Ostatní novinky kolem podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 191-200 z 329 novinek v kategorii

Jak jsou na tom američtí freelanceři

Nová studie Freelance Forward 2020 od firmy Upwork, která tradičně definuje americké freelancery mimořádně široce, je na světě. Výsledky jsou zajímavé a vysoce aktuální.

Nicméně, pokud nemáte čas pročítat celou 80stránkovou prezentaci výsledků, tady je to nejzajímavější:

 • Podíl full-time freelancerů na americkém trhu práce mírně vzrostl na 13 %.
 • Freelanceři reportovali menší negativní dopad epidemie Covidu ve srovnání s ne-freelancery, pokud jde o celkový pocit ze života, životní styl, duševní zdraví a finance.
 • 65 % kvalifikovaných freelancerů, kteří byli aktivní před a během Covidu, uvedlo, že pracovali buď stejně, nebo více než před pandemií.
 • 58 % tradičních zaměstnanců, kteří začali po Covidu pracovat na dálku, zvažuje do budoucna být na volné noze. A 12 % amerického trhu práce zkusilo práci na volné noze během pandemie vůbec poprvé.
 • Z těch, kteří odešli ze zaměstnání na volnou nohu, 75 % uvádí, že vydělávají stejně nebo víc, než by měli u tradičního zaměstnavatele.
 • Freelanceři přispěli 1,2 biliardami dolarů k americkému národnímu důchodu, o 22 % více než v roce 2019.
 • Freelanceři v průměru strávili 25 % pracovního času podnikatelskými aktivitami, 23 % administrativou a 52 % fakturovatelnou prací pro klienty.
 • 47 % freelancerů vnímá svou práci na volné noze jako dlouhodobou kariérní volbu.
 • 65 % freelancerů ve věku 55+ vnímá práci na volné noze jako dobrý přechod do pracovního důchodu a jsou méně náchylní dělat si starosti o spoření na stáří než jejich protějšky, které nejsou na volné noze.
 • Full-time freelanceři a ti, kteří dělají kvalifikovanou práci na volné noze, se nejvíc ztotožňují s označením “freelance ekonomika”.
 • 86 % freelancerů říká, že zlaté časy práce na volné noze jsou teprve před námi.

Poznámka: Studie nahrazuje starší průzkumy Freelancing in America (2014-2019), které Upwork koprodukoval s Freelancers Union a k letošnímu roku byly zřejmě již ukončeny.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Češka navrhuje interiéry vil v Kalifornii

Přečtěte si příběh interiérové designérky Helena Brana, která se před čtyřmi lety přesunula z Česka do Kalifornie, kde začala podnikat bez portfolia a mezi jejími prvními projekty byla proměna sousedova rodinného domu.

Dnes navrhuje interiéry pro multimilionářské vily a hodnota jejích zakázek se běžně pohybuje kolem 300 tisíc dolarů: „Byznys je tady extrémně postavený na kontaktech, které si na základě svojí práce vytvoříte. Dobrá reference je základ. Jakmile tak dokončíte jeden podařený projekt, v komunitě architektů, realitních makléřů a developerů se to rychle roznese samo.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Psychologie v textu

Jak do tvorby textů zapojit výsledky psychologie přesvědčování a jaký vliv to má na vnímání klientů? Grafická designérka Kamila Zahradníčková v článku ukazuje, jak se dá v copywritingu pracovat se 6 principy přesvědčování podle Roberta Cialdiniho, autora bestsellerů Zbraně vlivu a Před-svědčování.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newslettery jsou nové podcasty

„Newslettery jsou nové podcasty,“ píše o nastupujícím trendu Forbes Česko a taky náš člen Martin Kavka, který nedávno mj. rozjel vlastní úspěšný newsletter o newsletterech. Máte tipy na newslettery, které stojí za to sledovat?

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Kolik vydělávají freelanceři

Kolik vydělávají freelanceři ve světě? Velký rozdíl je pochopitelně mezi přivýdělkáři a freelancery na plný či částečný „úvazek“ i mezi jednotlivými zeměmi. Například studie MBO Partners State of Independence in America 2019 ukázala, že zhruba pětina amerických freelancerů vydělávala přes $100.000 ročně.

Podle MBO byl průměrný příjem amerických full-time freelancerů ($68.300) vyšší než střední rodinný příjem ($52K) a starší freelanceři vydělávají obecně více ($84K Baby Boomers vs. $52K Mileniálové). Podrobnosti v PDF reportu.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Projev předsedy Senátu v Taiwanu

Nezávislost, odvaha, svoboda — pro všechny diktátory světa jen slova, pro nás v demokracii zásadní hodnoty, na kterých staví i svobodné podnikání nás všech. Předseda senátu Miloš Vystrčil pronesl na Taiwanu historický projev, čínským hrozbám navzdory.

„Věřte, že bez možnosti svobodné spolupráce mezi podnikateli … nebude svobody a demokracie ani v Česku, ani na Taiwanu. Protože právě svoboda a demokracie jsou základem prosperity.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Warren Buffett slaví 90

Warren Buffett, nejúspěšnější nezávislý investor všech dob, slaví 90. Není úžasné, jak dlouhá a plodná může profesionální kariéra být? Možná vás překvapí, co má na Warrenovi nejradši jeho dobrý přítel a další velký podnikatel Bill Gates — Tak šťastných 90!

A pokud byste někdy chtěli nasát trochu Warrenovy podnikatelské moudrosti, přeskočte povrchní články a raději se ponořte do jeho výročních dopisů pro akcionáře Berkshire Hathaway. To je to nejlepší z Buffetta, přezdívaného Věštec z Omahy. Celá kompilace (1965-2019) je k dispozici i na Kindle za 3 dolary.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Nový projekt Freelancing.eu

Představujeme nový projekt Freelancing.eu, který vás propojí s evropskými klienty nebo jinými freelancery v zahraničí a možná i pomůže profesně růst, vydělávat víc či rozjet kariéru na mezinárodní úrovni.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Sociální a zdravotní se zase platí

OSVČ se srpnem skončí období, kdy jim stát odpouštěl minimální platby na sociální a zdravotní pojištění. Už v září by živnostníci a další podnikatelé měli povinné odvody opět začít platit. Více v tomto článku.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Braň svou značku!

Martin Žufánek v tomto článku píše: „Tato aktualita není o alkoholu, ale i tak by vás mohla zajímat. Je o tom, jak důležité je bránit svoji značku, že to může trvat klidně 4 roky a 100.000 Kč utracených za právní služby.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí