Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 1351-1360 z celkem 2034 novinek

Změní koronavirus práci na dálku?

Spoluautor Travel Bible Matouš Vinš v rozhovoru o digitálním nomádství, úskalích home office i o tom, jak se aktuální situace dotkla jeho vlastní práce: „Opět se ukázalo, jak je pro freelancery a podnikatele důležité nebýt závislý jen na jednom zdroji příjmu.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Vydavatelství Absynt

Seznamte se s vydavatelstvím Absynt, které vydá knihu Na volné noze ve slovenštině. Specializují se na špičkovou literaturu faktu, za všechny zmiňme třeba vynikající knihy Všetci mocní Kremľa či Rozhovory s katom. Spoustu knih prodávají i do Česka, stačí si vybrat v eshopu.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Na startu kreativního podnikání

Co si uvědomit předtím, než se dáte na volnou nohu? První díl nového seriálu na Pracovna Aktuálně.cz pro ilustrátory, fotografy, designéry a další kreativce, kteří se chtějí začít živit vlastní tvorbou. Jako host vystupuje náš člen, ilustrátor a art director Michael Petrus.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Kadeřník sumo zápasníků

Jak pracuje kadeřník sumó? Skvělý YouTube kanál Great Big Story tvoří krátké, obvykle několikaminutové dokumenty mj. o zajímavých profesionálech a profesích z celého světa — třeba právě o tomhle japonském mistrovi, který elitním zápasníkům upravuje vlasy už 52 let.

Sledujte na YouTube:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak tvůrce ovlivnila krize

Přinášíme zkrácený záznam webináře s Bohdanou Goliášovou pro členy Na volné noze ze čtvrtka 7.5.2020. Řeč byla o tom, jak podnikání Bohdany a vůbec komunitu tvůrců ovlivnila aktuální krize, ale taky, jak doma pracovat efektivně i při dětech, kdy Bohdana představila svůj manuál produktivního freelancera. A omluvte prosím nižší kvalitu online záznamu ze Zoomu, učíme se za pochodu.

Sledujte na našem podcastu či YouTube:

Bohdana Goliášová je lektorka a mentorka pro rukodělné podnikání, která pomáhá ostatním tvůrcům v Česku nakopnout vlastní byznys. Založila úspěšný projekt Tvůrci v praxi, má vlastní online kurz, videoseriál i podcast, kde probírá základní témata rukodělného podnikání.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Ludwig — 10 nej audioknih

Petr Ludwig ve videu doporučuje svých 10 audioknih: Faktomluva, Proč spíme, Jak na sítě, Atomové návyky a další kousky hlavně ze sekce osobního rozvoje.

Přejeme příjemný poslech na YouTube:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Od punku k organizovanosti

Od punkových začátků k organizovanému přístupu po narození dětí — jak podniká známá ilustrátorka a autorka komiksů na volné noze Toybox si můžete přečíst v tomto článku.

„První roky znamenala práce s dětmi prostě jen strašnou a úmornou dřinu, kdy jsem se postarala o ně, o domácnost. A poté, co jsem je uspala, jsem začala malovat. Někdy mi čas na malování vycházel třeba od desíti do jedné v noci. Ale stejně jsem v té době namalovala v podstatě zatím svou největší výstavu pro Egon Schiele Art Centre.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak usnadnit nákup na webu

Copywriterka Lucie Koubek a její tipy, jak přemýšlet o textech na webu a usnadnit klientům rozhodování při nákupu:

„Lidé to mají dneska složité až až. Nepotřebují si komplikovat život tím, že se budou snažit vyznat na vašem webu, aby si mohli milostivě něco koupit.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Stavební inženýrka o aktuální situaci

Stavební inženýrka Ivana Minářová komentuje aktuální situaci ve svém podnikání:

„Covidová krize mě zastihla v období, které jsem měla naplánované od Vánoc jako čas zvolnění. V kalendáři byla červená čára a křičela: Neber nové zakázky a dodělávej resty. Po vzoru několika think-tanků jsem začala tvořit finanční rezervu. Nedostala jsem se na doporučených 6 měsíců, nicméně teď neřeším, jestli budu mít příští měsíc na zaplacení plateb a nákup jídla.

