Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Tip na vynikající seriál o fenoménu Me Too na pracovišti: The Morning Show od Apple TV s Jennifer Aniston a Reese Witherspoon. A nestěžujte si, že jsme vám teď zkrátili víkend na polovinu.
Na tuhle aplikaci jsme narazili u freelancerů v zahraničí — přes Croissant coworking si zaplatíte členství, měsíční balíček hodin jako v běžném coworku, které pak můžete využít napříč zapojenými prostory po celém světě. Aktuálně jich mají cca 500 a několik z nich i v Česku.
Překladatelka a tlumočnice Hanna Marciniak uzavírá svou sérii článků Cenotvorba krok za krokem posledním dílem, kde shrnula 10 nejběžnějších chyb.
„Děláme je všichni: z nevědomosti, z lenosti, protože nemáme nastavené procesy a strategie, kopírujeme kolegy, necháváme si do toho mluvit…“
Peter Fabor má podnikání snů. Z nápadu založit Surf Office pro digitální nomády na Kanárských ostrovech je dnes celosvětová síť pracovních retreatů pro firemní týmy. Stále je ale duší freelancer. Trajdá si po světě.
Pro hladké přistání v žádaných nomádských destinacích založil komunitu NomadLanding. A po hlavě se vrhá nejen do vln se surfem v ruce, ale také do nových projektů jako Epic Monday pronajímající minidomky na práci v přírodě. Sledovat jej můžete třeba na Twitteru nebo si přečíst tento článek.
Co jsou nejdůležitější vlastnosti dobrého ajťáka a jak se Pavel Minář, dnes přední IT a G Suite konzultant na volné noze, ke své profesi vůbec dostal? Exkluzivně odemčený rozhovor pro Hospodářské noviny.
„Někdy v roce 1988 jsem četl časopis Věda a technika mládeži. A tam se psalo, že do roku 2000 budou ženy přitahovat sportovci, kolem roku 2000 herci a poté to budou lidé pracující s počítači. Teď máme rok 2020 a já pořád čekám, kdy budou lidé kolem IT těmi sex symboly.“
Odemykáme pro vás vytúrovanou přednášku z našeho archivu. Jindřich Fáborský podniká stylem, který vás na žádné škole nenaučí. Sám říká, že není systematický stratég a dost se rozhoduje v reálném čase. Rád improvizuje a nebojí se velkých výzev jako třeba pořádání Marketing Festivalu, jedné z nejlepších marketingových konferencí v Evropě, ecommerce veletrhu Reshoper nebo unikátního studijního programu Digisemestr pro budoucí digitální marketéry.
Dynamický styl podnikání vyznává možná i proto, že miluje motorky a jako koníček o nich natáčí skvělá videa. Přímočaře a bez příkras mluví o svém podnikání i v této jedinečné přednášce, kterou pojal jako projížďku od svých podnikatelských začátků po projekt, který byl v době natáčení právě ve fázi vzniku — vzdělávací videoportál Digisemestr Online.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
„Být volnonožcem může dát lidem představu, že máte většinu času ‚volno' nebo že vlastně celý den ‚tak úplně' nepracujete.“
Freelance designérka Rosa Koolhoven píše o nevýhodách a výzvách práce na volné noze — od důležitosti neustálého osobního růstu a vzdělávání po iluzi nonstop dostupnosti.
Kluci z Kreativních Kreatur Michael Petrus a Tomas Sobel si do posledního streamu pozvali Ilonu Polanski, polovičku ze známého ilustrátorského dua Tomski&Polanski. Můžete si pustit záznam rozhovoru o intuici, budování kariéry, ale taky trendech a budoucnosti ilustrace.
Přejeme příjemný poslech na YouTube:
Copywriter Otto Bohuš se po třech letech vrátil ke svému blogu a servíruje článek o tom, co ho lekce tenisu naučily o… vlastním egu. 4 lekce, které platí nejen ve sportu, ale obecně v životě, ve škole, v byznysu a tak vůbec.
„Když jdete na kurt, chcete něco vytvořit nebo s někým v práci vyjít nebo nedejbože s někým celý život být… tak ten hlavní řídicí panel nikdy nesvěřujte egu. Pak totiž zjistíte, že největším soupeřem jste si vy sami.“
Barbora Baronová tvoří krásné a unikátní knihy – obsahem i zpracováním, které na dálku neoceníte, musíte si je prostě osahat. Jako autorka už jich napsala 8 a za publikaci Intimita dokonce získala prestižní Magnesii Literu. Dalších 12 knih pak vydala coby nakladatelka ve svém vlastním Nakladatelství wo-men, které se zaměřuje na literární dokumenty.
„Nastavila jsem specifický model. Knížky, které se vyprodají, už nedotiskávám. Nechci zatěžovat svět nadprodukcí. Je to možná málo byznysové, ale pro mě je i ekologičnost toho provozu hodně důležitá,“ říká Bára v rozhovoru s Robertem Vlachem.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.