Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Pokud máte rádi Star Wars a filmy Karla Zemana, tohle video si užijete. Náš člen, AI video maker David Spáčil totiž vytvořil hodně originální a povedenou kombinaci obou světů — AI trailer na Hvězdné války, jak by je natočil slavný český režisér.
„Jedno cca 90sekundové video, jako tyhle Star Wars, zabere řádově vyšší desítky hodin, ale je to rozprostřené po volných chvílích třeba do dvou měsíců. Určitě by to šlo udělat podstatně rychleji, ale já se do toho pokaždé zanořím a každý detail musí být v rámci možností perfektní,“ říká David v krátkém rozhovoru pro Muzeum Karla Zemana.
„Už se vám někdy stalo, že jste byli ve své kariéře vážně blízko velké příležitosti, ale nakonec to nevyšlo?“ ptá se Mark McGuinness v nedávno vydaném videu, kde sdílí vynikající pohled na sebehodnocení a zvládání odmítnutí — nejen pro tvůrce, ale nezávislé profesionály obecně.
„Fakt, že jste na hřišti znamená, že je vaše práce dost dobrá na to, aby byla brána vážně. Ale dostat se tam nezaručuje, že vždy vyhrajete hru,“ říká a využívá analogii s baseballem.
Robert Vlach byl v prosinci na knižním turné v bulharské Sofii a u té příležitosti byl i hostem nejsledovanějšího tamního podcastu. Moderátor Superhuman podcastu Georgi Nenov s Robertem v angličtině probral témata jako psaní, podnikání, cenotvorba, vyjednávání, oblíbené knihy a další. Přejeme příjemný poslech na Spotify či YouTube:
Dalibor Mráz je světově uznávaný bubeník, který se dnes nejvíc angažuje jako mistr zvuku, hudební skladatel a technologický inovátor v rodinné firmě QQ studio. To patří ke špičce filmové a vizuální produkce v Česku. Produkovali např. oba díly Princezny zakleté v čase. V QQ podcast studiu, které je součástí ostravské centrály, vznikají všechny naše rozhovory a ani tento nebyl výjimkou.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Kam se budou vyvíjet AI nástroje? Generátor videí Sora od OpenAI ukazuje další možnosti umělé inteligence, když dokáže na základě jednoduchých promptů vytvořit komplexní, reálně vypadající až minutové FullHD záběry.
Služba je zatím v testovací fázi, v oficiální ukázce už se ale můžete podívat na její výstupy včetně textových zadání, podle kterých vznikly.
Tip pro freelancery s dětmi. Bankovkovi je originální naučný seriál České televize, který vychází z učebnice finanční gramotnosti a jeho cílem je ukázat mladším divákům, jak správně hospodařit nejen s penězi. V jednotlivých dílech se věnuje např. investicím, sestavení osobního finančního plánu nebo srovnání podnikání a zaměstnání. Sledovat můžete online na webu Déčka.
Jan Barbořík v podcastu Hackni byznys popsal, jak přistupuje ke své práci a proč ho baví být „dělníkem“ marketingu. Zavzpomínal ale taky na podnikatelské začátky na volné noze i jak v té době vnímal postupný rozvoj freelancingu v Česku.
„Zpětně mě mrzí, že jsem kolem sebe neměl nikoho, kdo by podnikal. Možná bych se začátkem neotálel tak dlouho, kdybych kolem sebe měl lidi, u kterých bych viděl, jak to funguje a mohl být s nimi v kontaktu.“
Ilustrátor a art director Michael Petrus se vždy považoval za technologického nadšence. Tedy až do chvíle, kdy začaly AI nástroje jako Midjourney nahrazovat práci jemu podobných kreativců. Ponořil se proto do světa AI, aby zjistil, jak může tato nová revoluční technologie změnit práci vizuálních tvůrců. Ty Michal podporuje i jako kreativní mentor a zakladatel projektu Kreativní kreatury.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Daniel Gamrot na podzim v podcastu Seduo.cz popsal, co pro něj znamená osobní produktivita a věnoval se taky tomu, jaké chyby lidé v této oblasti nejčastěji dělají — třeba nastavením nereálných cílů.
„Hromada lidí si pod tím představuje výkon. Pro mě je to třeba to, že dodáváš věci, který přináší užitek. Tobě, firmě, rodině. A zároveň ty věci dokončuješ v kvalitě, za kterou si schopný dát ruku do ohně.“
Aneta Martinek je autorkou nové knihy Organizační porno a jednou z hlavních tváří vzdělávací platformy #HolkyzMarketingu, která jim doslova roste pod rukama (o 100 % ročně). Jako holka si ale zkusila i práci v call-centru nebo 12hodinové šichty v Tescu na pokladně a dodnes z těchto zkušeností těží. Také miluje knihy a říká o nich: „Pohled na knížky je moje psychohygiena.“
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.