Po vyhlášení nouzového stavu jsem čekala, že mi klienti odřeknou práci, kterou jsme měli domluvenou na další měsíce. Většinou jsou to majitelé rodinných domů. Při čtení novinových zpráv se mi v hlavě honí myšlenky – budu mít co dělat? Kdo si bude moci dovolit platit za stavbu? Odřekl jen jeden klient – společenství vlastníků bytů. Lidi v domě se musí dohodnout, co vlastně chtějí, ale protože se nemohou sejít, tak jsme termín odsunuli. Ostatní zakázky vypadají, že pojedou podle plánu. A kdyby ne, mám v záloze několik dalších.

Mám teď více času na práci, protože nemusím lítat na úřady. Rozjíždím plánovaný částečný přechod na novou práci – dozorování staveb. Všechny tři stavby začaly v březnu / dubnu a zatím jedou podle plánu. Musí se vypořádat s komplikacemi, jako je nákup materiálu (například stojí před volbou: musím koupit vše, ale nemám to kde skladovat). Všechny tyto firmy mají dostatek lidí a nucený odliv zahraničních zaměstnanců nepociťují. Platby za dozor účtuji měsíčně, takže i kdyby projektování na nějaký čas odpadlo, budu mít jistý alespoň částečný příjem.

Nově jsem spustila online konzultace na stavební problematiku. Je z toho zatím jedna zakázka. Konzultace nikdy nebyly velkým zdrojem příjmů, ale beru online jako kanál na přesměrování lidí, kteří potřebují poradit. Poradenství na chytré technologie je v současné době mrtvé – firemní klienti usnuli a majitelé domů a bytů nejspíš řeší jiné problémy. Zde mám nastavené platby předem, takže mě to netíží.

Největší problém mého podnikání je zavřená škola. Páťačka zvládá hromadu věcí sama, ale úkoly je třeba kontrolovat a přiznejme si, kdo umí v našem věku perfektně češtinu nebo písemné dělení… Dcerka ve druhé třídě je na tom hůř – učení musíme společně plánovat i dělat. V mezičase se věnuji své práci. S prací o víkendech se dostávám na zhruba ⅔ běžného pracovního času.

Prvních 14 dní citelně ubylo poptávek, nikdo nevolal, nepsal maily. Někteří projektanti skuhrají, že se budeme mít špatně. Ano, může tomu tak být u velkých projekčních kanceláří a stavebních firem (odliv dělníků nebo státních zakázek). Jsem v kontaktu s malými projekčními firmami a živnostníky, menšími stavebními firmami. Nikdo z nich si nestěžuje, práce mají dostatek na dlouho dopředu. Trápí nás jen nejistota, jestli tento stav vydrží i v budoucnu.

Po třech týdnech karantény se lidé otřepali, znovu poptávají mé služby a odsouhlasují nabídky s termínem zahájení práce za půl roku a cenami jako dřív. Proto zatím zůstávám v klidu. Práce bude.“

Publikováno 27.4. v článku 42 spoluautorů Na volné noze: Nemít prachy? — 42 známých freelancerů o svém podnikání v době koronaviru.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

HuráLiga — amatérský sport pro všechny

Nejen prací je volnonožec živ. Třeba taková HuráLiga nabízí dobrý způsob, jak dostat do nabitého produktivního týdne taky pravidelný sport. Pokud hrajete tenis, badminton nebo stolní tenis, můžete se přidat — je to amatérská liga, takže hlavně pro radost a trochu pohybu. Každý týden dostanete podle svých výsledků nalosovaného nového soupeře, se kterým si pak domluvíte čas a místo zápasu. Hraje se v 19 městech; kromě Prahy, Brna a Ostravy třeba v Plzni, Mostu, Teplicích nebo Frýdku-Místku.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí