Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Pokud se s nástroji umělé inteligence teprve seznamujete a chtěli byste své znalosti prohloubit, koukněte na termíny školení, které pořádají Miloš Čermák a Senta Čermáková v rámci svého projektu Inspiruj se. Jejich nejoblíbenější, cenově přístupné školení AI Masterclass se koná pravidelně v Praze, ale 15. října bude např. i v Ostravě.
Miloš mj. píše o AI newsletter a často o používání AI mluví v rozhovorech — nedávno třeba s Danem Tržilem či loni v našem podcastu Na volné noze, na který už tento měsíc navážeme novou epizodou!
Jak využít AI v praxi? Patrick Zandl sdílí na svém webu praktické články, jak pracovat s umělou inteligencí a nástroji jako ChatGPT nebo Claude — nedávno např. připravil text k tomu, jak pomocí AI nastudovat téma a připravit lepší článek nebo návod na programování s AI, když sami programovat neumíte.
„Programování má oproti mnoha jiným tvůrčím postupům zásadní nevýhodu: něco o tom musíte vědět. Pokud si otevřete vývojové prostředí, musíte tušit, jak za sebe skládat příkazy a dokud to neuděláte správně, nic nefunguje. To ale AI mění,“ píše Patrick v úvodu.
Ani letos Jiří Benedikt nevynechal a sdílí svoje kompletní produktivní workflow. V nabitém videu (má přes 5 hodin) popisuje 100+ vychytávek, aplikací a tipů — od pracovních po osobní věci. Jednou z novinek pro tento rok je, že hned v úvodu Jirka ukazuje svých Top5 nástrojů, které používá.
Miloš Čermák ve výborném rozhovoru v podcastu Proti Proudu mluvil o své vášní pro psaní i jak mu umělá inteligence šetří čas. Spolu s Danem Tržilem otevřel taky téma dlouhověkosti a popsal rutinní cvičení, která mu pomáhají udržet balanc v osobním i profesním životě.
„Za svých 11 podnikatelských let jsem zaplatil za používání online nástrojů zatím přesně 0 Kč. Ne, není to chyba, opravdu nulu,“ prozrazuje digitální konzultant, designér a Notion expert z Pardubic, Dála Musil hned v úvodu svého článku se všeříkajícím názvem Jak podnikat a neplatit měsíčně nic za aplikace. Předává v něm tipy, které ocení zejména začínající a šetřiví freelanceři.
Praktický tip pro drobné prodejce z našeho nedávného setkání Na volné noze Na cestě v Brně. Aplikace Cvak umožňuje přijímat bezhotovostní platby i bez terminálu — platba probíhá jednoduše přiložením mobilu k NFC kartě, která je s aplikací spárovaná, nebo načtením QR kódu.
Tady je naše kreativní výzva v rámci Otázek týdne:
Jak myslíš, že bude vypadat tvá profese za 50 let?
Odpovědět můžeš AI obrázkem vč. zadaného promptu, náčrtkem nebo textem v komentářích. Takhle vypadá naše verze.
Zapojte se a podívejte se, co vytvořili kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Píšete, tvoříte, pracujete hlavou?
Pak by vás mohl zajímat AI nástroj Google NotebookLM, který je nově dostupný i v Česku a ostatních zemích EU.
NotebookLM usnadňuje psaní a rozvíjení vlastních nápadů nad zdroji, které sami do nástroje nahrajete a necháte schroustat AI modelem Google Gemini 1.5 Pro. NotebookLM vám pomůže s rešeršováním, psaním i redigováním obsahu a vaše data přitom zůstávají soukromá.
Na vývoji nástroje se mj. podílí autor řady populárně-vědeckých bestsellerů Steven Johnson. Jiný uznávaný expert na organizaci poznámek a autor knihy Pořiďte si druhý mozek, Tiago Forte, o NotebookLM říká, že je to „nejlepší software kdy vytvořený pro využití AI v kreativní práci.“
Zajímáte se o pokrok v AI? Špičkový český expert na umělou inteligenci Stanislav Fořt tvoří společně se svou ženou Kristinou už pár let newsletter, který opravdu stojí za to odebírat.
Stanislav Fořt má doktorát z teorie hlubokého strojového učení na Stanfordu a ohromnou praxi v oboru. Působil např. ve startupu Anthropic nebo Stability AI a dnes se mj. podílí na výzkumu jazykových modelů v rámci Google DeepMind.
Věřili byste, že něco tak jednoduchého a všudypřítomného jako seznam úkolů lze ještě podstatně vylepšit? Právě to se povedlo Tomovi Baránkovi, který nově zpřístupnil svůj plánovací nástroj ve veřejné webové betaverzi zdarma jako Nautilus Omnibus.
Webová aplikace si ukládá data jen lokálně ve vašem prohlížeči a umí vizualizovat zadaný denní checklist či to-do list formou jakéhosi šneka. Na něm pak vidíte, jestli stíháte, a pokud ne, můžete ještě úkoly průběžně upravovat.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.