Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Často uváděnou nevýhodou podnikání je nejistota, přerůstající někdy až v obavy nebo dokonce úzkosti. Nejeden freelancer či podnikatel si něčím takovým prošel, ale málo se o tom mluví. Proto je skvělé, že Tomáš Baránek sepsal průvodce, jak se s úzkostí či panikou poprat, i když je člověk úzkostnější než ostatní.
Programátor na volné noze, blogger a žijící legenda českého internetu David Grudl byl dalším hostem Deep Talks Petra Ludwiga. Řeč byla o rizicích vyhoření, starých Barcampech, hejtrech a vývoji frameworku Nette, nedávném Davidově infarktu i novém podcastu Na vlnách EKG.
„Každý člověk má nějaký talent, o kterém neví. Prvně si myslíš, že takhle fungují všichni, že všichni mají tuhle schopnost. A teprve po nějaké době zjistíš, že to takhle lidi vlastně nemají.“
Přejeme příjemný poslech na Spotify nebo YouTube:
Tohle je vážně vtipné: „Zaklínač je vlastně středověký freelancer. Tím si lehce získal místo v srdci těch současných,“ píše časopis Reflex.
Andrea Grigerová má na volné noze docela netradiční profesi, věnuje se totiž psychologii fontů — jak nás určitá písma ovlivňují při výběru produktu nebo služby, základní kategorie fontů, kdy který využít… O tom všem teď mluvila v kreativním podcastu u Reného Nekudy „Fonty jsou jako oblečení, ve kterém přijdete na obchodní schůzku.“
Michal Molčan neměl kapitál na to, aby si jako 18letý kluk otevřel vlastní pražírnu nebo kavárnu, a tak založil alespoň časopis Standart o kávě. A že to byla trefa do černého dokazuje třeba to, že má dneska několik jazykových mutací, najdete ho v 80 zemích a získal taky ocenění za nejlepší kávový magazín na světě.
„V prvních měsících jsem sám chodil po kavárnách v Berlíně a Budapešti s pár kusy v ruce a ptal se, co byste řekli na takový pěkný časopis o kávě? Je perfektně udělaný a byli bychom rádi, kdybyste ho tady prodávali. Tady je moje vizitka a email, dohodneme se,“ říká Michal v rozhovoru s Robertem Vlachem.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Uvažujete, že byste napsali a vydali vlastní knihu? Úspěšná blogerka a autorka kuchařky My Cooking Diary Kateřina Saint Germain před časem popsala kompletní proces tvorby své první knihy — od počátečního nápadu a přípravy konceptu přes financování, oslovení ze strany nakladatelství až po samotnou výrobu nebo řešení účetnictví.
Animátorka a ilustrátorka na volné noze Eliška Podzimková v novém podcastu Forbes Česko — její práce se dostala na obálku newyorského deníku Metro, do Vogue, spolupracovala s Jamie Oliverem a je taky taky jednou z osobností letošního výběru 30 pod 30: „Baví mě hrát si s různýma technikama a kombinovat je do sebe, protože to otevírá daleko větší možnosti, kam to může jít.“
Kam jít jako grafik po škole? Je lepší pracovat v reklamní agentuře, nebo na volné noze? A jaké jsou výhody a nevýhody obou variant? Ondřej Kulíšek shrnul své zkušenosti a postřehy do krátkého videa, které vám může pomoct v rozhodování.
Přejeme příjemný poslech na YouTube:
Drive podcast, který moderuje Peter Attia, se pravidelně věnuje tématům jako zdraví, osobní růst nebo kritické myšlení — a hned pět epizod před časem natočili taky s Matthew Walkerem, autorem přelomového bestselleru Proč spíme, kde stihli pokrýt prakticky všechny důležité okruhy a dotazy týkající se spánku:
Podívejte se na první díl.
Ve světě, kde se už nedají nové blogy a podcasty ani spočítat, by se mohla zpráva, že někdo začal znovu blogovat, jevit jako naprosto nezajímavá. Pokud to ovšem není copywriter Otto Bohuš. Jeho mojo stále funguje a inspirovat jistě bude opět nejednoho freelancera.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.