Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Tady je naše Otázka týdne:
Odkud čerpáš informace o AI?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
„Živnostník roku je oslavou podnikatelů a podnikání,“ říká zakladatel Na volné noze Robert Vlach v novém krátkém rozhovoru o soutěži Živnostník roku, se kterou každoročně spolupracujeme.
Robert také komentuje své působení ve finálové porotě a vyjmenovává vynikající české i zahraniční freelancery jako zdroj podnikatelské inspirace:
„Česká freelance ekonomika je už poměrně vyspělá, takže těch inspirativních osobností předních freelancerů bych v podstatě mohl jmenovat desítky, ne-li stovky. Dobrý obrázek si můžete udělat třeba podle hostů, které si zvu do našeho podcastu…“
Náš první debatní speciál nabitý pohodovou letní náladou je zde!
Tvorba obsahu na volné noze bylo hlavní téma panelové debaty, kterou jsme uspořádali 27.5.2023 v rámci srazu Na volné noze v Impact Hubu Praha K10. Pozvání do debaty přijali čtyři profíci, kteří tvoří hodnotný odborný obsah: Eliška Šestáková, Martin Kavka, Petra Dolejšová a Roman Věžník. Uvádí Robert Vlach.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Seznam Zprávy vydaly novou epizodu podcastu Jedno procento Miloše Čermáka, která obsahuje hodinovou pasáž z našeho dlouhého 5hodinového rozhovoru. Nutno dodat, že na Seznamu bude mít podstatně větší dosah → Miloš Čermák o stand-upu: Vtip je matematika, hádanka a detektivka
Jak drahý je ve skutečnosti levný copywriter? Roman Věžník v novém článku píše, proč se vyplatí spolupracovat se zkušeným profesionálem, i když má na první pohled vyšší hodinovku. Popsaný příklad se sice týká copywritingu, stejně dobře by se dal ale přenést i na jiné profese.
„Levný copywriter je jako nezateplený barák. Když si ho pořizujete, jásáte nad cenou. Ale už po první faktuře za provozní náklady budete slzet. A nejspíš ne štěstím.“
Pokud pracujete či podnikáte v kultuře, nejspíš jste zaznamenali vyhrocenou diskuzi kolem tzv. statusu umělce.
Umělci a pracovníci v kultuře protestují, že ministerstvo nejedná, téma se probírá v médiích a kritici jako Ondřej Neff či herní vývojář Daniel Vávra novinku už teď z různých pozic kritizují, přestože ještě není zcela jasné, jakou bude mít podobu.
Pokud se chcete v celé problematice zorientovat a udělat si vlastní názor na věc, budete nejspíš řešit otázku, jestli k tématu vůbec existuje nějaký kvalitní zdroj informací v češtině? Naštěstí ano:
Statusem umělce se už pár let zabývá Institut umění — Divadelní ústav (IDU). Na svém webu má sekci Status umělce, kde nabízí zdarma 100stránkovou publikaci o zkušenostech z různých zemí, přehled zahraničních i českých zdrojů. Také uspořádali mezinárodní konferenci Střed zájmu: Status umělce a umělkyně a problému se věnují i v rámci projektu Kreativní Česko (viz poslední bulletin).
Tvoříte? Pak určitě koukněte na projekt Kreativní Česko, který podporuje kulturní a kreativní odvětví a spravuje jej Institut umění — Divadelní ústav.
Na webu najdete mj. celostátní galerii kreativců, podcast, bulletiny, hromadu článků a dalšího obsahu pro tvůrce.
Robert Vlach byl hostem slovenského podcastu Social Spirit, který natáčí freelancerka Nika Kökényová.
Řeč byla o ctnostech nezávislých profesionálů — o dobrém jméně, odbornosti, nebo třeba jak to vypadá, když volnonožci nenaplní očekávání klientů, dostanou „padáka“ a možná o tom ani neví!
Sledujte na Spotify či YouTube:
„Vyhoření bývá, když vidím, že ať dělám co dělám, nejsem schopen splnit to, co bych měl udělat. A dřív nebo později se na to začínají nabalovat tělesné potíže.“ Náš člen, psychoterapeut Tomáš Rektor v aktuálním rozhovoru pro DVTV mluvil o workoholismu a vyhoření — jak je rozpoznat a na co si dát pozor. Část rozhovoru si můžete zdarma pustit na YouTube.
Pokud se o téma zajímáte, určitě si pusťte taky záznam Tomovy výborné přednášky Jak předcházet workoholismu, kterou měl před pár lety na našem think-tanku v Praze.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.