Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 91-100 z celkem 2193 novinek

#23 Víťa Válka

Víťa Válka je nezávislák, nezávislý profesionál tělem i duší. Čtvrtstoletí je na volné noze jako designér, ale má i další želízka v ohni ve startupech, jako je Camperguru. Projekt mapující nejlepší místa ke kempování vznikl na základě životního stylu, který Víťu proslavil, a tím je karavanové nomádství. Víťa i rád sdílí své bohaté zkušenosti se správou osobních financí. Nejinak tomu bylo v tomto rozhovoru.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Jak pracovat efektivně

„Vyhoření mě donutilo zpomalit,“ říká v podcastu Tomáš Vachuda, logotvůrce a autor nedávno vydané knihy Časotvorba o hospodaření s časem. V rozhovoru s fyziokoučkou Pavlou Modrou sdílí praktické tipy pro zvýšení produktivity, mluví o vlivu jídla a zdraví, ale třeba taky o naší komunitě Na volné noze.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Robert Vlach o freelancingu

Mezinárodní platforma Freelancermap před pár týdny zveřejnila výsledky průzkumu Freelancer Study 2024, jehož vybrané závěry jsme sdíleli i v našich novinkách.

Rozsáhlá závěrečná zpráva, kterou si můžete stáhnout v PDF, obsahuje taky citace 11 předních odborníků na podnikání na volné noze, včetně Roberta Vlacha. Jeho doporučení, citované v reportu, jsou destilátem odpovědí na předem zaslané otázky. V plném znění si je můžete přečíst zde.

Odpovědi nabízejí hlubší vhled do různých aspektů podnikání na volné noze, jako je stanovení ceny, prodej, vyjednávání, kariérní strategie a další.

Na cestě: Momentky z Kumstu

V Brně si to vždycky užijeme! Poslední setkání z naší jaro-letní série Na volné noze Na cestě sice vyšlo těsně před prázdninami, ale i tak dorazila stovka lidí. Koukněte na fotky.

Na začátek jsme si prošli krásné prostory KUMST Brno, které nabízí vynikající zázemí pro kreativní profesionály i komorní a cenově dostupný coworking pro všechny freelancery (navíc na dobré adrese v centru města).

A potom už tradičně navázaly dvě podnětné debaty. První s Robertem Vlachem, která se točila mj. kolem otázek profesního poslání a podnikatelských a kariérních strategií. Ve druhé pak náš vzácný host Martin Kavka mluvil zejména o obsahovém podnikání v řadě širších souvislostí.

Díky všem za účast, milá povídání a setkání! A konkrétně moc děkujeme za spolupráci Báře Netopilové a Davidovi Severovi z Kumstu — stejně jako našemu členovi Davidovi Spáčilovi, který nás propojil.

Budoucí pozvánky najdete v našem newsletteru.

Pokrok v AI

Zajímáte se o pokrok v AI? Špičkový český expert na umělou inteligenci Stanislav Fořt tvoří společně se svou ženou Kristinou už pár let newsletter, který opravdu stojí za to odebírat.

Stanislav Fořt má doktorát z teorie hlubokého strojového učení na Stanfordu a ohromnou praxi v oboru. Působil např. ve startupu Anthropic nebo Stability AI a dnes se mj. podílí na výzkumu jazykových modelů v rámci Google DeepMind.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Podnikatelský seriál

Tady je naše Otázka týdne:

Máš tip na nějaký skvělý podnikatelský seriál nebo film, který by měl rozhodně vidět každý?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Máte 15 minut? Zapojte se do našeho průzkumu Jak se ti daří na volné noze?

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Tisícovka odpovědí

Podařila se nám úžasná věc — do měsíce od spuštění našeho průzkumu Jak se ti daří na volné noze? se nám sešla už tisícovka vašich odpovědí!

Vzhledem k tomu, že průzkum poběží až do srpna, máme jedinečnou příležitost počet respondentů ještě výrazně navýšit a získat tak mnohem hlubší pohled do podnikání, práce a života českých freelancerů.

Prakticky by to znamenalo, že byste si mohli výsledky průzkumu mírně zúžit a podívat se, jak např. odpovídali kolegové ve vašem oboru, nebo regionu, věkové kategorii, cenové hladině atd.

Platí tedy, že více odpovědí = větší datová hloubka a mnohem zajímavější výsledky.

