Technologie a aplikace používané freelancery

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 11-20 z 198 novinek v kategorii

Aplikace Cvak

Praktický tip pro drobné prodejce z našeho nedávného setkání Na volné noze Na cestě v Brně. Aplikace Cvak umožňuje přijímat bezhotovostní platby i bez terminálu — platba probíhá jednoduše přiložením mobilu k NFC kartě, která je s aplikací spárovaná, nebo načtením QR kódu.

Profese za 50 let

Tady je naše kreativní výzva v rámci Otázek týdne:

Jak myslíš, že bude vypadat tvá profese za 50 let?

Odpovědět můžeš AI obrázkem vč. zadaného promptu, náčrtkem nebo textem v komentářích. Takhle vypadá naše verze.

Zapojte se a podívejte se, co vytvořili kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Google NotebookLM

Píšete, tvoříte, pracujete hlavou?

Pak by vás mohl zajímat AI nástroj Google NotebookLM, který je nově dostupný i v Česku a ostatních zemích EU.

NotebookLM usnadňuje psaní a rozvíjení vlastních nápadů nad zdroji, které sami do nástroje nahrajete a necháte schroustat AI modelem Google Gemini 1.5 Pro. NotebookLM vám pomůže s rešeršováním, psaním i redigováním obsahu a vaše data přitom zůstávají soukromá.

Na vývoji nástroje se mj. podílí autor řady populárně-vědeckých bestsellerů Steven Johnson. Jiný uznávaný expert na organizaci poznámek a autor knihy Pořiďte si druhý mozek, Tiago Forte, o NotebookLM říká, že je to „nejlepší software kdy vytvořený pro využití AI v kreativní práci.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Pokrok v AI

Zajímáte se o pokrok v AI? Špičkový český expert na umělou inteligenci Stanislav Fořt tvoří společně se svou ženou Kristinou už pár let newsletter, který opravdu stojí za to odebírat.

Stanislav Fořt má doktorát z teorie hlubokého strojového učení na Stanfordu a ohromnou praxi v oboru. Působil např. ve startupu Anthropic nebo Stability AI a dnes se mj. podílí na výzkumu jazykových modelů v rámci Google DeepMind.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Plán dne: Nautilus Omnibus

Věřili byste, že něco tak jednoduchého a všudypřítomného jako seznam úkolů lze ještě podstatně vylepšit? Právě to se povedlo Tomovi Baránkovi, který nově zpřístupnil svůj plánovací nástroj ve veřejné webové betaverzi zdarma jako Nautilus Omnibus.

Webová aplikace si ukládá data jen lokálně ve vašem prohlížeči a umí vizualizovat zadaný denní checklist či to-do list formou jakéhosi šneka. Na něm pak vidíte, jestli stíháte, a pokud ne, můžete ještě úkoly průběžně upravovat.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Praktická kniha o AI

Pokud hledáte návodnou knihu, která by vás uvedla do praktického používání AI nástrojů (zejména LLM jako ChatGPT) v pracovním životě, koukněte na novinku Co-intelligence. Napsal ji Ethan Mollick, který přednáší o podnikání a inovacích na Pensylvánské univerzitě v USA.

Mollick na rozdíl od jiných autorů nepřehání a neslibuje zázraky. Naopak, popisuje střízlivě stinné i světlé stránky současné technologie a strategie, na kterých můžete stavět v nejbližších letech.

Poznámka: Tip na knihu nám poslal Miloš Čermák, se kterým jsme natočili rozsáhlý rozhovor mj. právě o umělé inteligenci.

#19 Eva Pavlíková

Eva Pavlíková vedla několik let úspěšný projekt Česko.digital, který propojuje profesionály a stát, aby mu pomáhali s digitalizací a zaváděním inovací. Kromě toho se věnuje rozvoji českého úřednictva v organizaci Byro a studuje teologii. Eva miluje otužování a tak jsme se šli před natáčením rozhovoru vykoupat do ledové lednové Ostravice.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

AI generátor videí Sora

Kam se budou vyvíjet AI nástroje? Generátor videí Sora od OpenAI ukazuje další možnosti umělé inteligence, když dokáže na základě jednoduchých promptů vytvořit komplexní, reálně vypadající až minutové FullHD záběry.

Služba je zatím v testovací fázi, v oficiální ukázce už se ale můžete podívat na její výstupy včetně textových zadání, podle kterých vznikly.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

25 top freelancerů o AI

Otto Bohuš zkompletoval svůj velký rozhovor s předními českými profesionály. Třetí a poslední část je zaměřená na umělou inteligenci:

  1. Napiš VERZÁLKAMI jediné slovo, které vystihuje tvůj pocit z nástupu umělé inteligence. Poté ho krátce vysvětli.
  2. Jaký máš nejpřekvapivější „aha efekt“ ze své dosavadní práce s novými AI nástroji? O co přesně šlo?
  3. Představ si, že máš k dispozici neomezený nástroj zcela podle svých přání. Co by uměl a jak by se tím proměnila tvá práce?

Předchozí dvě části:

Mezi oslovenými jsou mj. Petra Dolejšová, Filip Dřímalka, Madla Čevelová, Broňa Sobotka, Robert Vlach, Michaela Weikertová, Jindra Fáborský, Bohdana Goliášová, Pavel Minář, Hana Jadavan, Jan Řezáč, Lucie Čambálová, Ladislav Zibura, Tomáš Baránek a další.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Patrick Zandl o AI

Jaký bude rok 2024 s umělou inteligencí? Patrick Zandl v předposledním vydání svého newsletteru sepsal podrobný výhled na další měsíce. Popisuje obecnější trendy kolem personalizovaných chatbotů a videa, ale věnuje se např. taky energetické náročnosti AI ekosystému nebo nedostatku dat, na kterých lze umělou inteligenci trénovat.

„Šéf Open AI Sam Altman nedávno prohlásil, že očekává, že na trénink se budou používat v blízké budoucnosti syntetická data, tedy data uměle vytvořená. Je to dnes rychle rostoucí trh v AI ekosystému, má řešit problematiku ”předsudků”, jež jsou do AI zavlečeny prostřednictvím neetických nebo problematických vstupních dat,“ píše Patrick.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí