Videa k tématům kolem podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 61-70 z 386 novinek v kategorii

#6 David Grudl o AI

Nový megadlouhý rozhovor (nejen) o praktickém použití AI je zde!

David Grudl je autorem Uměligence, nejlepšího českého webu o základech používání ChatGPT. Jinak je na volné noze jako hlavní vývojář celosvětově úspěšného PHP frameworku Nette a řady dalších open-source projektů.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Standupy Miloše Čermáka

Jak se stal Miloš Čermák standupovým komikem? Jak se dali dohromady s Luďkem Staňkem? A jak takový standup vlastně vzniká? O tom všem mluví Miloš v tomto nově vydaném segmentu z rozhovoru s Robertem Vlachem.

Sledujte na našem YouTube, Milošově blogu či podcastu:

Průvodce vyjednáváním

Jak si u zakázek vyjednat více peněz a lepší podmínky? Tomáš Sobel a Michael Petrus přesně těmto otázkám věnovali jednu z nedávných epizod na svém YouTube kanále Kreativní Kreatury — najdete ji pod názvem Freelancerův průvodce vyjednáváním.

„Dát cenu jako první je lepší varianta, protože tím vytváříte cenovou kotvu, od které se vše odráží.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

AHAbook

Náš člen Roman Věžník napsal a vydal eknihu AHAbook s výmluvným podtitulem Cenotvorba (nejen) pro copywritery.

Roman se cenotvorbě systematicky věnuje a samozřejmě k ní má blízko i jako zkušený autor prodejních textů. O svých AHA momentech v cenotvorbě měl ostatně předloni přednášku i na našem think-tanku:

Arnold na Netflixu

Pokud jste ještě nečetli oceňovanou autobiografii Total Recall o životě Arnolda Schwarzeneggera, nově máte možnost pustit si ji i ve formě krátkého seriálu, který je takovým stručným shrnutím jejího obsahu.

Trojdílná série na Netflixu má něco přes 3 hodiny a stejně jako kniha postupně přibližuje profesní dráhu člověka, který dosáhl vrcholu ve třech odlišných oblastech — sportu, herectví a politice. Zmiňuje mj. přístup k investování a hlavně v knižní verzi pak Arnoldovo podnikání, které po příchodu do Ameriky rozjel.

Kniha vyšla taky v češtině (i v audioverzi), každopádně pokud dáváte přednost originálu, anglická audiokniha má příjemný bonus v tom, že úvodní část načetl sám Arnold. Pořídit se dá přes Audible.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

AI vs. překladatelé

Do jaké míry může umělá inteligence nahradit překladatele? V aktuálním rozhovoru na DVTV toto téma přiblížil překladatel Viktor Janiš.

Pokud nemáte možnost sledovat celé video (část je zdarma na Streamu), hlavní myšlenky shrnul Viktor na svém Facebooku, kde mj. píše:

„V debatách o AI v překladu je obzvláště frustrující, že člověk publiku nedokáže vysvětlit to, co vstřebal během studia translatologie a hlavně po desítkách let praxe. Počínaje tak základní věcí jako to, že překlad je složitá socio-lingvistická operace. Že překlad není žádná šifra, která se dá vyluštit, ale pokus přesadit květinku do jiné půdy, nejlépe s celým kořenovým balem. Ten kořenový bal, to je kultura, z níž ten text vyrůstá, tisíce a tisíce konceptů, asociací, okřídlených rčení, idiomů, které jeden národ pokládá za samozřejmé, zatímco druhý jim nerozumí – třeba britský understatement, české „zajdeme na jedno“, Sultán a Tyrl, Charge of the Light brigade, „nežere maso, nepozná vtip“, stiff upper lip.“

Zajímavá je rovněž navazující debata, kterou video vyvolalo — na rozhovor v posledním newsletteru odkazuje publicista Miloš Čermák, který se tematice AI dlouhodobě věnuje a v textu zmiňuje taky některé protiargumenty:

„Viktor se mýlí třeba v tom, že generativní AI nedokáže pochopit ironii či humor. Není to pravda, z mé zkušenosti spíš plyne, že obojí dnes chápe AI lépe než průměrný člověk.“

Ve dvou příspěvcích pak na svém Facebooku celou problematiku blíže komentuje taky vývojář David Grudl, mj. autor výborného webu Uměligence.

Mimochodem, s Davidem jsme natočili výborný (a tradičně pěkně dlouhý) podcast mj. právě o AI. Online bude během následujících dvou týdnů.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Miloš Čermák jako kmotr

Miloš Čermák je kmotr, a to rovnou dvojitý!

Ale popořadě:

Miloš je na volné noze jako publicista a standup komik. Napsal přes 30 knih a patří k nejznámějším českým novinářům. Dnes vydává úspěšný newsletter a podcast Jedno procento na Substacku, kde píše mj. o nástupu umělé inteligence. Jeho druhou kariérou jsou standupy v Čermák Staněk Comedy. No a v této epizodě se stal kmotrem hned dvakrát, když pokřtil náš podcast Na volné noze i nové QQ podcast studio Ostrava, kde natáčíme.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Google Bard AI v Česku

Dnes je ten velký den, kdy k nám byl zaveden… ano, AI nástroj Google Bard, který je přímou konkurencí ChatGPT od OpenAI, je konečně dostupný už i v Česku a českém jazyce! Pro vyzkoušení se stačí přihlásit pod vaším Google účtem (Gmail či Google Workspace).

Tip: Pro úvod do uplatnění umělé inteligence v pracovní praxi koukněte na náš rozhovor s Janem Romportlem, AI newslettery Miloše Čermáka a Elišky Vyhnánkové či Uměligenci Davida Grudla.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak si udržet dobrý zrak a zdravé oči

Pracujete každý den na počítači nebo počítáte denní čas strávený na mobilu v hodinách? Pak byste měli vědět něco o udržování dobrého zraku a zdraví očí.

Před několika měsíci jsme se s vámi podělili o skvělý díl podcastu profesora neurobiologie na Stanfordu Andrewa Hubermana o tom, jak si zlepšit zrak.

Nyní se k tomuto tématu vrátil s novou epizodou nazvanou Jak zlepšit zdraví očí a oddálit ochabování zraku, do které si pozval svého přítele a kolegu, profesora a vedoucího katedry oftalmologie na Stanfordu, Dr. Jeffreyho Goldberga.

V epizodě diskutují o tom, jak udržovat a posilovat zdraví očí v průběhu života, o výhodách a nevýhodách brýlí včetně toho, zda byste měli nosit brýle na čtení, o používání a rizicích kontaktních čoček, co zvážit před laserovou operací očí LASIK, o průhledných plovoucích skvrnkách v očích (tzv. floaters), o syndromu suchého oka, o významu slunečního záření a ochrany před UV zářením a o konkrétních cvičeních pro zlepšení zraku a zdraví očí.

Na epizodu se můžete podívat na YouTube:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

#4 Lucie Šimůnek

Prázdninový cestovatelský speciál je zde!

Lucie Šimůnek je cestovatelka na volné noze. Uspořádala 13.000 km dlouhou expedici v tuk-tuku napříč Jižní Amerikou, podnikla dvě cesty kolem světa a natočila desítky reportáží pro Objektiv ČT.

Sleduje na našem podcastu a YouTube:

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí