Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Volnonožci, networkeři, kamarádi — máte plány na zítřejší večer? Od osmi chystáme scuk v Melvil.space – coworkingové centrum v srdci Brna. Stavte se na skleničku a pokec o podnikání na volné noze, rádi vás uvidíme.
Jeden z nejznámějších českých grafických designérů Jan Tippman hostem dnešního think-tanku Na volné noze v Praze. Honza je na volné noze od roku 1993 a je mj. spoluzakladatelem Unie grafického designu. Fantastická přednáška.
Eliška Podzimková je úspěšná česká ilustrátorka a animátorka, kterou mj. proslavily originální dokreslované obrázky ve fotkách.
Tvořila pro Jamieho Olivera nebo americký Vogue a rozjíždí řadu vlastních projektů — teď je to třeba projekt Plešouni, který má pomáhat dětem s onkologickým onemocněním. O něm, ale taky o svých začátcích, využití Instagramu pro umělce nebo taky práci v New Yorku povídá v novém podcastu Proti Proudu.
Přejeme příjemný poslech na Spotify:
Coworking Opero si prostě musíte zamilovat. Tak krásných sdílených prostor v Česku moc není.
Dneska jsme tam natáčeli další sérii rozhovorů s pěti špičkovými hosty — architekt Michal Volf, portrétní fotograf Jan Tichý, copywriterka, novinářka a nově taky autorka úspěšné knihy Podbrdské ženy Jana Poncarová, certifikovaný trenér Apple a technologický evangelista Petr Mára a sbormistryně a učitelka zpěvu Dana Houdková.
Už se těšíme, až je budeme moct vydat. Vycházet budou postupně během léta a chybět nebude ani medailonek s představením coworkingu.
V čem jsou čeští marketéři opravdu dobří a co spojuje projekty jako Digisemestr a Marketing Festival? objasňuje Jindřich Fáborský ve velkém videorozhovoru.
„Patříme ke špičce v konkrétních oblastech jako je analytika, data, technické znalosti… Máme ale problém prodat to do zahraničí.“
Přejeme příjemný poslech na YouTube:
Dan Tržil se k podcastům dostal jako posluchač na cestách a jak říká, získal díky nim spoustu profesního know-how: „Po ukončení kočovného stylu života a návratu do ČR mi bylo líto, že zde žádný dobrý podcast neexistuje.“ A tak začal produkovat vlastní, které dnes dokonce patří mezi vůbec nejpopulárnější v Česku — Proti Proudu a Na vlně podnikání.
Obě série se zaměřují primárně na rozhovory, což je formát, který je Danovi blízký. Rovnou ale dodává, že podcasty umožňují i mnohem kreativnější formy: „Vnímám je jako unikátní způsob, jak efektivněji využívat čas např. při jízdě MHD, v autě nebo při cvičení. Pro mě osobně to je nejoblíbenější způsob sebevzdělávání, ale i inspirace a neotřelých myšlenek.“
Řešíte u zakázky design a designér zrovna není po ruce? Ondra Ilinčev zrovna sepsal ve 12 bodech základy designu pro programátory (a nedesignéry). Takový užitečný tahák.
„Ano, můžete hodit ruce nad sebe a říct: ‚Madonna Mia! Já nejsem grafik, nevím, jak to udělat hezké.' A budete mít pravdu. Sice se vám uleví, ale práci neulehčí.“
Zajímáte se o práci na dálku? Beskydské pracovní útočiště Retreat vypisuje soutěž o týdenní pobytové stipendium pro tvůrce, kteří chtějí toto téma zajímavě uchopit a zpracovat.
Spoluautor bestselleru Faktomluva Ola Rosling bude mít veřejnou přednášku v Praze — 26. června na Právnické fakultě UK. Jde o hodně významnou knihu, která ukazuje, proč je nezbytné rozvíjet kritické myšlení a nepodléhat dramatickým zprávám a instinktům. A tohle je docela mimořádná příležitost, jak si Roslinga poslechnout naživo (v simultánním překladu).
V knize, která vyšla v češtině díky Melvilu, mj. upozorňuje i na nové byznys příležitosti v jiných částech světa, ať už jde o Afriku nebo Asii, kde roste střední třída s novými potřebami. A to může být zásadní právě pro lidi, kteří jsou na volné noze a uvažují, že by podnikali globálně. Vstupenku si můžete koupit přímo u Melvilů na webu.
Ivana Hrubá je nejen špičková soudní tlumočnice a překladatelka angličtiny a španělštiny, vede zároveň vlastní jazykovku Belisha Beacon, která se jako jedna z mála v Česku specializuje na celoživotní vzdělávání překladatelů, pokročilé jazykové znalosti a jejich rozvoj.
„Baví mě vyhledávat dobré kolegy a profesionály. Mám pocit, že na to mám intuici, a je fascinující vidět, jak pracují ostatní a že je tady spousta kvalitních překladatelů,“ říká ke své práci v rozhovoru s Robertem Vlachem.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.