Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 501-510 z celkem 2256 novinek

Sraz Na volné noze v Impact Hubu Praha K10

Ve spolupráci s českými Impact Huby jsme 26.–27.5. uspořádali pohodový sraz pro 100 freelancerů. Tady jsou fotky a ohlasy účastníků!

Číst dál

Probouzení „spících“ klientů

Tady je naše Otázka týdne:

Probouzíš nějak své „spící“ čí bývalé klienty?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Video ze srazu v K10

O víkendu jsme uspořádali členský sraz pro 100 freelancerů v krásném coworkingu Impact Hub Praha K10.

Report s fotkami a ohlasy účastníků najdete brzy na blogu. Tady je zatím půlminutové video z páteční části od fotografky a videotvůrkyně Zuzany Havlínové:

Další akce z jarní série setkání Na volné noze Na cestě se konají 7.6. v Liberci a 20.6. v Plzni — jste srdečně zváni!

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Na cestě → Liberec

Liberec svolává volnonožce! Přijďte s námi strávit příjemné odpoledne prací, povídáním o podnikání a navazováním kontaktů s jinými profíky na volné noze — už ve středu 7. června od 13 do 18 hod. v krásném prostředí coworkingu Lipo.ink.

Zapojit se můžete také do debaty o podnikání s Robertem Vlachem.

Účast je zdarma a nemusíte se nikam předem hlásit — stačí zakliknout účast na Facebooku či LinkedIn a dorazit v dobré náladě.

Podrobnosti viz Na volné noze Na cestě: Jaro 2023.

Uměligence Davida Grudla

Vývojář a náš člen David Grudl spustil výborný projekt Uměligence — tedy web, kde najdete vše podstatné, co potřebujete vědět o umělé inteligenci.

David na webu přibližuje téma AI včetně rizik a přínosů, popisuje první kroky s ChatGPT, stejně jako průběžně přidává nová hesla a tipy, jak z nástroje vytěžit maximum.

„Před našimi zraky probíhá revoluce, největší od dob průmyslové. ChatGPT je v jejím epicentru. Buď u toho. Nauč se využívat umělou inteligenci. Zde se dozvíš vše podstatné bez předsudků. Tohle je tvůj průvodce ve světě AI,“ píše na webu.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Ceník Sherlocka Holmese

Pokud jste zastánci jednotných transparentních cen v podnikání na volné noze, nejspíš vás hodně pobaví následující slovní přestřelka v klasickém příběhu Sherlocka Holmese z roku 1922, nazvaném Záhada na Thorském mostě 🤑

Miliardářský klient na Sherlocka Holmese:

„Peníze pro mě v tomto případě neznamenají nic. Pro mě za mě je klidně můžete pálit, pokud vám to osvítí cestu k pravdě. Tato žena je nevinná, musí být zbavena všech obvinění a je na vás, abyste to dokázal. Řekněte si částku!“

Sherlockova chladná odpověď:

„Mé ceny jsou stejné pro všechny. Neohýbám je pro nikoho vyjma případů, kdy se zřeknu odměny úplně.“

Miliardář:

„No, pokud pro vás dolary nic neznamenají, pomyslete na reputaci! Jestli uspějete, všechny noviny v Anglii i Americe vás budou oslavovat. Oba kontinenty budou mluvit jen o vás.“

Sherlock:

„Děkuji vám, pane Gibsone, ale sláva mě nezajímá. Možná vás překvapí, že dávám přednost práci v anonymitě a přitahuje mě vždy jen problém sám o sobě.“

Pár dalších poznámek:

  • Klient je ve skutečnosti představen jako milionář v penězích roku 1922, dnes by šlo rozhodně o miliardáře.
  • Tato konkrétní povídka obsahuje i další pozoruhodné dialogy a celý kánon Sherlocka Holmese je plný odkazů na nekonvenční profesní etiku, k níž se slavný fiktivní detektiv propracoval.
  • Vše, co Doyle o Sherlockovi napsal, je nyní dostupné v ultimátní edici Sherlock Holmes: The Definitive Collection na Audible, kterou namluvil fenomenální Stephen Fry. Suma sumárum 72 hodin audia — jak prosté, milý Watsone!
Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Adobe Firefly

Adobe před pár týdny představilo vlastní AI nástroj na generování obrázků Adobe Firefly, který je nově zpřístupněný k testování všem uživatelům, stačí se jen registrovat. Oproti generátorům typu Midjourney se liší mj. v tom, že Adobe nástroj trénovalo na snímcích z vlastní fotobanky Adobe Stock.

Dá se říct, že jde o jeden z prvních, široce dostupných profi nástrojů. Práce s ním je přitom poměrně intuitivní a podobně jako v jiných případech zde můžete obrázky upravovat či generovat na základě jednoduchého textového vstupu. Zatím běží v betaverzi.

Medvěd (The Bear)

Seriálů o drobném podnikání je zatraceně málo a i těch pár je dost romantických a odtržených od reality.

Medvěd (The Bear) je bezkonkurenční výjimkou, stejně jako Clarksonova farma na svém vlastním „poli“. Tady je krátká citace z minirecenze od Roberta Vlacha:

„Medvěd je jedním z nejlepších televizních kusů, jaké jsem KDY viděl.

Vypráví fiktivní příběh světoznámého šéfkuchaře, který zdědil po svém bratrovi zadluženou restauraci v Chicagu a rozhodl se dát výpověď, aby z ní udělal skvělý podnik.

Jeho střet s realitou je však krutý. Zaměstnanci na sebe neustále řvou a házejí si klacky pod nohy. Všechno je staré, rozbité, špinavé. V podniku vládne totální chaos.

Dá se to vůbec spravit?

Přinejmenším jeden člověk si myslí, že ano…“

Medvěda najdete na Disney+ (2022) a ČSFD (82 %), případně tady je trailer:

První klient

Tady je naše Otázka týdne:

Pamatuješ si ještě, jak se k tobě dostal tvůj první klient?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Umělá inteligence vs. autorské právo

V kontextu nástupu umělé inteligence je dobré věnovat se taky právní stránce a přesně o tom, konkrétně ve vztahu k autorskému právu, mluvila před pár dny advokátka Petra Dolejšová.

Během hodinového streamu, který cílí primárně na kreativní profesionály, Petra odpovídala na dotazy mj. k tomu, jak lze výstupy AI nástrojů aktuálně využít.

„Jedna myšlenka. Říkala jsem, že aby to bylo autorské dílo, musí to vytvořit člověk, ne stroj, ne AI. A teď si představte třeba několik desítek let zpátky, kdy jsme neměli foťáky. A najednou z foťáku vylezla fotka. Taky to byl obrovský problém a říkalo se: Bude to mít autorská práva? Vždyť to nevytvořil člověk. Vytvořil to ten foťák…“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí