Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 491-500 z celkem 1857 novinek

Inspirativní freelanceři

Tady je naše Otázka týdne:

Kteří čeští freelanceři tě v podnikání nejvíc inspirují a čím?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

(Ne)recenze Na volné noze

Vyhlášený korektor Dalibor Behún sepsal výbornou (ne)recenzi knihy Na volné noze:

„Měli byste si [ji] přečíst? Pokud jste freelanceři nebo se na dráhu volnonožce chystáte, moje odpověď zní: »Rozhodně ano.« Nezhltnete ji za večer. Tištěná verze má 760 stran, takže je to pořádná bichle. Já mám verzi elektronickou, která samozřejmě tak strašidelně nevypadá :-) Ale bude se vám číst vážně dobře. Robert má dar psát srozumitelně, působivě a bez zbytečné omáčky. … Je to osvěžující protiváha k motivačním heslům v duchu »Začněte podnikat a splňte si všechny své sny snadno a rychle«. Podnikání na volné noze je v ní vykreslené se všemi klady i zápory.“

Knihu Na volné noze: Podnikejte jako profesionálové vydal Melvil jako knihu, audioknihu i eknihu.

Profesionální sportovec vs. svaz

Spor, který je zajímavý i z pohledu nás freelancerů, aktuálně řeší lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká.

Jako poslední ze sportovců s ohledem na podmínky neuzavřela reprezentační smlouvu se Svazem lyžařů ČR. V novém návrhu totiž svaz nevystupuje jen jako instituce, která hájí zájmy sportovců, ale chce je zastupovat i jako marketingová agentura, což může ovlivnit vztahy s osobními sponzory a partnery daného profesionála. A jak uvedl tým kolem Ester:

„Vztahy s partnery se budují dlouhodobě, stojí na vzájemné důvěře a nemůže se k nim přistupovat tímto způsobem.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Freelance Friendly

Zdaleka ne každá firma ví, jak spolupracovat s freelancery. Belgická iniciativa Freelance Friendly pod záštitou místní unie podnikatelů na volné noze proto odměňuje ty firmy, které to dovedou, známkou kvality.

Poznámka: Belgická freelance ekonomika je docela vyspělá — viz třeba probíhající Freelance Business Month či konference Den freelancera. Pro představu koukněte na 20+ belgických zdrojů v našem seznamu.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Marketing v době hojnosti

Marketérka Madla Čevelová se v nedávném článku Co s marketingem, když máte plno? zaměřila na to, jak přistupovat k osobnímu marketingu, když máte zrovna plný kalendář na pár týdnů dopředu — a proč je i v takovém čase důležité nepřestat být vidět. V souvislosti s tím zmiňuje mimo jiné tzv. cyklus Feast or Famine, tedy kolísání mezi zahlcením a nulovou poptávkou, s čímž může pomoct právě to, když se marketingu v podnikání věnujeme průběžně. V příspěvku Madla rozepsala 5 tipů, co můžete dělat:

  • Publikujte své myšlenky
  • Pracujte na své značce
  • Zdražujte
  • Recyklujte obsah
  • Pěstujte si návyky

„Marketing vnímá většina živnostníků a volnonožců jako činnost, kterou dělají proto, aby měli dostatek zákazníků. Takže když tenhle kýžený stav nastane a kalendář je trvale zaplněný minimálně na 14 dní dopředu, oddechnou si a ve svém marketingovém snažení výrazně poleví, nebo ho dokonce ukončí úplně. Přestanou přispívat na sociální sítě, aktualizovat web a platit reklamu. Podle mě se takový přístup jednoduše nevyplatí.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Krok vpřed: Jak na sítě

Využijte mimořádnou 20% slevu na roční online členství v kurzu Jak na sítě Elišky Vyhnánkové & Michelle Losekoot, které vás naučí používat používat sociální sítě profesionálně, na volné noze. Nabídka platí pouze do 13. 11. 2022 při uvedení kódu NAVOLNENOZE v přihlášce 👉 Objednat

Holky jsou spoluautorky knihy Jak na sítě a Michelle letos napsala pro náš blog dva osvětové články: Jak (ne)ušetřit na sítích a Školení, která nakopnou vaše podnikání.

Mezinárodní den freelancerů

Fiverr a americká asociace Freelancers Union společně vyhlásili 19. říjen za vůbec první Mezinárodní den freelancerů neboli International Freelancer Day. Zároveň oznámili otevření grantového programu Freelancer Wellness Fund.

Vzhledem k tomu, že právě probíhající Freelance Business Month a Evropský týden freelancerů i konference Day of the Freelancer se letos konají také v říjnu, tenhle měsíc už asi zůstane zaslíbený nejrůznějším oslavám práce na volné noze. Jednotlivé freelancery to nejspíš až tak nebere, ale pro šíření osvěty je to super!

Poznámka: Jelikož Freelancers Union skončila s výročními průzkumy Freelancing in America ve spolupráci s Upworkem (ten pokračuje vydáváním vlastních reportů Freelance Forward), nové spojení s Fiverrem lze vnímat jako důkaz o jeho vzrůstajícím vlivu na freelance ekonomiku.

Podnikání a profesní růst

Datová analytička a zakladatelka projektu Czechitas Dita Formánková v této jedinečné přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO mj. i na vlastním příkladu ukazuje, jak důležitý je v podnikání profesní růst: „Bez ohledu na to, co se dneska naučíme a co víme, za pár let to bude jinak.“

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

GFPGAN

AI nástrojů na vylepšování obrázků jsou stovky, nás ale nejvíc nadchl GFPGAN. Umí zrestaurovat a zvětšit fotoportréty v nízké kvalitě a rozlišení (tzv. upscaling) a jeho výsledky jsou někdy až neuvěřitelné.

Až tedy budete chtít zrestaurovat nějakou starší profilovku nebo rodinné foto, můžete použít bezplatný nástroj GFPGAN Inference Demo. Tady je stručný návod:

  1. Preparations — najeďte nad šedou část, klikněte na ikonku ▶ a počkejte minutu na spuštění aplikace
  2. Upload Images — dejte ▶ a nahrajte obrázek (či obrázky) ke zpracování
  3. Inference — změňte parametr -s 2 pro n-násobné zvětšení obrázku a pak ▶
  4. Visualize – tohle přeskočte, nebo použijte ikonky ▶ k zobrazení náhledů
  5. Download results — klikněte ▶, rozbalte stažený zip, koukněte do složky restored_imgs a je to!

Soustředění na práci

Tady je naše Otázka týdne:

Co ti pomáhá bojovat s vyrušováním a soustředit se na práci?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí