Ostatní novinky kolem podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 181-190 z 306 novinek v kategorii

Otto Bohuš — škola copywritingu

Přední český copywriter Otto Bohus otevírá svou online školu copywritingu pro všechny, kteří se chtějí zdokonalit v psaní prodejních textů.

Praktické workshopy a konzultace, celkem 15 studijních dní během půl roku a kompletní Ottovo know-how od přípravy textů pro web přes newslettery a blogy po psychologii prodeje. Začátek je 11. listopadu, deadline přihlášek do konce října.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Akce pro freelancery začíná

Pátý ročník největší crowdsourcované akce pro freelancery v Evropě European Freelancers Week začíná právě dnes.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Kompenzace pro podnikatele

Vláda včera schválila první kompenzace pro podnikatele, firmy a další organizace, kterým už od září postupně znemožnila činnost kvůli omezením proti dalšímu šíření koronaviru.

Vedle příspěvku na nájemné pro podnikatele, kteří museli zavřít podnik nebo omezit provoz, jde taky o možnost odložit do konce roku úhrady DPH, daní z příjmů a silniční daně, k jejichž splatnosti došlo v období nouzového stavu.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak flexibilně změnit svůj byznys

Jan Vlachynský, zakladatel úspěšných brněnských podniků Bar, který neexistuje, Super Panda Circus a řady dalších, píše pro Forbes Česko o tom, jak se chystá flexibilně změnit svůj byznys tváří v tvář druhé vlně koronakrize: „Pořád nejsme na kolenou, nebo možná jsme, ale zatím jenom na jednom. Ještě máme co nabídnout – a my to nabídneme.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Hospody nesmí poskytovat Wi-Fi

Podnikatel.cz v dnešním článku shrnul aktuální informace k nejnovějším platným opatřením a zákazům.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Budoucnost Airbnb

Budoucnost Airbnb bude možná víc lokální a rurální, zaměřená na kratší vzdálenosti a delší pobyty, odhadují CEO Brian Chesky a The New York Times. Spoustu hostitelů naštvala jejich nedávná politika vracení peněz zvýhodňující hosty, ale pronajímání domovů teď překonává hotely.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Komunita britských freelancerů

Freelance Heroes je pozoruhodná komunita 10.000+ britských freelancerů. Provozují katalog členů, pořádají Freelance Heroes Day a vydávají blog i podcast.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Manifest freelancerů

Manifest freelancerů, který právě vydává European Freelancers Week, skvěle vystihuje politické kroky, které by podpořily nás všechny na volné noze. Svým podpisem můžete podpořit dobrou věc.

Zde jsou hlavní body manifestu, stručně přebásněné ve volném překladu:

 1. UZNÁNÍ — Dopřejte nám oficiální status na všech úrovních legislativy a vlády. Naslouchejte organizacím, které nás zastupují, a přizvěte nás k jednacímu stolu.
 2. DEFINICE — Jsme vysoce kvalifikovaní pracovníci na volné noze bez zaměstnanců. Jsme kontraktoři, jsme inovátoři trhu práce. Pochopte, že nejsme „malé a střední podniky“ či jiná vaše kategorie.
 3. REGULACE — Kdykoli tvoříte zákony pro trh práce a průmysl, přemýšlejte nad tím, jak přesně ovlivní freelancery, ty nejmenší z drobných podnikatelů.
 4. PŘÍSTUP — Ujistěte se, že freelanceři mají přístup ke všem státním službám, že mohou soutěžit o veřejné zakázky, účastnit se vzdělávacích programů a vyhovět podmínkám dotací. Navrhněte systém sociální podpory tak, aby více odrážel potřeby freelancerů.
 5. SČÍTÁNÍ — Započítejte freelancery do všech oficiálních statistik a zkoumejte lépe freelance ekonomiku. Neházejte nás do jednoho pytle s drobným podnikáním.
 6. COWORKING — Udělejte z Evropy nejlepší místo pro osobní byznys budováním špičkové infrastruktury pro freelancery, freelance-friendly vládními výběrky a podporou využívání sdílených kanceláří.

