Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Kolik si říct za svou práci? V komentáři na Forbes Česko se marketérka a specialistka na cenotvorbu Magdalena Čevelová zamýšlí nad tím, jak by se měl člověk nechat správně finančně ohodnotit: „Cena má ve skutečnosti jen dva limity: jedním je hodnota, kterou vnímá zákazník, druhým naše schopnost si říct o peníze.“
„Že překladatelé nebudou mít co žrát? Klid, umělá inteligence na ně nemá,“ píše Vojtěch Dobeš v článku pro Finmag. V textu blíže rozebírá nedostatky nových překladačů, jako DeepL nebo CUBBITT, ale taky přínosy a jak mohou tyto nástroje překladatelům i dalším profesionálům v práci pomáhat.
„Už když se před lety objevil překladač Google Translator, začala se spousta lidí domnívat, že konec překladatelů se blíží. Jeho schopnosti sice toto očekávání nenaplnily, ale nedávno přišel o mnoho dokonalejší DeepL Translator a předpovědi o konci překladatelského řemesla se vrátily. S umělou inteligencí to ale není nikdy tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.“
Jak knihy a lifehacking změnily život Tomáše Baránka? Spoluzakladatel našeho oblíbeného nakladatelství Jan Melvil Publishing v tomto rozhovoru mj. přibližuje přístup k výběru nových titulů, stejně jako aktuální „životaměniče“, které mu pomáhají v práci i osobní rovině, a na co si dát při zavádění podobných novinek pozor.
„Žijeme každou knihou rok až dva, vstupují do našich životů a obýváku. Je proto vyloučené, abychom si za tak intimní souputníky našich životů vybírali tituly, které nás nebaví, nebo které jsou odborně či vědecky na vodě.“
Bronislav Sobotka, nadšený učitel angličtiny z Brna a náš člen, dneska podepsal přes 1400 knih Zamilujte se do angličtiny. Tolik se totiž sešlo předobjednávek jeho neprůstřelného návodu, jak se naučit anglicky a užít si to. Wow!
Pokud plánujete v budoucnu např. podnikat v zahraničí a chcete zapracovat na své angličtině nebo vás jen zajímá Broňův podnikatelský příběh, o kterém v knize taky píše, určitě si ji nenechte ujít. Koupit se dá na webu Jan Melvil Publishing, kde najdete i ukázku k prolistování. Nahrává se i audio verze. Máme za Broňu velkou radost a gratulujeme.
Peníze musí pracovat. Platí to i pro finanční rezervu freelancera?
Odpověď hledá Robert Vlach v novém článku Rezerva na druhou na blogu Na volné noze, který si opět můžete poslechnout i jako autorský podcast:
Nový newsletter rozešleme v pondělí. Najdete v něm exkluzivní text „Freelancerů jako šafránu?“, nový článek na blogu i výběr nej novinek ze světa podnikání na volné noze.
Přihlaste se k odběru teď a už v pondělí se můžete těšit na emailovou nálož inspirace.
Proč každý den běhám? Stručná historie jedné posedlosti — výborný text Miloše Čermáka o běhání a budování pravidelného rituálu. Běhání je koneckonců mezi volnonožci, kteří mají náročnou duševní práci, oblíbený způsob odreagování i stimulace myšlení. Třeba vás příspěvek inspiruje k tomu, abyste se do toho pustili taky.
„Běhání v běžné dny je rituál, který umožňuje prožít ‚kvalitní čas‘ sám se sebou. Ono to zní legračně, ale je to jedna z nejdůležitějších věcí na mém běhání. Vlastně všechno důležité promýšlím při běhu, někdy si povídám sám se sebou, promýšlím si nové psaní či jinou práci, nebo jen tak vyběhnu, s ‚vypnutou‘ hlavou, a čekám, co mě napadne a čemu se budu věnovat.“
Pavel Minář je mimořádně organizovaný člověk a špičkový profesionál, který firmám i freelancerům pomáhá s nastavením a přechodem na Google Workspace. Své podnikání už nejednou rekapituloval, v této přednášce pro náš think-tank se ale ohlíží za svou kariérou hlavně z pohledu finančního sebeřízení a prakticky ukazuje systém, který si k tomu v průběhu let vytvořil. Povídání vykopává už tradičně s nadsázkou: „Povím vám, přátelé, jak jsem to těch 47 let mastil. A co jsem všechno ve finančním sebeřízení zblbnul.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Audiorecenze Roberta Vlacha pozoruhodné knihy Investice do akcií (Základy value investování).
P.S. Další audiorecenze najdete na webu Co čtu.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.