Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Jak se ze studenta sociální práce stal přední český SEO expert na volné noze — Pavel Cody Ungr v novém podcastu Proudly: „Sám sobě bych poradil, abych začal o deset let dříve.“
Šárka Štrossová je známá v široké on-line komunitě jako hlavní organizátorka konference WebExpo (letos 20.-22. září). S Adamem Zbiejczukem si povídala nejen o tom, co obnáší její práce, ale také o digitálním nomádství, zkušenostech s komunitami freelancerů nebo proč je pro nás pořád důležitější nezakrnět a neustále se vzdělávat:
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
„Freelancing je nejjednodušší způsob podnikání,“ říká Robert Vlach v novém rozhovoru pro Deník E15.
Jak vypadá práce soudní tlumočnice na volné noze? Hanna Marciniak se profesi věnuje už 12 let a za sebou má tisíce přeložených normostran a stovky odtlumočených hodin, často právě i pro policii nebo soudy. Věnuje se češtině, polštině a angličtině a jak říká, svou práci dělá z přesvědčení, že poskytuje službu pro stát, která je prospěšná. Více v tomto rozhovoru.
„Jako tlumočníci vstupujeme do vypjatých situací. Pokud to není šťastný okamžik jako je návštěva matriky, narození dítěte, sňatek, tak to jsou spíše cesty do detenčních zařízení, tahanice o děti, které jsou pro nás jako ženy překladatelky velmi emočně vypjaté. Jsme u rozvodu a jiných situací, kdy jde o dítě. Komora soudních tlumočníků pro nás pořádá kurzy, kde pracujeme s psychologem. S ním se učíme tyto situace zvládat.“
Cestovatel Rudolf Krautschneider je na volné noze celý život. Autor 15 knih je postavou vskutku ojedinělou, a i proto s ním Český rozhlas Vltava natočil 5dílný seriál plný svérázných myšlenek a mouder o životě i práci na svobodné noze. Totální pecka, tohle si dejte místo své obvyklé mediální snídaně.
Madla Čevelová to v tomto článku popsala jasně: „Předstihnout, porazit, zlikvidovat nebo dokonce odstřelit. Podobná slovní spojení ještě leckde najdete. Podle mě je to přežitek z minulého století. A ještě navíc se týká spíš velkých firem. V malém podnikání naopak dává smysl si konkurence vážit.“
Robert Vlach autor knih Na volné noze a The Freelance Way byl hostem vysoce uznávaného 21st Century Creative podcastu Marka McGuinnesse. K dispozici je i přepis rozhovoru.
Přejeme příjemný poslech na Spotify:
Mark je jedním z předních světových odborníků v oblasti podpory kreativních podnikatelů a profesionálů — založil legendární blog Lateral Action, napsal několik užitečných knih pro kreativce a do svého podcastu si zve nejlepší světové tvůrce a experty. Aktuálně běží již čtvrtá sezóna podcastu a jeho archiv je nedocenitelným zdrojem skvělých příběhů a postřehů Markových hostů, z nichž mnozí jsou také freelanceři.
Jan Tichy je skutečně tichý člověk — a může si to dovolit, protože za něj mluví portrétní fotografie, které dělá pro špičkové profesionály, umělce či firmy jako Albatros Media, Moët Hennessy a mnohé další. Začínal přitom jako ajťák, ale nakonec změnil profesi a skončil u fotografie: „Našel jsem to, kde se propojuje, co mě těší, zároveň s tím, čím jsem schopný se uživit,“ říká v přátelském rozhovoru s Robertem Vlachem.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
„Zjistil jsem, že jsem asi nejstarší freelancer v České republice.“ G Suite konzultant Pavel Minář se v Las Palmas potkal s Karlem Dytrychem z Freelo a tak spolu jako správní digitální nomádi rovnou natočili podcast — v podstatě o celé Pavlově profesní dráze, o procesech a mimo jiné taky o rakouském odborovém svazu zdravotních sestřiček, kde Pavel kolem roku 1992 položil základy svého vyhlášeného lektorského umění.
Přejeme příjemný poslech na Spotify:
Interiérové designérky Alžběta Macíková a Gabriela Hámová před třemi lety v Praze založily Design Friendly. Speciální prostor pro spolupráci a vzdělávání po vzoru coworkingu — hlavně pro kolegy interiérové návrháře a architekty. Dneska místo funguje jako otevřený ateliér, showroom, vzorkovna, odborná knihovna a kavárna v jednom. O jejich spolupráci si můžete přečíst v tomto článku.
„U každé zakázky se snažíme sestavit tým, kam patří klient, designér, dodavatelé i lidé, kteří zakázku realizují. A prostor Design Friendly je vlastně kulisou, v níž můžeme tuhle myšlenku rozvíjet.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.