Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
„Aby člověk mohl úspěšně podnikat, musí mít hlubokou odbornost, neustále se sebevzdělávat a férově jednat.“
Naše členka Zuzana Bílková, která v rodných Beskydech provozuje tradiční manufakturu na výrobu vlněných přikrývek a lůžkovin Besky, byla nedávno hostem regionální talkshow. Povídala o tom, jaké je to podnikat v řemeslné výrobě, o spolupráci s freelancery, i jaký přístup coby podnikatelka vyznává — před několika roky za něj mimochodem byla oceněna jako Živnostník roku Moravskoslezského kraje:
Zkušený webový vývojář na volné noze Honza Bien v přednášce na našem think-tanku představil svůj vyladěný systém individuálního naceňování zakázek. Záznam už je sice trochu starší, věřte ale, že každá minuta investovaná do jeho sledování se vám v budoucnu 10× vrátí.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Původně česká kniha Na volné noze od Melvilu je nyní na pultech i v indických knihkupectvích jako The Freelance Way od HarperCollins.
Lektorka angličtiny Nina Hanáková slaví 18 let od chvíle, co se dala na volnou nohu. Při té příležitosti stručně shrnula své dosavadní zkušenosti a zároveň oslovila další kolegyně s dotazem do článku Proč učíme angličtinu na volné noze?
„Občas je to těžké. Musíte být disciplinovaní, umět dobře hospodařit s časem. Musíte hrát mnoho různých rolí — být odborníkem ve svém oboru, podnikatelem, marketérem, organizátorem akcí, účetním… Někdy je méně práce a plat není pravidelný. Ale stejně bych neměnila.“
„Vaše tvorba má pro ty správné zákazníky obrovskou hodnotu, tak se ji nebojte vyjádřit v penězích,“ říká lektorka a poradkyně pro tvůrčí práci Bohdana Goliášová v přednášce pro náš think-tank, kde představila 3 klíčová témata funkčního tvůrčího podnikání.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Startuje nový ročník soutěže Živnostnik roku, ve které často bodují také čeští freelanceři. Účast je bezplatná. Přihlásit se (nebo někoho nominovat) můžete do konce června:
„Dobrá pověst a reputace v oboru je pro firmy a živnostníky zásadním klíčem k úspěchu a také nejspolehlivější a nejméně nákladnou formou propagace. Právě teď mají živnostníci a firmy možnost rozšířit svou klientelu, seznámit se s novými obchodními partnery, udělat si skvělou reklamu a stát se předmětem zájmu médií,” píše se na webu soutěže a úspěchy řady našich členů z uplynulých ročníků to jen potvrzují.
Warren Buffett byl hostem Charlieho Rose. V novém vzácném hodinovém interview se rozpovídal o tom, co ho činí šťastným, jak vypadá jeho denní režim, no a samozřejmě o svých investicích. Na 91 let je v neskutečné formě.
Poznámka: Archiv rozhovorů Charlieho Rose v kategorii Business je jako Kdo je Kdo světového podnikání.
Hana Jadavan na svém skvělém blogu o knihách, které nepochybně ocení i freelanceři, nedávno připravila sérii 5 článků o tom, jak si vybudovat a udržet návyk pravidelného čtení — zejména odborných a rozvojových knih. Sdílí vlastní přístup i jednoduché hacky pro udržení motivace a pozornosti.
„Čtením si buduju originální profesní know-how, které mě následně živí formou školení a mentoringu v oblasti práce s týmy, leadershipu, agilního fungování a osobního seberozvoje.“
Proslulý spisovatel Steven Pressfield napsal před pár lety výbornou sérii článků o profesionálním přístupu, která rozhodně stojí za připomenutí. Cílí primárně na kreativce, umělce a tvůrce všeho druhu. Na našem blogu ji najdete celou v exkluzivním českém překladu. Nekonvenční podnikatelská moudrost z těchto textů vyzařuje jakoby mimochodem, prostřednictvím životních anekdot a příběhů.
„Jste romanopisci? Scenáristé? Píšete literaturu faktu nebo blogy? Jste tanečníci, herci, malíři, filmaři nebo herní vývojáři? Pak poděkujte těm zakrslým, nahým, pomalým pralidem, kteří nám odkázali něco mnohem cennějšího než tesáky nebo drápy nebo gepardí rychlost. Dali nám odvahu.“
Proč naše budoucnost závisí na knihovnách, čtení a snění — argumentuje světoznámý spisovatel Neil Gaiman ve výborné a silné přednášce, která se týká i většiny z nás, profesionálů na volné noze, kteří pracujeme hlavou, tvoříme a těžíme ve své profesi z nových informací a podnětů.
Gaiman mj. uvádí, jak důležité je čtení fikce, která mnohdy vyvolává nespokojenost se světem, ve kterém jsme vyrostli, a pozitivně tak podporuje touhu měnit jej k lepšímu. Píše o nezbytnosti zachování knihoven coby míst svobody myšlenek, komunikace a celoživotního vzdělávání. A vyzdvihuje taky roli knih pro děti.
„My všichni – dospělí i děti, spisovatelé i čtenáři – máme povinnost snít. Máme povinnost si představovat. Je snadné předstírat, že nikdo nemůže nic změnit, že se nacházíme ve světě, v němž je společnost obrovská a jednotlivec zanedbatelný: jen atom ve zdi, zrnko rýže v rýžovém poli. Pravda je ale taková, že jednotlivci svůj svět znovu a znovu mění, jednotlivci tvoří budoucnost a dělají to tak, že si představují, že věci mohou být jinak.“
Přednášku si můžete přečíst i v textovém přepisu pro The Guardian.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.