Pokud jste dotazník průzkumu dosud nevyplnili a jste na volné noze (ať už zcela, nebo jen částečně), moc vás o to prosíme — každá další odpověď navíc má smysl a nezabere vám to více než 15 minut.

Přejít na dotazník průzkumu >

Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat — v září či říjnu je tu máte! Vřelé díky za váš čas, je to pro dobrou věc.

P.S. Nasdílejte prosím průzkum i svým kamarádům a sledujícím na sociálních sítích či kdekoliv uznáte za vhodné. Vyberte si některý z volně dostupných vizuálů průzkumu, nebo jednoduše přesdílejte příspěvek s ohláškou průzkumu na LinkedIn, Facebooku či X (Twitter).

Pozdravy z Německa

Koukněte na pár fotek z mezinárodního setkání freelancerů v Německu, které pořádal koncem tohoto týdne Impact Hub Dresden ve spolupráci s naší sesterskou komunitou Freelancing.eu.

Delší 2denní formát se ukázal být perfektně vhodný pro dlouhé konverzace, pomalý networking a hluboké debaty.

První den zakončila 3hodinová debata s Robertem Vlachem a ponorem do velkých témat, jako je pokročilá cenotvorba, vyjednávání s klienty, techniky upsellingu, růstové strategie či prevence drahých chyb. Druhý den pak zahrnoval i uzavřený diskusní workshop o individuální cenotvorbě a různých obchodních modelech pro škálování práce freelancerů.

Připojili jsme se také k Hubí komunitní snídani, navštívili místní univerzitní kampus na společný oběd a užili si neformální večeře s povídáním dlouho do noci.

To vše se mohlo uskutečnit díky fantastické pohostinnosti týmu Impact Hubu Dresden a podpoře jeho zakladatele Lorenze Weila. Vřele doporučujeme oba jejich coworky v srdci Drážďan jako ideální pro freelancery včetně těch, kteří chtějí z Česka expandovat na německý trh. Bylo to famózní, díky!

Příští měsíc se koná podobný freelance meetup v Lublani ve Slovinsku, jen sto kilometrů od pláže.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Profesní cesta architektky Evy Jiřičné

V rámci pořadu Osudy vyšla na webu Českého rozhlasu před časem velmi pěkná 5dílná podcastová série se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou. V jednotlivých epizodách postupně popisuje svůj životní příběh — vzpomíná na dětství, na dobu, kdy se profesně postavila na vlastní nohy, i první zakázky, které formovaly její profesní cestu.

„Co na architektuře miluji dodneška snad nejvíc, je spolupráce s těmi, co tu architekturu staví.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Update ke statusu umělce

Jak to dnes vypadá s připravovaným statusem umělce pro profesionály pracující v kultuře? Sněmovna před pár dny v úvodním kole podpořila vládní novelu, která stanoví podmínky tohoto postavení.

Ministr kultury Martin Baxa připomněl, že status má pomoci hlavně umělcům, kteří pracují na volné noze a často se setkávají s ekonomickými nejistotami. Na webu Českého rozhlasu využití přehledně shrnula Klára Vlasáková:

„Prakticky se jedná třeba o podporu v případě, že člověku kvůli nemoci nebo třeba rodičovství silně poklesne příjem, status se může týkat také sociálního a důchodového pojištění, daní nebo autorského odměňování.“

Další důležité informace nedávno popsal Dan Morávek pro server Podnikatel.cz:

  • Podporu budou moci získat umělci zapsaní v neveřejném registru, který povede ministerstvo kultury. Za podání žádosti o zápis bude poplatek 1.000 Kč.
  • O zápis by mohl požádat člověk, který vykonává uměleckou činnost nejméně 2 z posledních 3 let. Nesmí jít o studenty.
  • Týká se hlavně osob, které činnost vykonávají převážně mimo pracovní poměr a jejich příjmy nepřesahují průměrnou mzdu.
  • Příspěvek na tvůrčí nebo studijní účely, tzv. stipendium, nově nemá věkové omezení, čerpat ale půjde pouze dvakrát.
  • Za umělce v tomto ohledu návrh považuje i autora či překladatele ve smyslu autorského zákona + navazující profese (např. zvukař).

Novela aktuálně míří do 2. čtení a pokud návrh projde celým legislativním procesem, mohl by platit od roku 2025.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí