepší peníze pak může být pocitově radikálně odlišná zkušenost.

Poslouchejte na Spotify či YouTube:

Změna odvodů na sociální pojištění

Poslanecká sněmovna minulý týden schválila dlouho připravovaný konsolidační balíček. Server Podnikatel.cz k tomu připravil přehled všech novinek. Dotknou se také podnikatelů.

OSVČ se týká hlavně změna minimálního vyměřovacího základu pojistného na sociální pojištění. „V letech 2024–2026 se zvýší minimální vyměřovací základ pojistného na sociální pojištění OSVČ z 25 % na 40 % průměrné mzdy, tj. o 5 procentních bodů ročně. Pro rok 2024 to znamená zvýšení minimální zálohy 2944 Kč na 3852 Kč,“ uvádí v článku Dan Morávek.

Pro začínající podnikatele každopádně zůstanou odvody po dobu prvních dvou kalendářních let od zahájení podnikání. stejné — s měsíčním vyměřovacím základem na 25 % průměrné mzdy.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

10. investiční konference

Na české poměry něco zcela mimořádného: Letos už podesáté se bude 13.11. konat Česká investiční konference.

Tuto osvětovou akci spolupořádají Lenka Rož Schánová a Daniel Gladiš zejména pro individuální investory, kteří se chtějí dále vzdělávat a inspirovat od profíků.

Konference ukazuje, jak o konkrétních akciových investicích přemýšlejí lidé, kteří se investováním u nás i v zahraničí živí. A jako vždy skýtá i spoustu prostoru pro neformální networking se spíkry.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Cenotvorba freelancerů

Robert Vlach bude letos hostem Freelance Business Month, největší mezinárodní online akce pro nezávislé profesionály.

V pátek 20. října od 18 hod. bude odpovídat na dotazy freelancerů z celého světa ohledně cenotvorby a cenového vyjednávání. Q&A session on freelance pricing and business negotiations je pro účastníky zdarma a přihlásit se můžete jednoduše přes Zoom.

Případně můžete také využít bezplatný vstup na celou konferenci, nebo zakoupit plný vstup s 25% slevou.

Krok vpřed v cenotvorbě

Udělejte krok vpřed k lepší cenotvorbě s mimořádnou 38% slevou na AHAbook — praktickou eknihu Romana Věžníka o aha-momentech v cenotvorbě (nejen) pro copywritery. Sleva platí do konce října při uvedení kódu KROKVPRED v objednávce.

Workshop zdarma

Americká business koučka Sarah Duran je jedním z nejvýraznějších autorů, kteří píší o podnikání na volné noze. Řadu jejích článků jsme v minulosti sdíleli, ale teď přichází s něčím extra:

Boss Mindset je bezplatný online workshop, který Sarah pořádá pro freelancery, konzultanty a sólopodnikatele v pátek 29. září 2023 od 17 hod. našeho času.

Sarah je skvělá, zkušená a je hlasitým zastáncem provozování podnikání na volné noze coby výnosného byznysu. A přesně o tom by její workshop měl být. Máte tedy jedinečnou příležitost poznat Sáru osobně a když to nestihnete, aspoň se přihlaste k odběru jejího The Hustler’s Manifesto na Substacku.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Status kulturního profesionála

Zajímá vás, stručně a jasně, jak je to s tím připravovaným statusem umělce pro profesionály pracující v kultuře?

Jednu z nejsrozumitelnějších odpovědí nabízí nedávný rozhovor s Ondřejem Lipárem z Asociace spisovatelů. Vysvětluje, že nyní jde hlavně o to kulturní profesionály definovat a říct, kdo může status umělce získat. Na to pak teprve může navázat nějaká forma podpory. Jinými slovy, bude to běh na delší trať.

“Stát zavedením statusu kulturního profesionála vlastně jenom říká: pracovat v kultuře je specifické, je to něco jiného než být zaměstnanec, je to něco jiného než být podnikatel nebo OSVČ, protože v této oblasti klasický trh nefunguje, není to klasická hra nabídky a poptávky. Je to práce, která je často nepravidelná, nesouvislá, nárazová, a lidé, kteří takto pracují, se často dostávají do složitých životních situací. Stát přijetím zákona o statusu kulturního profesionála řekne, my tohle uznáváme, tady pro vás máme nějakou škatulku, nějaké označení. Abyste se do ní dostali, musíte splnit takováto kritéria. To je úplný základ. Teprve ve chvíli, kdy se podaří něco takového definovat, může stát začít tuto specifickou situaci zohledňovat v konkrétních opatřeních.“

Lipárův pragmatický přístup vyniká zejména ve srovnání s vyhrocenou veřejnou debatou o tomto tématu — viz třeba stejně starý rozhovor se zakladatelem Kulturní sféry Lukášem Viltem, který mluví bez obalu jazykem třídního boje o vykořisťování uměleckých profesí producenty.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí