Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Náš člen, korektor a copywriter Dalibor Behún vydává společně s bratrem Petrem novou knihu Pište čtivě a srozumitelně, kterou ocení i freelanceři.
Titul částečně navazuje na úspěšnou prvotinu Pište správně česky – poradna šílených korektorů a mj. vás postupně naučí psát tak, aby vaše texty byly pro čtenáře přístupné a užitečné.
V anotaci se mj. píše: „Všichni občas píšeme text, na kterém záleží. Někdy jde o komunikaci s klienty, jindy o texty na vlastní webovky, do blogu nebo na sociální sítě. Někteří z nás ještě studují a jejich denním chlebem je psaní různých esejů a akademických prací. Jiní zase v práci píšou dokumentaci, obchodní podmínky, návody či pokyny. Ať už jste na tom vy osobně jakkoli, určitě chcete, aby vaše texty byly nejen reprezentativní, ale i srozumitelné, čtivé a přehledné. Tahle publikace vám v tom pomůže. Nejsou to skripta pro jazykové odborníky, ale normální, lidsky napsaná knížka, která vám jednoduchou a vtipnou formou vysvětlí základní principy stylisticky učesaného a srozumitelného textu.“
Kniha vychází v pondělí 26. června a s kódem „pisuspravne20“ se dá v předprodeji pořídit s 20% slevou.
Tady je naše Otázka týdne:
V jakém prostředí se ti pracuje nejlépe?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Tom May napsal pro Creative Boom článek o tom, jak kreativní profesionálové stanovují své ceny — jestli dávají přednost hodinové nebo denní sazbě, případně, jak s cenou průběžně pracují a jaké faktory u nové spolupráce zvažují.
Tom v textu zdůrazňuje i jiné, dobře známé poučky, že je např. na začátku dobré udělat si průzkum trhu a pobavit se o cenách s kolegy v oboru. Jak vyplývá z příkladů od freelancerů, kteří do článku přispěli, sazby se mezi nimi poměrně liší (od 30 liber za hodinu až po 1875 dolarů za den).
„Jakmile si stanovíte ceny, je důležité držet se svého a nenechat se přemlouvat. Zároveň je však dobré zachovat si určitou flexibilitu. Mnoho freelancerů je ve skutečnosti ochotno trochu slevit, když přijde ten správný projekt.“
Náš člen, marketér a tvůrce webů Jan Barbořík už přes půl roku vydává svůj podcast Remoted pro začínající podnikatele. Zatímco v první sérii přiblížil vlastní začátky na volné noze, přístup ke sebevzdělávání i některé fuckupy, aktuálně běžící druhou řadu věnuje primárně online marketingu — mluví mj. o tom, proč je výhodné opětovně oslovovat dřívější zákazníky, jaké se nabízí nástroje pro online marketing svépomocí nebo jak udržet aktuálnost a přehlednost webu a dalších komunikačních kanálů
Kompletní přehled epizod najdete na Honzově webu.
Rychlý tip jak přistupovat k cenotvorbě při dlouhodobé spolupráci freelancerů s klienty — Robert Vlach a Dan Tržil v ukázce z nového rozhovoru pro Danův Byznyscast:
Lektor osobní produktivity a náš člen Daniel Gamrot začal nedávno rozesílat vlastní nabušený newsletter, kde jednou měsíčně sdílí novinky ze světa metod, technik a nástrojů, které vám pomohou s plánováním, prioritizací, organizací práce nebo soustředěním.
Zatím poslední vydání, které Dan zaměřil na checklisty, si můžete přečíst i jako blogový příspěvek.
„Checklist může být průvodce vaším pracovním dnem, pomocníkem v krizi i nástrojem pro zklidnění a vyšší soustředění. Pomáhá vám putovat od úkolu k úkolu a ujistit se, že na nic nezapomenete. Checklist vám umožňuje efektivně řešit rutinní věci, aniž byste se museli spoléhat na svou myslivnu. Tím, že vložíte důvěru ve váš checklist, snižujete kognitivní zátěž a zvyšujete svou schopnost soustředit se na konkrétní úkol.“
O dlouhověkost a pevné zdraví usiluje spousta lidí na volné noze mj. proto, že nám to umožňuje dělat dobře a spolehlivě naši práci, třeba i do vysokého věku.
