Videa k tématům kolem podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 81-90 z 385 novinek v kategorii

Jirka vysvětluje věci

Datový novinář na volné noze Jiří Burýšek založil před zhruba dvěma roky YouTube kanál Jirka vysvětluje věci, kde v krátkých videích srozumitelně popisuje a rozebírá aktuální témata a fenomény současnosti. Dnes zde má už přes 250 tisíc odběratelů. V nedávných epizodách se věnoval např. tomu, co se děje s tělem, když málo spíme, nebo jaké jsou negativní dopady zahlcení informacemi.

Za svou práci byl dvakrát nominován na ocenění Křišťálová lupa a v loňském rozhovoru pro Radio Wave mj. přiblížil, jak jeho videa vznikají a že za přípravou jednoho videa bývá klidně 100 hodin práce: „Jen vymyšlení, co od videa chci, trvá dny.“

Mimochodem, Jirka je také autorem analytického webu Bezfaulu.net, který se zabývá argumentačními fauly, manipulacemi a zkreslením ve zpracování informací.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak se (s)přátelit se stresem?

Psycholožka a lektorka ze Stanfordovy univerzity Kelly McGonigal v této sice starší, ale hodnotné TED přednášce popsala, proč změnila svůj pohled na stres a jak toto odlišné vnímání může být dlouhodobě prospěšné.

„Může změna pohledu na stres dopomoci k lepšímu zdraví? Věda tvrdí, že ano. Pokud změníte své smýšlení o stresu, změníte také reakci svého těla na stres,“ říká McGonigal v záznamu, který si můžete pustit i s českými titulky (případně si přečíst český přepis).

Mimochodem, v této souvislosti stojí za připomenutí také výborná přednáška předního českého psychiatra Tomáše Rektora, kterou měl v rámci našeho setkání think-tank v Praze — předložil v ní pozitivní a naprosto srozumitelný pohled na to, jak předcházet problémům s pracovním přetížením.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

AI–člověk Jan Romportl

4,5hodinový rozhovor o umělé inteligenci?

S top AI expertem Honzou Romportlem, který je navíc čerstvě na volné noze?

To chceš! — 2. epizoda nového podcastu Na volné noze je zde 🤩

Jan Romportl je AI–člověk. Vystudoval kybernetiku a umělou inteligenci, pak vedl vyhlášené AI centrum O2. Teď je na volné noze jako AI expert a konzultant. V novém rozhovoru si s Robertem Vlachem povídali o nástupu umělé inteligence.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Pavel Minář: Kam jdeš?

Hledáte příjemný rozhovor k poslechu? Konzultant pro IT a Google Workspace a náš člen Pavel Minář byl hostem podcastu Kam jdeš, kde v rámci společné procházky s moderátorem Petrem Michálkem mj. mluvil o své práci, motivacích a směřování v profesním životě.

„Když jsem se rozhodl pro ajťařinu, že to budu dělat na sebe a nebudu mít nikoho, kdo by mi hlídal termíny, vystavoval faktury nebo zařídil, že bude podané daňové přiznání a nepřijde na mě finančák, tak jsem si říkal, že je to vlastně jednoduché. Cokoliv. V IT, v řemesle… Nemusím být génius, ale musím držet slovo a dodržovat termíny.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Auto-GPT

V informování o AI nástrojích se záměrně omezujeme jen na ty klíčové, jako je ChatGPT, GPT-4, Midjourney — nebo právě novinka známá jako Auto-GPT.

Auto-GPT je autonomní „AI agent“, kterému zadáte v přirozeném jazyce nějaký úkol a on se jej pokusí splnit. K tomu využívá API volání ChatGPT (tj. GPT-4 nebo GPT-3.5) pro rozbor zadání, jeho rozdělení na podúkoly či dokonce ladění vlastního kódu. Umí také procházet či prohledávat internet, případně využívat dalších služeb, ke kterým dostane přístup.

Projekt vznikl jako open-source experiment na Githubu, ale vyvolal takové pozdvižení, že už je označován za příští velkou věc v AI. Služby jako tato mohou brzy plnit úlohu samočinného rešeršéra či asistenta, kterému zadáte jednodušší úkol a on vám doručí v krátkém čase použitelný výstup.

