Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Pokud jde o práci na volné noze, často omílaná volba Dobře/Rychle/Levně je jedna velká lež, argumentuje novozélandský designér Benek Lisefski ve svém článku: „Jedna z nich je v podstatě nutnost a někdy ani nemáte na výběr tu druhou.“
Dominika Špačková radí podnikatelům, a zejména maminkatelkám, jak si zařídit byznys tak, aby šlapal jako hodinky a vydělával víc bez toho, že by stál o to více času. O tom, jak řídí a šetří peníze ona sama, se teď rozpovídala v přednášce, která nezapře inspiraci moravskými předky: „Můj systém řízení financí se jmenuje Čím víc účtů, tím lépe. Každý účet má svůj účel a pro mě jsou to takové ty starosvětské obálky, jako měly babičky.“
U této přednášky doporučujeme koukat na video, kde Dominika ukazuje i podrobnou myšlenkovou mapu.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Kolik si říct za svou práci? V komentáři na Forbes Česko se marketérka a specialistka na cenotvorbu Magdalena Čevelová zamýšlí nad tím, jak by se měl člověk nechat správně finančně ohodnotit: „Cena má ve skutečnosti jen dva limity: jedním je hodnota, kterou vnímá zákazník, druhým naše schopnost si říct o peníze.“
Peníze musí pracovat. Platí to i pro finanční rezervu freelancera?
Odpověď hledá Robert Vlach v novém článku Rezerva na druhou na blogu Na volné noze, který si opět můžete poslechnout i jako autorský podcast:
Pavel Minář je mimořádně organizovaný člověk a špičkový profesionál, který firmám i freelancerům pomáhá s nastavením a přechodem na Google Workspace. Své podnikání už nejednou rekapituloval, v této přednášce pro náš think-tank se ale ohlíží za svou kariérou hlavně z pohledu finančního sebeřízení a prakticky ukazuje systém, který si k tomu v průběhu let vytvořil. Povídání vykopává už tradičně s nadsázkou: „Povím vám, přátelé, jak jsem to těch 47 let mastil. A co jsem všechno ve finančním sebeřízení zblbnul.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Audiorecenze Roberta Vlacha pozoruhodné knihy Investice do akcií (Základy value investování).
P.S. Další audiorecenze najdete na webu Co čtu.
Na našem nedávném think-tanku Na volné noze jsme se věnovali finančnímu sebeřízení freelancerů. A mezi zajímavými příležitostmi, jak uložit a zhodnotit své finance, padlo taky Lego. I když to tak nemusí na první pohled vypadat, z dánských kostek se totiž už dávno stala respektovaná investiční komodita s dobrým potenciálem, kterou do svého portfolia zařazují i běžní investoři.
Náročné ale může být potlačit nutkání koupenou stavebnici otevřít, protože netknuté sady mají samozřejmě vyšší cenu. Osvědčená rada je proto kupovat si rovnou dvě — jednu na investici a druhou pro sebe. Pokud vás téma zaujalo, podrobně se mu v novém článku na Finmagu věnuje Jakub Žofčák.
„Britský The Telegraph píše, že se není čemu divit – zatímco v období let 2000 až 2015 se akciový index FTSE 100 zhodnotil celkem o 4,1 procenta (a zlato v průměru o 9,6 procenta ročně), vybrané lego stavebnice v bezvadném stavu se zhodnotily v průměru o 12 procent ročně. Moderní stavebnice s výrobou ukončenou v předchozím roce se na eBayi prodávají dokonce o 36 procent dráž.“
Lukáš Konečný je SEO konzultant a mj. taky machr na finanční sebeřízení. Rodinné i podnikatelské finance spravuje přehledně už několik let a v této přednášce pro náš think-tank prakticky ukazuje, jak postupuje a které platformy a produkty využívá k investování. Doplňuje tak mimochodem nedávnou prezentaci své ženy Lucky Konečné, která mluvila o tom, jak společně rozjeli a monetizovali úspěšný blog Loudavým krokem.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
„Jak říkají Američani, hodnota pozemků bude vždy stoupat, protože už se nevyrábí. Pokud vám teda vedle nepostaví chemičku…“ říká uznávaný realitní makléř a náš člen Michal Souček ve volném pokračování našeho rozhovoru pro náš think-tank o tom, jak krotit finance. V této nové přednášce mj. popisuje základní typy nemovitostí, do kterých lze investovat, a přibližuje, jak sám nad realitními operacemi přemýšlí.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Daniel Gladiš rekapituluje tři dekády své investiční kariéry — pro podcast Jak investovat Lenky Schánové vydestiloval klíčové lekce, o kterých zatím jinde nemluvil.
Přejeme příjemný poslech na Spotify:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.