Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Jak na peníze a malé podnikání — tak se jmenuje nový pořad, který připravila byznys mentorka a konzultantka Margareta Křížová ve spolupráci s nakladatelstvím Vltava Labe Media.
V sérii krátkých videí se Margareta jednou týdně věnuje tématům kolem hospodaření s penězi v rodině i podnikání. A přidává doporučení z vlastní praxe: „Kdo ví, co má, ten má situaci pod kontrolou – je důležité mít přehled o tom, co se děje na mém bankovním účtu.“
„Zdražování je legitimní proces a povinnost každého freelancera, který chce být úspěšný,“ říká jasně přední český expert na cenotvorbu Václav Lorenc v přednášce pro náš think-tank, kde přibližuje tři stádia tzv. cenového kruhu: Nacenit – získat – zdražit.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Tip: Pokud chcete zvýšit své výnosy a počet spokojených zákazníků pomocí efektivní práce s cenou, podívejte se na nabídku Vaškových online školení, které vycházejí z jeho 20leté praxe v oblasti pricingu.
Mnoho freelancerů má podobný problém — za svou práci by si mohli účtovat klidně dvakrát nebo i třikrát tolik, ale nikdy se k tomu neodhodlají… Jestli jste na tom podobně, s řešením vám pomůže tenhle článek o validaci ceny.
„Stanovení ceny je základní podnikatelská svoboda. Vzdejte se jí ze strachu či z obavy, co si klienti (nebo kolegové) o vás pomyslí, a máte zaděláno na mnohem větší problém, než že tu a tam neklapne nějaká zakázka. Což ostatně nemusí být nutně špatně.“
Před rokem jsme na našem YouTube kanále spustili minisérii rozhovorů o finančním sebeřízení a úsporném přístupu k životu i podnikání.
A prvním hostem nemohl být nikdo jiný než designér Víťa Válka, který se právě těmito tématy zabývá už řadu let. Ve společném povídání s Robertem Vlachem kluci mj. probrali:
Celý rozhovor je i na Spotify i YouTube:
„Jít na volnou nohu bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem udělala. A to i přesto, že jsem první dva roky s každou zakázkou počítala, jestli mám už alespoň na ten nájem a na jeden rohlík denně.“ — marketérka a️ copywriterka Bára Perglová píše v článku Volnonožci a další naháči o těžkostech podnikání i hledání profesní identity.
Horních 10 % freelancerů si účtuje v průměru 197 dolarů za hodinu — podle průzkumu, který mezi svými uživateli/freelancery provedl Mailchimp. Výsledky tedy nejsou reprezentativní pro freelance ekonomiku jako celek. Jinak to ale mají zpracované velmi pěkně.
Behavior Gap je výborný týdenní newsletter, kde Carl Richards v doprovodu jednoduchých náčrtků sdílí vybrané postřehy a srozumitelně přibližuje témata kolem správy osobních financí, ale i podnikání a dalších oblastí.
Emaily jsou vždy krátké, čtivé a rozhodně vám dají dobré podněty k zamyšlení. Stojí za odběr.
Trojnásobný držitel ocenění Daňař roku Petr Frisch o danění příjmů z akcií ve skvělém podcastu Jak investovat, který točí Lenka Schánová — jestli investujete část svých peněz do akcií, tuhle epizodu si rozhodně poslechněte, je totiž skvělá:
Marketérka a specialistka na cenotvorbu Madla Čevelová v nové přednášce pro náš think-tank ukazuje, že určení cen v podnikání není pouze otázkou čísel.
„Naši schopnost si říct o peníze a ustát si nastavenou cenu před zákazníkem ovlivňují zejména psychologické faktory.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Přihlásili jste se letos k paušální dani nebo to zvažujete pro příští rok? Michal Kašpárek téma nedávno rozebral v komentáři pro Seznam Zprávy, kde mj. píše: „Paušální daň život podnikatelům nezjednodušuje, ale komplikuje.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.