Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Výborný tip Tomáše Baránka z rozhovoru z minulého týdne: Jednodušší dohledávání vědeckých studií, publikací a dalších zdrojů je jedním z prvních hmatatelných přínosů umělé inteligence pro freelancery pracující hlavou.
Člověka, který není vědec, přivede hledání studií v Google Scholar spíš k frustraci a otázkám než k dobrým odpovědím. A právě zde přicházejí na pomoc AI nástroje jako Elicit či Consensus. Oba umožňují uživatelům prohledávat mnoho milionů vědeckých publikací pomocí dotazů v přirozeném jazyce (zejména angličtině) a prezentují nejlepší výsledky s přehlednými souhrny a citacemi. K dokonalosti mají ještě daleko, ale za uložení do záložek ve vašem prohlížeči rozhodně stojí.
Je Japonsko ideální země pro digitální nomády? No… Jak se to vezme. Tady je pár postřehů z první ruky.
Číst dálHorká novinka: OpenAI uvolnila napjatě očekávaný model umělé inteligence GPT-4 pro platící uživatele služby ChatGPT Plus v omezené zkušební verzi.
Společnost OpenAI mimochodem nedávno koupila doménu AI.com a každý její nový produkt vyvolává celosvětové pozdvižení. Model GPT-4 nebude výjimkou. Mnozí freelanceři, a zejména ti pracující hlavou jej budou bezpochyby záhy používat jako pracovní nástroj.
Náš člen Adam Zbiejczuk, uznávaný jako špičkový expert na LinkedIn, nám poslal tip na rychlokurz LinkedIn, relevantní zvlášť pro nás freelancery. Jeho autor Jasmin Alić rozebírá tyto klíčové principy úspěšnosti:
S rozmachem ChatGPT a dalších AI nástrojů pro generování obsahu roste obava, že texty vytvořené umělou inteligencí budou předkládány například jako školní práce, odborné články, coby výstupy v copywritingu, případně využívány k vytváření falešných zpráv nebo dezinformačních kampaní apod.
V důsledku toho vznikají nástroje, jejichž cílem je odhalit texty falešně prezentované jako napsané člověkem — například AI Text Classifier od tvůrců ChatGPT z OpenAI nebo bezplatná služba AI Writing Check. Tyto nástroje nejsou zcela spolehlivé, ale je to dobrý začátek.
O umělé inteligenci ChatGPT a vyhlášené AI válce vyhledávačů Google a Bing od Microsoftu už toho média napsala hodně.
Co v tom humbuku ale trochu chybí, je pohled architekta fulltextového vyhledávače. A právě ten nabízí poslední epizoda seznamáckého podcastu Stopáž, jejímž hostem byl spolutvůrce vyhledávače Seznam Dušan Janovský (alias Yuhů).
Pozoruhodný rozhovor dává nahlédnout do zákulisí bitvy vyhledávačů. Pokud tvoříte obsah pro webové stránky, ať už jako copywriteři či jejich provozovatelé, tohle povídání si rozhodně pusťte. Zasvěcenější technický brífink k možným důsledkům nastávajících změn jen tak nenajdete:
P.S. Další dva rozhovory s Dušanem teď vyšly i na Lupě a v podcastu Online Plus.
Osvědčené vychytávky a tipy pro každodenní práci a lepší osobní produktivitu sdílel konzultant pro IT a Google nástroje Pavel Minář — v sestříhaném záznamu jeho povídání se studenty z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Jste zaseknutí s námětem článku nebo třeba hledáte chyby v kódu? Bára Hlavicová v blogu nedávno na příkladu copywritingu popsala využití netradičního mentora v podobě gumové kachničky:
„Mám kamaráda kodéra. Jednou jsem ho navštívila v kanclu a na jeho stole jsem našla maličkou kačenku. Jiří (ten kamarád) mi vysvětlil: ‚To je programátorská kačenka. Pomáhá, když ti v kódu něco nefunguje. Mohla bys s tím otravovat kolegu, ale ty ne. Ty si vezmeš kačenku, vylezeš na balkon a vysvětlíš jí, co máš za problém. A jak jí to říkáš, najednou ti dojde, že máš řešení.'“
Technika Rubber duck debugging, o které je řeč, vychází z knihy The Pragmatic Programmer, kde je zmíněná právě coby pomocník při hledání a opravování chyb ve zdrojovém kódu. Jak ale Bára píše, využití najde i v jiných situacích.
Zachytili jste „kraťasy“ Tomáše Baránka? Jde o poznámky, nápady, myšlenky, postřehy a tipy, které by se nehodily na velký článek, ale jsou z nich dobré menší příspěvky na Tomově blogu Lifehacky.cz.
V tom zatím posledním Tomáš sdílel jednoduchý hack na šikovnou organizaci otevřených panelů v prohlížeči: „Od té doby, co používám takzvané Skupiny panelů (Tab Groups) v Safari a Chrome, jsem šťastnější, soustředěnější a mohu snížit dávku medikamentů. Srdečně vám proto doporučuji tento málo známý pro-hack.“
Jiný příspěvek s názvem Nesnesitelná lehkost nestíhání se pro změnu věnuje práci s prioritami a smíření se s tím, že nemůžeme stihnout vše: „Život je konečná množina, tak proč ten nerv: nemá smysl si vyčítat, jaká hromada kamení leží před barákem. Miska dne nikdy nebude větší.“
Tady je naše Otázka týdne:
Jak často a kam zálohuješ data?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.