A právě o tom, jak žít déle zdravěji, je vynikající a ryze praktická kniha Outlive, kterou napsal Peter Attia a česky ji vydá Melvil (možná jste už od nich četli Konec stárnutí).
Attia jako lékař předkládá vizi a strategii osobní medicíny 3.0, která řeší problémy dlouho předtím, než nastanou. Umožňuje tak čtenářům předvídat, plánovat a měnit své návyky smysluplně, s jasným cílem předejít budoucím problémům.
Rozhodně se vyplatí počkat na české vydání, protože kniha je náročná a plná odborných termínů. Viz také krátká audiorecenze:
Tady je naše Otázka týdne:
Spravuješ své finance svépomocí, nebo k tomu využíváš služeb ostatních?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Pokud píšete či prodáváte příběhy, nebo máte ambici stát se spisovatelem, útlá knížečka The Authentic Swing by rozhodně neměla chybět ve vaší knihovně.
Není dlouhá. Není (moc) o golfu. Ani to není další z tuctových self-help knih.
Ve své podstatě je to kniha o vzniku jednoho románu a — na mnohem hlubší úrovni — o hledání vlastního autentického hlasu a vypravěčského stylu.
Steven Pressfield tuto knihu založil na poznámkách z psaní The Legend of Bagger Vance, svého prvního a průlomového románu z prostředí golfu. Stal se z něj bestseller a dokonce podle něj natočil film Robert Redford s Willem Smithem, Mattem Damonem a Charlize Theron v hlavních rolích.
Ze všech Pressfieldových knížek pro tvůrce a umělce, je právě tato možná nejlepší, tedy vedle mnohem slavnější Války umění.
Celá knížka se čte jako jeden velký příběh. Příběh s velkým Pé. Majstrštyk.
Umí ale být i praktická. Tady je například pasáž z kapitolky o Stevových pracovních návycích, v níž může snadno najít inspiraci každý, kdo zápolí s psaním delšího textu:
„Každý den, když dokončím práci, si poznamenám, na jakém projektu jsem pracoval a kolik hodin jsem na něm strávil. Mám také nástěnný kalendář, ten typ Sierra Club/Ansel Adams, s dvoupalcovým čtverečkem pro každý den. Do levého dolního rohu každého čtverečku si napíšu, co jsem ten den dělal za sport — fitko, běh, cokoli. Do pravého horního rohu dám jednopísmennou zkratku pro projekt, na kterém jsem pracoval — a odfajkuju ji.
…
Když pak můžu kouknout na celý list měsíce v kalendáři a napočítám dvacet, pětadvacet fajfek a stejný počet sportů, vím, že mám drajv. Spisovatel nemá šéfa. Nikdo mi nepošle výplatu, ani mě nepoplácá po rameni, ani mi nekoupí drink a neřekne mi: Dobrá práce, Steve. To musím udělat sám. Musím se vytáhnout z postele a naklusat do kanceláře. Musím se namotivovat, abych dostal chuť do práce, a když začnu nadávat a stěžovat si, musím se sám kopnou do zadku. Taky se rád odměním. Jednoduché věci. Když třeba dostanu balíček poštou, který vypadá, že by mohl obsahovat něco zajímavého, nedovolím si ho otevřít, dokud není má denní práce hotová. Život spisovatele je o sebemotivaci, sebekázni, sebeposílení a sebeověření. Potřebuju každý trik, na který si dokážu vzpomenout, abych mohl pokračovat.“
Audiorecenzi knihy si poslechněte zde:
Plzeň svolává volnonožce! Přijďte s námi strávit příjemné odpoledne prací, povídáním o podnikání a navazováním kontaktů s jinými profíky na volné noze — už v úterý 20. června od 13 do 18 hod. v krásném prostředí coworkingu Strom offices.
Zapojit se můžete také do debaty o podnikání s Robertem Vlachem.
Účast je zdarma a nemusíte se nikam předem hlásit — stačí zakliknout účast na Facebooku či LinkedIn a dorazit v dobré náladě.
Podrobnosti viz Na volné noze Na cestě: Jaro 2023.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.