Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Tiago Forte, uznávaný odborník na osobní produktivitu a autor knihy Pořiďte si druhý mozek, kterou v češtině vydal Melvil, recenzuje Google NotebookLM — nový, potenciálně revoluční AI software pro psaní, který umožňuje tvořit texty s využitím AI analýzy vámi nahraných zdrojů. Užitečný nástroj pro každého, kdo píše, ať už články nebo knihy.
V Česku tato technologie sice zatím není dostupná, ale i tak jde o cenný video-pohled pod pokličku, kde Tiago ukazuje příklady použití a poskytuje zajímavé postřehy o tom, jak může taková technologie fungovat.
„V tomto videu vám ukážu, co je NotebookLM, jak funguje a jak můžete začít využívat to, co považuji za nejlepší software kdy vytvořený pro využití AI v kreativní práci.“
Jestli rádi testujete lifehacky pro lepší zdraví, mohlo by se vám líbit nové zařízení Elonga. Stojí za ním tým vývojářů z Česka a jeho funkcí je tělesný monitoring — na základě pravidelného měření dává pohybová a režimová doporučení s ohledem na aktuální úroveň stresu a regenerace. Upozorní např. na spánkový deficit a umí odhalit dlouhodobé problémy, které můžete řešit. Náramek přitom stačí nasadit jen ráno po probuzení zhruba na 3 minuty.
Snímač je vhodný pro sportovce, lifehackery a vůbec lidi, kteří se chtějí dobře starat o své zdraví, což je mezi volnonožci poměrně velká skupina. Do konce února je navíc možné koupit Elongu v rámci předprodeje s doživotním předplatným aplikace zdarma.
Jako ilustrátor a art director jsem se vždy považoval za technologického nadšence. Tedy až do chvíle, kdy začaly AI nástroje jako Midjourney ohrožovat obživu mých kreslících kolegů a možná i mou.
Číst dálIlustrátor a art director Michael Petrus se vždy považoval za technologického nadšence. Tedy až do chvíle, kdy začaly AI nástroje jako Midjourney nahrazovat práci jemu podobných kreativců. Ponořil se proto do světa AI, aby zjistil, jak může tato nová revoluční technologie změnit práci vizuálních tvůrců. Ty Michal podporuje i jako kreativní mentor a zakladatel projektu Kreativní kreatury.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Článek s všeříkajícím názvem Ne, vy nebudujete osobní značku, vy jenom postujete na LinkedIn přináší zajímavý pohled na stále běžnější využívání LinkedIn v osobním marketingu profesionálů.
Autorka argumentuje, že psaní pro vlastní zviditelnění jako marketingová strategie příliš nefunguje, není-li podepřeno skutečnou expertízou a zkušenostmi. Správně také poukazuje na rozdíl mezi osobní značkou a reputací profesionála:
„Osobní značka je to, jak chcete, aby vás vaše publikum vnímalo a mluvilo o vás. Na rozdíl od reputace není osobní značka o tom, co si o vás jiní lidé myslí. Jde o image, kterou postupně vytváříte, a o to, jak ona promlouvá k ostatním."
Nový, hojně diskutovaný článek Zde je to, co víme o dopadu generativní AI na práci bílých límečků (za paywallem FT) naznačuje, že „generativní AI už bere práci a výdělky v online světě freelancingu,“ a cituje dvě nedávné studie. Nicméně obě studie jsou spíše indikativní, než že by nabízely definitivní závěry.
Náš pohled: Tvrzení a závěry článku se zdají být poněkud předčasné. Jaký je reálný dopad AI na celou freelance ekonomiku v USA, uvidíme až později ze statisticky reprezentativních průzkumů a analýz daňových přiznání. Ty budou postupně vycházet v průběhu následujících měsíců. Je také důležité si uvědomit, že online freelance platformy (jedna ze studií čerpala data primárně z Upworku) nejsou ani zdaleka reprezentativní pro freelance ekonomiku jako celek.
Tip: Možné dopady AI na práci freelancerů jsme rozebírali ve třech dlouhých rozhovorech na našem podcastu.
Přední český expert na sociální média Adam Zbiejczuk v podcastu WebTop100 prochází klíčové milníky své profesní kariéry a mj. mluví o tom, jakým způsobem se marketing na sociálních sítích v Česku vyvíjel. Specificky se pak věnuje taky LinkedInu coby platformě pro influencing digitálních (a jiných) profesionálů.
„Je hrozná škoda a to platí v českém online marketingu obecně, že valná většina online markeťáků má jako jediný cizí jazyk angličtinu. A tím pádem všichni čteme ty stejné americké nebo anglické zdroje, zatímco to, co se děje v sousedních zemích, nám často uniká,“ říká Adam, když vzpomíná na projekt Babel Guide, resp. komunitní akce Babel Camp a Babel Talk, které dlouho pořádal. Jak ale v rozhovoru naznačuje, myšlenka na pořádání akcí v něm pořád zůstává.
V souvislosti s tématem vývoje sociálních sítí se vyplatí připomenout i výborný Adamův článek pro Voxpot Konec éry sociálních sítí? Byla to možná jen malá a nedůležitá epizoda, ale byla to jízda.
Tvoříte a publikujete profesní obsah? Pak by vás neměla míjet kniha Jak si dělat chytré poznámky o metodě zettelkasten, kterou česky vydal Melvil v roce 2021.
Sönke Ahrens ji sice napsal primárně pro studenty, akademiky a autory literatury faktu, ale velmi ji ocení také profesní autoři, kteří píšou, přednášejí nebo třeba jen tvoří krátká videa či příspěvky na sítě. Kniha je stručná, čtivá, vědecky založená a ryze praktická — viz také nová audiorecenze v podcastu Co čtu:
Na 4.11. se v pražském Operu chystá sympatická konference Lamaday.ai o základech používání umělé inteligence včetně praktických AI workshopů. Úvodní přednášku bude mít Petr Koubský a mezi přednášejícími jsou i známí čeští freelanceři Petra Dolejšová a David Grudl.
Novinka na poli AI: Generátor obrázků DALL·E 3 od OpenAI bude od října součástí placené verze ChatGPT Plus.
Jde o další krok od čistě textového AI chatbota směrem k multimodální AI, která může časem komunikovat i obrazem a hlasem, jak o tom mj. mluvil Jan Romportl v našem rozhovoru.
Významným zlepšením by měla být lepší práce s texty v obrázcích, což dosud činí potíže konkurenčním nástrojům Midjourney či Stable Diffusion (Adobe Firefly přistupuje k problému trochu jinak).
Už jen úvodní prezentační video Dalle 3 bere dech — v rukou šikovných tvůrců (nejen) na volné noze půjde bezpochyby o nesmírně silný nástroj kreativní práce:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.