Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Jak využít AI v praxi? Patrick Zandl sdílí na svém webu praktické články, jak pracovat s umělou inteligencí a nástroji jako ChatGPT nebo Claude — nedávno např. připravil text k tomu, jak pomocí AI nastudovat téma a připravit lepší článek nebo návod na programování s AI, když sami programovat neumíte.
„Programování má oproti mnoha jiným tvůrčím postupům zásadní nevýhodu: něco o tom musíte vědět. Pokud si otevřete vývojové prostředí, musíte tušit, jak za sebe skládat příkazy a dokud to neuděláte správně, nic nefunguje. To ale AI mění,“ píše Patrick v úvodu.
Ani letos Jiří Benedikt nevynechal a sdílí svoje kompletní produktivní workflow. V nabitém videu (má přes 5 hodin) popisuje 100+ vychytávek, aplikací a tipů — od pracovních po osobní věci. Jednou z novinek pro tento rok je, že hned v úvodu Jirka ukazuje svých Top5 nástrojů, které používá.
Lenka Rož Schánová pořádá 11. listopadu už 11. ročník České investiční konference ve zcela novém formátu.
Kromě několika dopoledních přednášek si mohou účastníci nově vybrat v rámci odpoledního programu z několika desítek mastermindových skupin s profesionálními investory pro max. 15 lidí. Z nich pak Lenka osobně vytipovala pár, které by mohly být zajímavé pro individuální investory z řad freelancerů:
Právě dnes startuje na Masarykově univerzitě už 5. ročník kurzu podnikání na volné noze Od UČO k IČO, který je nejen v českém, ale i evropském univerzitním prostředí naprosto ojedinělý svým záběrem.
Kurz vzniká pod záštitou Na volné noze a ve spolupráci s Robertem Vlachem. Každý běh kurzu představuje 10 zkušených českých nezávislých profesionálů a profesionálek, kteří sdílejí svůj podnikatelský příběh a pohled na jedno velké podnikatelské téma. V aktuálním semestru to budou Kateřina Fragnerová, Víťa Válka, Iva Köhler, Vladimír Klaus, Zuzana Bílková, Daniel Gladiš, Radka Legerská, Martin Kavka, Michala Janatová a Robert Vlach mj. okomentuje čerstvé výsledky velkého průzkumu, jak se daří českým freelancerům. V úvodní debatě se představí tři lektoři z uplynulých let, Hana Jadavan, Nina Hanáková a Petr Pouchlý. Celý kurz opět moderuje skvělý Honza Valtr.
Hlásit do kurzu se mohou pouze studenti MUNI, nicméně 20 sestříhaných přednášek z prvních semestrů je veřejně k dispozici na našem podcastu a YouTube.
Markéta Ubíková je jedním slovem hybatelka. Rozbíhala ostravskou neziskovku Čisté nebe, freelance komunitu Volnonožci F≈M ve Frýdku-Místku i s ní spojený coworking CowoLibre. Zabývá se podporou podnikání žen a má za sebou 4 roky veřejné služby jako místní zastupitelka. Je také lektorkou Google Workspace a nedávno se vrátila z cesty po Americe, která jí tak trochu obrátila život vzhůru nohama.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Další série našich otevřených setkání pro freelancery je zde! Potkejme se v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci nebo Liberci. Nově se můžete i předem registrovat na veřejný seznam účastníků.
Číst dálBojujete s tvůrčím blokem? Martin Kavka se ve svém posledním newsletteru podělil o šest ryze praktických tipů, díky kterým se mu daří přes podobný stav dostat.
„Zjistil jsem, že – alespoň mně – docela zabírají časová omezení. Znáte to, když máte připravit přednášku za den, zvládnete to. A když na ni budete mít měsíc, budete ji piplat měsíc. Problém s tvůrčím blokem může být zkrátka v tom, že si nedáváte žádnou uzávěrku. A tak to dělám – omezuju se.“
Jak vypadaly začátky podnikání Karla Dytrycha, našeho člena a zakladatele aplikace Freelo? V Robotím podcastu od Fakturoidu Karel vzpomíná na svoje první zakázky a sdílí zkušenosti a ponaučení, které posbíral napříč různými projekty.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.