Freelance ekonomika je fenoménem volného trhu i trhu práce. Relevantní zdroje, které ji zkoumají a popisují, najdete zde.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Martin Kavka v nejnovější epizodě Tvůrcastu sdílí 11 lekcí, které oceníte, pokud sami vlastní newsletter rozesíláte (nebo to máte v plánu). Martinovy tipy vychází mj. z jeho úspěšného projektu Newslettery.cz — měsíčního newsletteru o newsletterech, který vydává už skoro čtyři roky.
„Poskytuj hodnotu, buduj vztah. O nic jiného než o vytváření dobrých vztahů v newsletteru nejde. Pište ho nejlépe jak dokážete, protože pověst máte jenom jednu. Roky ji budujete, během chvilky zničíte,“ říká Martin v jedné z lekcí.
Tady je dalších 10:
Mezinárodní platforma Freelancemap letos opět připravuje výborný průzkum Freelancer Study, ve kterém mapuje podnikání volnonožců především v rámci EU. Pokud vám nevadí angličtina, můžete se zapojit i vy.
Otázky jsou rozdělené do několika okruhů a zaměřují se např. na důvody, proč jste začali podnikat, způsob získávání zakázek, využití AI při práci nebo výzvy, jakým dnes freelanceři čelí. Vyplnění zabere jen pár minut.
Hlavní závěry pak zveřejníme i v našich novinkách. Výsledky loňského průzkumu si můžete prohlédnout zde.
Američan Matthew Fenton pracuje jako nezávislý konzultant od roku 1997 a mj. o tom píše přínosný blog Winning Solo.
Svých prvních 25 let na volné noze shrnul před časem do obsáhlého článku, ve kterém rekapituluje své největší omyly i zásahy do černého.
Obecně klade velký důraz na dlouhou hru, budování dobrého jména a zdůrazňuje, že práci na volné noze nikdy nebral jako něco dočasného, přechodného či na zkoušku:
„Nikdy jsem nebral [podnikání] na lehkou váhu. »Fake it 'til you make it« je jeden z největších nesmyslů, které nám vnucují prodavači osobních značek. V sázce je naše reputace. Stejně tak investice našich klientů. Zkušení lidé poznají fake na míli daleko.“
Marketér a tvůrce webů Jan Barbořík se před koncem roku v článku podělil o fuckupy, kterými si v rámci podnikání na volné noze prošel.
Jak sám hned v úvodu píše, při vzpomínání se dostal ke dvěma druhům. Tím prvním byly chyby, které pramenily z nezkušenosti nebo špatného plánování, druhý typ fuckupů pak vyplynul ze špatného výběru spolupracovníků či klientů. V závěru každého případu Honza přidává i ponaučení, které si z konkrétní situace odnesl.
„Vždy, když čtu nějaký příspěvek nebo poslouchám rozhovor o fuckupech, smekám pomyslný klobouk před kuráží zveřejnit i své neúspěchy. Čtu a poslouchám fuckupy rád – ne kvůli škodolibé radosti z cizích problémů, ale jako součást učení se toho, co všechno se může přihodit.“
Průzkum MBO Partners State of Independence in America přináší každoročně hodnotný (statisticky reprezentativní) pohled na stav freelance ekonomiky v USA. Letošní výsledky jsou mimořádně přínosné a celý report stojí za přečtení. Nejzajímavější zjištění:
Poznámka stranou: Jiný průzkum Freelance Forward, za kterým stojí Upwork, letos už ani samostatně nesdílíme, protože jeho kvalita šla rapidně dolů, stejně jako míra podrobností zveřejněných výsledků.
„Agentura je moje rodina, moje doma, můj přirozený habitat. Ale co když je na volné noze tráva zelenější? Musím to zjistit.“
Copywriterka Bára Hlavicová se v novém článku ohlíží za svou profesní cestou — od prodeje praček až k vlastnímu podnikání na volné noze. A mj. píše o tom, kde se vzala její značka Komuniké.
Na webu ČTK vyšel krátký článek o šperkařce a drátenici Anně Benešové alias Monsterance — vítězce pražského kola soutěže Živnostník roku 2023.
„I takové tradiční řemesla, jako je drátování, lze úplně v klidu propagovat skrz různé moderní kanály a tím ho dále oživovat. V moment, kdy začnete před světem svoji práci skrývat, jste ve stagnaci, nikoliv v dalším růstovém nastavení, a sami sebe brzdíte.“
„Práci jsem si nakonec sama vymyslela, stvořila a sama si ji už od roku 2016 ladím tak, abych pořád měla dost času na rodinu i sama na sebe,“ říká Alice Kavková v rozhovoru pro server Podnikatel.cz, kde popisuje svou podnikatelskou cestu až k založení rodinného deskovkářství 4 Kavky — společně s manželem Martinem přináší na český trh originální deskové hry mj. z Japonska.
Vedle her Alice zmiňuje taky web Podnikavka, na kterém sdílí své zkušenosti z oblasti osobního rozvoje a zároveň nabízí podnikatelské balíčky — v rámci konzultací tak ostatním volnonožcům radí v oblastech, kde například sama udělala chybu.
„Už kdysi dávno jsem se rozhodla, že to budu sdílet a že budu ostatní lidi provázet na té cestě a řeknu jim, tam nechoď, tady pozor, teď se sehni, tady je závora, rozbiješ si hlavu a podobně.“
Nový, hojně diskutovaný článek Zde je to, co víme o dopadu generativní AI na práci bílých límečků (za paywallem FT) naznačuje, že „generativní AI už bere práci a výdělky v online světě freelancingu,“ a cituje dvě nedávné studie. Nicméně obě studie jsou spíše indikativní, než že by nabízely definitivní závěry.
Náš pohled: Tvrzení a závěry článku se zdají být poněkud předčasné. Jaký je reálný dopad AI na celou freelance ekonomiku v USA, uvidíme až později ze statisticky reprezentativních průzkumů a analýz daňových přiznání. Ty budou postupně vycházet v průběhu následujících měsíců. Je také důležité si uvědomit, že online freelance platformy (jedna ze studií čerpala data primárně z Upworku) nejsou ani zdaleka reprezentativní pro freelance ekonomiku jako celek.
Tip: Možné dopady AI na práci freelancerů jsme rozebírali ve třech dlouhých rozhovorech na našem podcastu.
Pokud si rádi držíte přehled v technologiích, určitě vám neuniklo, že světově známý magazín Wired má nově svou českou a slovenskou verzi. Zatím vychází online, tištěná podoba by měla následovat v příštím roce. Věnovat se bude nejen čistě technologickým tématům, ale i oblasti vědy nebo podnikání. Původní texty budou vycházet v češtině, slovenštině i angličtině.
„Náš region je plný mimořádně talentovaných lidí a pozoruhodných firem. Cílem české a slovenské edice časopisu Wired je přinášet globální pohled, podporovat propojení nejdynamičtějších místních lidí s neustále se měnící mezinárodní technologickou scénou a pozitivně ovlivňovat náš region,“ říká ke spuštění šéfredaktor Michal Kučera.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.