Freelance ekonomika je fenoménem volného trhu i trhu práce. Relevantní zdroje, které ji zkoumají a popisují, najdete zde.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Podařila se nám úžasná věc — do měsíce od spuštění našeho průzkumu Jak se ti daří na volné noze? se nám sešla už tisícovka vašich odpovědí!
Vzhledem k tomu, že průzkum poběží až do srpna, máme jedinečnou příležitost počet respondentů ještě výrazně navýšit a získat tak mnohem hlubší pohled do podnikání, práce a života českých freelancerů.
Prakticky by to znamenalo, že byste si mohli výsledky průzkumu mírně zúžit a podívat se, jak např. odpovídali kolegové ve vašem oboru, nebo regionu, věkové kategorii, cenové hladině atd.
Platí tedy, že více odpovědí = větší datová hloubka a mnohem zajímavější výsledky.
Pokud jste dotazník průzkumu dosud nevyplnili a jste na volné noze (ať už zcela, nebo jen částečně), moc vás o to prosíme — každá další odpověď navíc má smysl a nezabere vám to více než 15 minut.
Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat — v září či říjnu je tu máte! Vřelé díky za váš čas, je to pro dobrou věc.
P.S. Nasdílejte prosím průzkum i svým kamarádům a sledujícím na sociálních sítích či kdekoliv uznáte za vhodné. Vyberte si některý z volně dostupných vizuálů průzkumu, nebo jednoduše přesdílejte příspěvek s ohláškou průzkumu na LinkedIn, Facebooku či X (Twitter).
Jak to dnes vypadá s připravovaným statusem umělce pro profesionály pracující v kultuře? Sněmovna před pár dny v úvodním kole podpořila vládní novelu, která stanoví podmínky tohoto postavení.
Ministr kultury Martin Baxa připomněl, že status má pomoci hlavně umělcům, kteří pracují na volné noze a často se setkávají s ekonomickými nejistotami. Na webu Českého rozhlasu využití přehledně shrnula Klára Vlasáková:
„Prakticky se jedná třeba o podporu v případě, že člověku kvůli nemoci nebo třeba rodičovství silně poklesne příjem, status se může týkat také sociálního a důchodového pojištění, daní nebo autorského odměňování.“
Další důležité informace nedávno popsal Dan Morávek pro server Podnikatel.cz:
Novela aktuálně míří do 2. čtení a pokud návrh projde celým legislativním procesem, mohl by platit od roku 2025.
Další povedený medailonek na Wired. Darek Šmíd tentokrát v článku představil digitální vypravěčku a spoluautorku bestselleru Jak na sítě Michelle Losekoot — jaké jsou její pracovní rutiny, které nástroje využívá nebo co jí pomáhá v boji proti workoholismu.
„Být nonstop na příjmu mi přijde jako nejlepší cesta do Bohnic,“ říká Michelle v úvodu.
Německý Freelancermap publikoval výsledky průzkumu Freelancer Study 2024, který patří co do rozsahu a kvality zpracování mezi evropskou špičku.
Přestože výsledky nejsou statisticky reprezentativní (85 % respondentů tvořili muži, 74 % seniorní experti, €98 neboli 2.400 Kč byla průměrná hodinovka), nabízejí velice cenný vhled do živobytí prosperujících evropských freelancerů. Tady je pár zajímavostí:
Koukněte na kompletní PDF report pro více dat, postřehů, krásné vizuály a grafy, proložené citacemi vybraných evropských expertů vč. Roberta Vlacha za Freelancing.eu.
P.S. Nezapomeňte se také zapojit do našeho probíhajícího českého průzkumu: Jak se ti daří na volné noze?
Tohle není řečnická otázka. Opravdu nás to zajímá, a proto jsme se rozhodli uspořádat průzkum, který zmapuje české podnikání na volné noze od A do Zet. Velmi stojíme o tvůj názor a hlas!
Číst dál„Jaké to je být na volné noze ve věku, kdy nás už nová generace doslova válcuje?“ ptají se v úvodní epizodě podcastu Kariérní křižovatky Lucie Nestrašilová a Veronika Preti.
V novém pořadu otevřeně sdílí své zkušenosti a postřehy z pohledu zaměstnavatelky i freelancera — k tématům jako cenotvorba, osobní audit nebo přechod ze zaměstnání na volnou nohu.
Elina Jutelyte, zakladatelka projektu Freelance Business, publikovala asi nejucelenější seznam světových freelance komunit, jaký jsme kdy viděli.
Je nám ctí, že naše evropská freelance komunita Freelancing.eu celý seznam více než 30 různých organizací a projektů otevírá! Těchto komunit je skutečně mnohem méně než různých freelance platforem a vývěsek práce, což jen podtrhuje vzácnost a hodnotu těchto komunitních projektů. Jak píše Elina: „Ilustruje to, jak těžké je udržet nezávislou komunitu v chodu a učinit tuto aktivitu finančně udržitelnou.“
Poznámka: Jako na doplňkový zdroj koukněte na náš seznam 450+ evropských zdrojů pro freelancery.
„Na začátku kariéry jsem sršela sebevědomím. Znala jsem dohromady deset pouček a byla jsem si jistá, že vím všechno. Dneska vím, že ani ty poučky nebyly žádné terno. Natož pak další moudra, která jsem nosila v kebuli.“
Copywriterka Bára Hlavicová se u příležitosti nedávných třicátých narozenin podělila o svých 15 profesních a 15 životních omylů.
Tady je pár z nich:
Martin Matějka oslavil 40. narozeniny a k tomu i kulatých 20 let na volné noze. V rekapitulačním článku teď píše o tom, co se u něj za ten čas v jednotlivých oblastech života a práce změnilo.
„Za ty roky se toho strašně moc stalo, jak v oboru jako takovém (ale o tom dnes mluvit nechci), tak ve mě samotném. V mém podnikání, přístupu, chování a chápání věcí. No a k tomu bych dneska chtěl něco málo říct.“
Nakladatelství Jan Melvil Publishing rozjíždí po Vyšší Melvilí další přínosný projekt — vlastní podcast Melvil Papers, který nabídne nejzajímavější informace z knih, rozhovory s autory a zákulisí nakladatelského světa.
Už první epizoda rozebírá důležité téma: Jak snížit chronický stres a žít ve větší pohodě. Podcastem provází spoluzakladatel Vít Šebor a redaktorka Zuzana Kačerová.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.