Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 181-190 z celkem 2002 novinek

#14 Otto Bohuš

„Už nechci být vnímaný jako copywriter,“ říká Otto Bohuš, který inspiroval celou jednu generaci českých copíků svou trilogií Pište jako copywriter. Klientské zakázky už nedělá, psaní se dnes věnuje hlavně coby „učitel textu“ a v rámci svých kreativních projektů. Miluje svobodný život bonvivána na volné noze a rád brázdí dosud neprozkoumané vody AI.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Sebepropagace

Tady je naše Otázka týdne:

Co děláš pro to, aby o tobě a tvé práci vědělo více lidí?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

The Freelance Way Revealed

V souvislosti s naším prosincovým setkáním pro freelancery v bulharské Sofii vzniklo i pár anglických rozhovorů s Robertem Vlachem o knize The Freelance Way a tématech kolem podnikání na volné noze. Jeden delší teď vyšel v podcastu věnovaném právě volnonožcům:

Byznyscast: Filip Dřímalka

Filip Dřímalka nedávno pokřtil svou druhou knihu Budoucnost NEpráce a také o ní teď mluvil v Byznyscastu Dana Tržila.

Velmi otevřeně přiblížil, jak je dnes postaveno jeho podnikání, jak se mu daří skloubit budování více projektů naráz i jak přistupuje k naceňování a penězům obecně.

„Na začátku jsem jezdil po Barcampech a akcích přes celou republiku, které nebyly placené, a moje maminka se vždycky ptala: Máš to aspoň dobře zaplacené? Nechápala, když řeknu ne, ale mám v tom jinou hodnotu. Nebyl jsem jí schopný vysvětlit, že něco dělám zadarmo, ale vyplácí se to teď.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Hvězdný moderátor

Přidal se k nám špičkový český moderátor Radek Erben. Moderuje např. Dobré ráno v České televizi či významné společenské, sportovní a kulturní akce jako Fed Cup, Davis Cup, Firma a Živnostník roku, Podnikatel roku aj. 25 let zkušeností se zkrátka nezapře! Radek je rád sdílí dále coby lektor mediálních dovedností, mluveného slova a komunikace.

State of Independence in America 2023

Průzkum MBO Partners State of Independence in America přináší každoročně hodnotný (statisticky reprezentativní) pohled na stav freelance ekonomiky v USA. Letošní výsledky jsou mimořádně přínosné a celý report stojí za přečtení. Nejzajímavější zjištění:

  • Freelance ekonomika v USA nadále výrazně roste. Spouštěčem byla pandemie covidu, ale nastolený trend přetrvává a v některých ohledech dokonce sílí. Místo očekávaného „jojo“ efektu s návratem k normálu tak přibývá lidí, kteří pracují na volné noze příležitostně i naplno.
  • Většina freelancerů nemá obavy z toho, že by jejich práci v dohledné době nahradila umělá inteligence a naopak nové AI nástroje zkoumají a používají (71 %).
  • Se stagnací se naopak potýká zapojení freelancerů do tzv. ekonomiky tvůrců, kde očividně chybí něco jako „střední třída“ výdělků mezi úspěšnými tvůrci/influencery a nízkopříjmovým dnem. Distribuce příjmů je tedy jiná než v podnikání na volné noze a (jak už jsme psali dříve) více připomíná showbyznys než freelancing.

Poznámka stranou: Jiný průzkum Freelance Forward, za kterým stojí Upwork, letos už ani samostatně nesdílíme, protože jeho kvalita šla rapidně dolů, stejně jako míra podrobností zveřejněných výsledků.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak léčit perfekcionismus

Jedno z témat, které jsme probírali v podcastu s Tomášem Vachudou, byl perfekcionismus. Tom s jeho negativními projevy sám dlouho bojoval a teď k tomu vydal velmi obsáhlý článek s vševypovídajícím názvem: Jak léčit perfekcionismus.

„Většina lidí umí včas zastavit. Všimnou si hranice, za níž už jsou dostatečně blízko dokonalosti a nemá už smysl ladit poslední pomyslná procenta. Ta vložená energie, čas, nebo peníze, už prostě nepřinesou úměrný posun k lepšímu. Jenže pak jsme tu my. Perfekcionisté. My neumíme zastavit. My hranice nevidíme. Žádné nemáme. Vidíme jen cíl: dokonalost. Té chceme dosáhnout. Stůj co stůj.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Zuzana Bílková o řemesle

Finmag vydal před Vánoci fantastický článek o naší dlouholeté člence Zuzaně Bílkové a jejím podnikání v řemeslné výrobě vlněných přikrývek: Vlna není jen mrtvý plast, říká podnikatelka. V Beskydech oživuje téměř zapomenuté řemeslo.

Tip: Zuzčiny vlněné přikrývky a polštáře jsou i úžasný dárek (nejen) na zimu. Jejich eshop Besky.cz funguje i mezi svátky a zakoupený dárkový poukaz vám na požádání pošlou obratem na email.

Blízká setkání s Michelle Losekoot

Michelle Losekoot byla hostem pořadu Blízká setkání na Českém rozhlasu. Ve velmi příjemném rozhovoru mluvila o své nedávno vydané knize Ztracenné a v souvislostí s tím i o tom, jestli je možné být dobrý v několika profesích.

„Jsem součástí lomítkové generace, což znamená, že nemáme často jen jednu profesi, ale děláme toho několik. Jsem marketér/tvůrce obsahu/autor.“

A pokud jste ho ještě neslyšeli, můžete navázat naším 4hodinovým podcastem, který jsme s Michelle natočili před pár týdny — o její tvůrčí proměně a projektech.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Na cestě: Fotky z Opavy

Poslední letošní scuk volnonožců se povedl. Máme radost a sdílíme pár momentek ze včerejší akce Na volné noze Na cestě v Opavě.

V prostorách LoveCoWorku se nás sešlo přes 30 a vedle příjemných setkání a prohlídky celého prostoru jsme si užili taky našlapanou podnikatelskou diskusi — ve druhé části speciálně zaměřenou na téma cenotvorby.

Děkujeme všem za účast a týmu LoveCoWorku taky za pohostinnost a spolupráci ​🩵

Příští setkání ze série Na cestě se koná ve středu 17.1.2024 v Olomouci.

Budoucí pozvánky najdete v našem newsletteru.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí