Freelance ekonomika je fenoménem volného trhu i trhu práce. Relevantní zdroje, které ji zkoumají a popisují, najdete zde.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
The Hollywood Reporter natáčí posledních několik let výborné rozhovory u kulatého stolu, kde se ve společné diskuzi potkávají vždy zástupci jedné z filmových profesí — ať už jde o režiséry, herce, producenty, animátory, dokumentaristy nebo třeba kameramany.
Špičkoví profesionálové napříč obory zde sdílí své postřehy a zkušenosti, mluví o aktuálních projektech i vlastním přístupu k práci. V archivu na YouTube už dneska najdete desítky záznamů. Tady je výběr několika z nich:
Robert Vlach v tomto článku shrnul to absolutně nejdůležitější, co by měl o freelance ekonomice vědět každý nezávislý profesionál.
„Freelancing je kapitálově nenáročný. Drtivá většina volnonožců začíná s našetřenou rezervou na účtě a s vybavením, které už využívají pro osobní potřebu: počítač, mobil, auto, domácí kancelář apod. Jak je to možné? Ten nejcennější kapitál se ukrývá v nás samých.“
281 tipů, jak psát lépe — doporučení z posledního vydání měsíčního newsletteru o newsletterech Martina Kavky (k odběru se můžete přihlásit zde). Moudra nejen o psaní, ale třeba taky o přístupu k hejtrům nebo překonávání tvůrčího bloku, sesbíral za deset let Matt Rudnitsky. Přečtěte si celý článek.
Několik vybraných postřehů:
Pokud jde o práci na volné noze, často omílaná volba Dobře/Rychle/Levně je jedna velká lež, argumentuje novozélandský designér Benek Lisefski ve svém článku: „Jedna z nich je v podstatě nutnost a někdy ani nemáte na výběr tu druhou.“
Lupa.cz píše zasvěceně o českém strojovém překladači Cubbitt, který údajně dokáže v přesnosti překonat člověka a dokonce uspět v tzv. Turingově testu překladu, kdy není rozlišitelný od práce člověka.
Článek končí tím, že podobné technologie mohou výrazně změnit nakladatelský trh a připravit o práci některé překladatele i editory. Překladač Cubbitt (Lindat) si můžete sami vyzkoušet na webu.
Advokátka a naše členka Ilona Černochová se ve své profesi prosadila se zaměřením na realitní právo. V rozhovoru teď mj. popisuje, jak se o specializaci vlastně rozhodovala i jak se jí podniká bez podpory sociálních sítí: „Čím více máte specifikovanou cílovku, tím větší máte šanci své klienty přitáhnout.“
Yuhů, velký svátek. Dušan Janovský, autor osvětového webu Jak psát web (a řady dalších) byl hostem livestreamu StandaShow. Celý záznam je dočasně dostupný na YouTube.
Přejeme příjemný poslech:
Vyhoření není černé a bílé, píše v článku pro BBC Kate Morgan a upozorňuje na to, že mnoho lidí používá vyhoření jako synonymum pro únavu, přestože je mezi oběma stavy velký rozdíl. V textu mj. přibližuje vědeckou definici MBI, která syndrom vyhoření hodnotí na základě tří kritérií: vyčerpání nebo celkový nedostatek energie, pocity cynismu nebo negativity vůči práci a snížená efektivita či úspěch v práci. Vyhoření nastává tehdy, pokud u všech tří oblastí dosáhnete negativního skóre.
„Podle těchto kritérií mnoho lidí, kteří si myslí, že vyhořeli, to skutečně nezažili. Neznamená to, že se takovému stavu neblíží. Pochopení toho, jak vyhoření skutečně měřit, nám ale může pomoci změnit kurz dříve, než bude příliš pozdě.“
Vláda rozhodla o rozšíření povinného testování na covid — od 6. dubna se nově budou muset povinně testovat i OSVČ hlavní, které při výkonu své činnosti přicházejí do styku s třetími osobami (s výjimkou členů domácnosti). Stejně jako v případě větších firem bude testování povinné jednou týdně a výjimku budou mít lidé, kteří jsou plně očkovaní nebo prokazatelně prodělali covid v posledních 90 dnech. Píše o tom Podnikatel.cz.
Server Podnikatel.cz dnes vydal velký přehled toho nejdůležitějšího, co se pojí s novým kompenzačním bonusem mj. pro OSVČ, který se zvýšil na 1000 Kč.
„Nárok na bonus budou mít ti podnikatelé, u kterých výše příjmů odpovídajících tržbám z prodeje výrobků, zboží a služeb plynoucích z této činnosti nepřekročila ve srovnávaném období 50 % průměrné měsíční výše těchto příjmů plynoucích z téže činnosti ve srovnávacím období.“ Podrobněji v článku.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.