Anglický originál a podpisy zde.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Tvůrce videí a 3D grafik

Róbert Sisák je špičkový tvůrce videí a 3D grafik, který má za sebou mj. přes 1000 televizních spotů: „V čase boomu DSLR foťáků, tedy prvních foto-vlaštovek, které byly schopné i natáčení, jsem se rozhodl, že si pořídím Canon 5D Mark II a rozšířím své působení. Nebyl to ale jediný důvod. Trochu mě i štvalo, že pořád sedím jenom u počítače a to mě vlastně částečně ‚postavilo na nohy‘.“

Natáčení se Róbert věnuje přes 15 let, jak ale sám říká, pořád má nejraději 3D video grafiku, kterou využívá všude, kde to klient snese. Dnes tvoří společně s kolegy pod značkou Motionboss a ve svém portfoliu má např. i 1. místo v soutěži České televize Ceny Fóra Dárců za spoty pro neziskovou organizaci Rosa. „Řekl bych, že hlavně za poslední dva roky se obor velice změnil. Přibyla obrovská konkurence, jak v produkční sféře, tak v grafice a animaci. Možná jedině ten 3D obor je zatím pořád výsadou menšího počtu lidí, protože orientace ve 3D softwaru vyžaduje více času a zkušeností. YouTube ale i tento rozdíl pomalu smazává,“ říká Róbert a dodává, že si v každém projektu vždy najde něco, co ho posune dál.

Na otázku, jaké jsou z jeho pohledu nezbytné předpoklady pro tuto práci, pak odpovídá, že je to jednoznačně smysl pro dodržení termínu a zodpovědnost v celém procesu tvorby videa: „Je třeba si uvědomit, že na vaší práci je závislý velký řetězec dalších investicí, jako je nakoupený reklamní čas v TV, který stojí obrovské peníze, plánování kampaní atd. Nedodržení termínu tedy může vést ke ztrátám, které si v korunách ani nechci představovat.“ Ukázky Róbertových videí najdete v jeho prezentaci.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak jsou na tom američtí freelanceři

Nová studie Freelance Forward 2020 od firmy Upwork, která tradičně definuje americké freelancery mimořádně široce, je na světě. Výsledky jsou zajímavé a vysoce aktuální.

Nicméně, pokud nemáte čas pročítat celou 80stránkovou prezentaci výsledků, tady je to nejzajímavější:

 • Podíl full-time freelancerů na americkém trhu práce mírně vzrostl na 13 %.
 • Freelanceři reportovali menší negativní dopad epidemie Covidu ve srovnání s ne-freelancery, pokud jde o celkový pocit ze života, životní styl, duševní zdraví a finance.
 • 65 % kvalifikovaných freelancerů, kteří byli aktivní před a během Covidu, uvedlo, že pracovali buď stejně, nebo více než před pandemií.
 • 58 % tradičních zaměstnanců, kteří začali po Covidu pracovat na dálku, zvažuje do budoucna být na volné noze. A 12 % amerického trhu práce zkusilo práci na volné noze během pandemie vůbec poprvé.
 • Z těch, kteří odešli ze zaměstnání na volnou nohu, 75 % uvádí, že vydělávají stejně nebo víc, než by měli u tradičního zaměstnavatele.
 • Freelanceři přispěli 1,2 biliardami dolarů k americkému národnímu důchodu, o 22 % více než v roce 2019.
 • Freelanceři v průměru strávili 25 % pracovního času podnikatelskými aktivitami, 23 % administrativou a 52 % fakturovatelnou prací pro klienty.
 • 47 % freelancerů vnímá svou práci na volné noze jako dlouhodobou kariérní volbu.
 • 65 % freelancerů ve věku 55+ vnímá práci na volné noze jako dobrý přechod do pracovního důchodu a jsou méně náchylní dělat si starosti o spoření na stáří než jejich protějšky, které nejsou na volné noze.
 • Full-time freelanceři a ti, kteří dělají kvalifikovanou práci na volné noze, se nejvíc ztotožňují s označením “freelance ekonomika”.
 • 86 % freelancerů říká, že zlaté časy práce na volné noze jsou teprve před námi.

Poznámka: Studie nahrazuje starší průzkumy Freelancing in America (2014-2019), které Upwork koprodukoval s Freelancers Union a k letošnímu roku byly zřejmě již ukončeny.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí