Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Děláte si poznámky? A máte v nich systém? Pokud ne, mohl by vás inspirovat tenhle návod, jak implementovat digitální Zettelkasten, který napsala Eliška Šestáková.
Jak ovlivní technologie založené na umělé inteligenci práci v oborech jako je překladatelství? Přijdou profesionálové o práci? Podobné otázky se znovu objevují i s ohledem na rozvoj výborného online překladače DeepL.
Německý nástroj využívá strojové učení neuronových sítí, které trénuje na datech miliard ověřených překladů dostupných online, a na základě zpětné vazby své výsledky neustále zdokonaluje. Zaměřuje se tak nejen na významy samostatných slov, ale i slovních spojení, vět a větných celků. Od března 2021 navíc překládá taky česky.
V článku na Seznamu mj. komentují výsledky DeepL i budoucnost oboru renomovaní překladatelé Miroslav Pošta a Viktor Janiš.
O tom, jak lépe spravovat svůj Gmail vysvětluje Robert Vlach v tomto novém článku.
Kdybyste hledali alternativu k zavedeným aplikacím pro online hovory, zkuste otestovat Around — oproti jiným nástrojům během videohovoru zabírá pouze kulatý výřez kolem obličeje, který se navíc vždy drží nad ostatními spuštěnými okny a programy.
Díky zapojené umělé inteligenci umí potlačit některé rušivé zvuky v pozadí, jako třeba štěkání psa nebo sirény. A nabízí třeba taky poznámkový blok, který po skončení hovoru automaticky rozešle zápis na všechny připojené kontakty. Docela užitečné funkce. Nástroj je zatím ve veřejné betě, je úplně zdarma a připojit se může maximálně 30 lidí.
PS: O výhodách Around se v novém článku rozepsal i uznávaný designér Tobias van Schneider.
Mladý student gymnázia Matěj Krček se od svých čtrnácti let věnuje programování. Aby během distanční výuky pomohl spolužákům, loni na jaře z vlastní iniciativy připravil ve spolupráci s Googlem sérii vzdělávacích videí, kde vysvětluje základní principy práce s nástroji, jako je Google Meet, Kalendář a další. Ve volném čase pak navíc pracuje na aplikaci pro pacienty s Alzheimerovou chorobou.
„Spolužáci ze třídy mi často psali o radu, jak s nástroji pracovat. Potom se k nim přidali i lidi z dalších tříd a mně došlo, že problém bude asi sahat daleko za hranice naší školy.“
Pokud často pracujete s textem a nejste si občas jistí, jak správně použít uvozovky, kam patří pomlčka a spojovník nebo jestli jste třeba někde nepřehlédli nadbytečné mezery, mohlo by se vám hodit Typopo.
Tenhle bezplatný online nástroj sice neopravuje gramatiku, zvládá ale nejběžnější mikrotypografické chyby. Stojí za ním produktový designér na volné noze Braňo Šandala. Vedle češtiny a slovenštiny, umí Typopo automatické opravy taky v angličtině, němčině a rusínštině.
Jaké byly začátky Fakturoidu? Jan Korbel a Lukáš Konarovský vypráví o rozjezdu, milnících, ale taky budoucnosti svého nástroje, který dnes pro online fakturaci využívají tisíce freelancerů.
„O vánočních svátcích 2008 jsme začali Fakturoid tvořit, v srpnu už jsme o tom dali veřejně vědět a přesně na Štědrý den 2009 jsme ho spustili. Ukázalo se, že jsme na trh přišli ještě relativně brzy. Růst byl ze zpětného pohledu vlastně pomalý, ačkoli jsme první roky zvyšovali obrat o víc než 100 % ročně. Ale pro představu, v prvním roce (2010) jsme měli obrat 46.000 Kč. Ne měsíčně. Za rok.“
Chcete-li sledovat desítky až stovky oborových zdrojů, Feedly je vynikající pomocník. Umožní vám sledovat blogy, weby, podcasty atd. s minimálním úsilím přes RSS a ušetří tím váš inbox i čas. K dispozici je vedle té bezplatné i placená verze Pro, která přidává podporu Twitter obsahu, Google hledání či newsletterů.
Jak si vybavit studio pro online školení, videoblogy nebo třeba podcasty? Jako upoutávku k mega-článku pro náš blog natočil Dan Gamrot průlet svou sestavou a ukázal, jakou techniku coby lektor na volné noze používá. Můžete si ho dát jako jednohubku předtím, než se pustíte do jeho velkého, 40stránkového průvodce.
Sledujte na našem YouTube:
Chcete si udržet přehled ve světě internetu, IT bezpečnosti a technologií? Publicista, průkopník českého internetu a autor známého blogu Marigold.cz Patrick Zandl vydává jednou týdně newsletter coby své manažerské shrnutí aktuálního dění — a dokonce ho namlouvá i jako podcast, takže si můžete vybrat.
Jak k tomu uvádí: „Nezajímá mě každá vtipná banalita, ale jen věci, které mají dopad dnes, zítra, za deset let.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.