Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
SKVĚLÉ! Audiolibrix připravil a vydal také náš druhý dubnový článek „Nemít prachy? — 42 známých freelancerů o svém podnikání v době koronaviru“ jako 2hodinovou audioknihu. Stáhnout si ji teď můžete zdarma, stačí se pouze registrovat.
Obrovské díky Audiolibrixu i všem spoluautorům za sdílení jejich myšlenek a rad: Trang DoThu, Jan Vlachynský, Klára Smolíková, Bronislav Sobotka, Margareta Křížová, Otto Bohuš, Hana Konečná, Honza Křivonožka, Monster Anče, Daniel Gladiš, Barbora Vágnerová, Daniel Fiala, Kateřina Fragnerová, Jindřich Fáborský, Eliška Vyhnánková, Dan Tržil, Lucie Čambálová, Adam Marčan, Judita Matyášová, David Girten, Lucie Václavková, Petr Pouchlý, Ivana Minářová, Michal Souček, Jana Poncarová, Pavel Ovesný, Jana Pelánová, Martin Světlík, Olga Pohl, Martin Matějka, Eva Nešverová, Roman Věžník, Markéta Ubíková, Karel Dytrych, Ivana Hrubá, René Nekuda, Ilona Černochová, Petr Handlíř, Veronika Kristková, Michal Hanych, Nina Hanáková — jste skvělí. Robert Vlach
Málokdo by čekal, že zrovna The Economist bude radit svým čtenářům, jak být produktivní, ale jednou se tak stalo a stojí to za přečtení — stejně jako časopis samý. Za paywall se dostanete zadáním emailu nebo pomocí Pocket.
A tady je přehled rad autora:
Renáta Gebauerová je grafická designérka a taky lektorka krasopisu, která v Ostravě založila vlastní Písmodílnu: „Kreslení mě vždycky bavilo a nejvíc se mi v tom věnovala asi babička, která mimo jiné učila výtvarku na škole. Mám za to, že talent mám tedy po ní.“
Ke kaligrafii ji dovedl vánoční dárek, kniha Krásné písmo, podle které začala trénovat a jak Renáta sama říká, docela jí to chytlo: „Objevila jsem to, co teď objevují mnozí jiní, kteří na kurzy chodí, nejen zisk nějaké dovednosti výtvarné, což jsem k tvorbě grafické potřebovala, ale i relax a zklidnění, což v dnešní uspěchané době všichni potřebujeme.“
Grafickému designu a kaligrafii se dnes věnuje už přes 20 let a za tu dobu uspořádala přes 170 kurzů pro více než 1000 účastníků: „Využití krasopisu je velmi široké. Začněme přáníčky, plakáty, alby, kronikami, rodokmeny, pak samozřejmě svatební tiskoviny, cedule v obchodech a restauracích, až po navrhování loga a grafické tiskoviny obecně. Psát se dá téměř na všechno. Psala jsem třeba i na rám elektrokola nebo tu a tam se u mne zastaví pán, který staví rybářské pruty na míru a chce jméno klienta nebo značku prutu na prut krásně napsat. To se fakt potím, protože má prut průměr pár milimetrů a ještě je do kulata. Klientky mých kurzů dovednost využívají třeba na tetování nebo zdobení perníčků. Je to opravdu oblast bez hranic a myslím, že je to proto, že je písmo součástí života každého z nás.“
„Primárně si vždy vybírám lidi, kteří jsou lepší než já,“ říká Barbora Baronová, jedna z předních českých vydavatelek současnosti, držitelka prestižní ceny Magnesia Litera a zakladatelka unikátního Nakladatelství wo-men — v přednášce pro náš think-tank o budování dobrých vztahů v týmu, ale taky o tom, jaké to je být „pomalou“ vydavatelkou v dnešním rychlém světě: „Jako tvůrce si kladu otázku, jestli obsah, který dělám, má vyjít a proč by měl vyjít? Jestli jen nezapleveluji společnost myšlenkama.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Uznávaný evropský designér Tobias van Schneider se podělil o prastarý, dávno zapomenutý fígl jak odvádět dobrou práci: „Kouzlo někdy spočívá jen v tom, že někdo stráví nad věcí více času, než by kdo rozumný očekával.” (R. J. Teller)
Celý jeho web je ostatně nabitý kvalitním obsahem pro kreativce i jiné freelancery. Najdete na něm blog, newsletter, dokonce knihu o stěhování do New Yorku či playlisty pro tvůrčí práci — suma sumárum, jeden z nejlepších volnonožských webů vůbec.
Nedávno jsme narazili na povedený videoblog Hornbachu, který už několik let natáčí krátké příběhy z dílen, o drobných řemeslnících a tvůrcích z Česka i zahraničí — v jednom z posledních dílů to byl třeba mečíř Petr Floriánek, který o výrobě mečů, kopí a šperků jezdí mj. přednášet taky do Velké Británie.
Přehled aplikací pro lepší produktivitu a soustředění při práci ve výběru Forbes Česko — na mobil i do počítače. Některé, jako Forest nebo Brain.fm už jsme dříve sdíleli i samostatně.
Herní archeoložka na volné noze a naše členka Alice Kavková v rozhovoru o retrohrách a podnikání pro DVTV: „Ohlasy teď máme téměř výhradně pozitivní. Na začátku jsme ale byli za zloděje, kteří vydělávají na hlouposti lidí a chtějí za gumu z tepláků nehorázné peníze.“
10 věcí, které jsem pochopil za 10 let psaní na volné noze — úžasně skromná a realistická rekapitulace copywritera Joe Colemana, kterou uzavírá slovy: „Jsem přesvědčen, že jakmile jste trochu zavedení, je práce na volné noze v každém ohledu lepší než práce na plný úvazek v agentuře. Vyděláte víc. Práce je pestřejší. Máte lepší work/life balanc. A odvádíte lepší práci.“
„Obchodníci neexistují“ a další holé pravdy o škálování spolupráce freelancerů si vzal na paškál v přednášce pro náš think-tank byznys konzultant a expert na gamifikaci Jezevec Petr Pouchlý, — pokud už jste některou z Petrových přednášek viděli, dobře víte, že to bude opět hezky po pirátsku, takže napřímo a bez růžových brýlí. Před dětmi to tedy raději nepouštějte.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.