Samozřejmě to má ještě spoustu much, ale jisté kouzlo či ohromení AutoGPT experimentům upřít nelze. Vývojáři si mohou svého agenta rozchodit sami. Veřejnost pak může Auto-GPT v omezeném rozsahu vyzkoušet na webech jako AgentGPT či God Mode, případně kouknout na nějaké video:

Poznámka: O Auto-GPT byla také řeč v našem novém 4,5hodinovém rozhovoru s předním AI expertem Janem Romportlem 👇

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Velký výběr novinek za Q1 2023

Novinky ze světa podnikání na volné noze pro vás vybíráme a publikujeme nejen na sociálních sítích, ale i v měsíčním newsletteru. Dan Šácha teď připravil jejich shrnutí za 1. kvartál roku 2023 v podcastu a hlavně na videu:

Jak komunikovat s grafikem?

Grafik a logo designér Ondřej Kulíšek už několik let natáčí na YouTube krátká, několikaminutová videa pro začínající designéry, kolegy z oboru a vůbec každého, koho zajímá grafický design.

Pokud vás tento obor láká, můžete si pustit např. starší epizodu, ve které Ondra mj. odpovídá na otázky: Kam jít jako grafik po škole? Kde začít? A jaké jsou výhody a nevýhody práce na volné noze?

Zatím poslední video nazvané Jak získat dokonalý design? pro vás naopak může být přínosné, když s grafikem spolupracujete a zadáváte mu práci — obsahem je totiž právě to, na co při zadávání myslet a jak celkově s grafikem komunikovat, abyste ve výsledku ušetřili čas i peníze a získali z takové spolupráce co nejlepší výsledek.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Byznyscast Dana Tržila

„Věřím, že podnikání je nejlepší cesta k osobní svobodě a tomu, jak si vytvořit život podle vlastních představ,“ říká Dan Tržil v úvodu zcela nového podnikatelského podcastu Byznyscast, který spustil před pár týdny.

Jak Dan dále popisuje, tenhle pořad má být ryze praktický a v rozhovorech plánuje rozebírat mj. to, co dnes v podnikání funguje a jak dělat byznys efektivně, zajímavě a s ohledem na naše silné stránky.

Hosty prvních dvou epizod jsou shodou okolností dva naši členové, špičkoví profesionálové — konzultant webů Jan Řezáč a nadšený učitel angličtiny z Brna Broňa Sobotka. Zatímco Honza mluví např. o vydání své knihy Web ostrý jako břitva a posunu z freelancera do malé agentury, povídání s Broňou se zaměřuje na to, jak tvořit a propagovat online produkty.

Ve zkrácené verzi si můžete rozhovory pustit na YouTube, Spotify nebo iTunes. V plném rozsahu je pak najdete na Danově profilu na Pickey.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Huberman o prokrastinaci

Jeden by řekl, že o prokrastinaci už ví vše, ale věda jde stále kupředu.

Profesor neurobiologie na Stanfordu Andrew Huberman shrnul nejnovější vědecké poznatky z posledních 5 let a v nové epizodě svého populárně-vědeckého podcastu Huberman Lab nazvané Leverage Dopamine to Overcome Procrastination & Optimize Effort vysvětluje, jak funguje dopamin, proč to úzce souvisí právě s prokrastinací a jak s ní bojovat.

Na rozdíl od tématu jak si zlepšit zrak tentokrát nepřipojujeme stručné shrnutí, protože tuto epizodu je opravdu lepší slyšet celou. K dispozici je na Spotify i YouTube a sám Huberman říká, že zvlášť o téma prokrastinace si posluchači hodně psali:

Mimochodem, Huberman byl nedávno hostem podcastu JRE a v nevídaně otevřeném rozhovoru rozebírá spoustu témat, která se týkají produktivity i zdraví:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

GPT-4 + Midjourney 5

Kreativci na volné noze dostali za poslední rok k dispozici AI nástroje, kterými mohou zhmotňovat své nápady až ve fotorealistické kvalitě. Tady je názorná ukázka, jak může vypadat spojení dvou nejmodernějších AI nástrojů GPT-4 v ChatGPT a Midjourney v praxi s dechberoucími výsledky:

Na tahu je nyní Adobe s novým AI produktem Adobe Firefly, který vzbudil velké nadšení mezi designéry.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí