Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Píšete články, tvoříte webový obsah? V tom případě by vás měl zajímat nový text Ondry Ilinčeva o tom, jak lidi čtou na webu. I když… Jak říká hned v úvodu: „Tenhle článek nedočtete.“
Lucie Bielaková si před několika lety začala doma pro zábavu vyrábět papírové kopie živých květin. Připadalo jí, že takové věci nejsou výjimečné a umí je každý. Přes kamarádky se ale její zručnost rozšířila dál — a jak popisuje v článku, teď má svůj ostravský byznys Megakytky, za sebou stovky vyrobených kytic a frontu zákazníků.
„Velké světové módní domy měly papírové květiny vždy ve výlohách, Lagerfeld je měl na přehlídce a u nás v Česku zatím nic moc. Celý život jsem něco kreslila a tvořila a protože miluji květiny, rozhodla jsem se to zkusit – a pak už to jelo. Pojí se v tom všechno, co mám ráda. Je to kreativní práce a výzva v jednom.“
Pavel Ovesný je Lesa Pán. Už před časem spojil podnikatelské poradenství s pohybem a své klienty bere na celodenní procházky do přírody: „V přírodě člověk dýchá zhluboka, je dobře okysličený, je hezky propojená levá i pravá hemisféra a opravdu mu to pálí.“
Na Českém rozhlasu teď o téhle Pavlově službě vyšel povedený audio-medailonek.
Na co si dát pozor, pokud chcete podnikat v zahraničí, a další praktické rady dává ve své přednášce pro náš think-tank Bára Vágnerová, která na volné noze založila unikátní studijní program Czech Hospital Placements — stáže pro mladé zdravotníky z celého světa. Pokud spolupracujete s klienty z ciziny nebo o přeshraniční spolupráci uvažujete, tohle je záznam přesně pro vás.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Bezpečnost na internetu s Michalem Špačkem — opět výborný a hlavně důležitý díl podcastu ze série Jak na sítě Elišky Vyhnánkové. Kde ukládat bezpečná hesla? Jak ochránit účty na sociálních sítích? Potřebujete VPN a antivirus? A další témata.
Přejeme příjemný poslech na Spotify nebo YouTube:
Kdo je profesionální umělec a jak ho definovat? Téma k poslechu i zamyšlení v nedávném pořadu Českého rozhlasu, které znovu otevřela současná situace:
„V poli uměleckém jsou zaměstnanci, ale pak je tady veliká skupina těch nezávislých. Když jste zaměstnanec v umění, jste chráněn zákoníkem práce a celou soustavou sociální podpory, ale když jste OSVČ, máte život pouze ve svých rukách. A právě s ohledem na ty nezávislé je dobré statut umělce definovat.“
Jak se z čaje stane živobytí? Jirka Boháč je profesionál, který se už 20 let naplno věnuje přípravě čaje. Pro svou pozici vymyslel i název teatender a v novém podcastu LeapMakers mj. říká, jak jeho profesní cesta vlastně začala a proč chtěl být jako malý kluk kuchařem na pirátské lodi.
„Podnikat jsem začala v roce 2010. Do té doby jsem si vůbec nedovedla představit, jak vzácné spojení osobní svobody a zodpovědnosti podnikání představuje. Neustále balancujete mezi desítkami — co desítkami, spíš stovkami — priorit, a to je nesmírně krásné i náročné zároveň." — Zuzana Bílková z Besky.
Pozoruhodný příběh designérky s českými kořeny Ivany Nohel. Pracovala v kostymérně BBC, pro výrobce hraček Hasbro a navrhovala taky šaty pro panenky v Disney. V roce 2007, před blížící se padesátkou, se ale rozhodla pro změnu a dala se na volnou nohu. Začala podnikat jako produktová designérka a ilustrátorka. Dnes spolupracuje se špičkovými britskými restauracemi a šátky, které navrhuje, nosí i královna Alžběta II.
„Nejsem člověk, který často pláče, ale vždy, když si královna znovu vezme můj šátek, mě to rozbrečí.“
Jak se stal z fyzika kamnář na volné noze — příběh našeho člena Honzy Křivonožky v novém článku na Forbes Česko:
„Kdybych začal podnikat ve dvaceti s učňákem, určitě bych neměl takový úspěch. Vysoká škola mi dala obrovský náskok, analytické myšlení a nadhled. A v neposlední řadě se mi fyzika hodila i při různých výpočtech.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.