Freelance ekonomika je fenoménem volného trhu i trhu práce. Relevantní zdroje, které ji zkoumají a popisují, najdete zde.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Náš člen Broňa Sobotka spouští Akademii lektorů — dvouměsíční online výcvik zaměřený na to, jak podnikat v jazycích na volné noze a jak se stát online učitelem na roztrhání. Mezi tématy je vše od vyřízení živnostenského listu a cenotvorby po ukázkovou vyučovací hodinu nebo nastavení systému práce se studenty.
Vzdělávací program začíná v září a vedle Broni budou svoje know-how předávat další tři zkušení lektoři. Teď je navíc celá akademie zcela zdarma. Hlásit se můžete online
Mimochodem, program pro vás může být zajímavý i v případě, že necílíte na výuku angličtiny. Jak totiž píše Broňa: „Primárně je náš program zaměřený na ty, kteří si chtějí vydělávat učením jazyků (nebo to už dělají a chtějí se v tom ještě zlepšit). Ale zároveň jsou lekce z větší části použitelné a přenosné napříč lektorským světem.“
Podnikání na volné noze je běh na dlouhou trať. Kariéry úspěšných freelancerů trvají i dlouhé desítky let, takže je přirozené, že na tak dlouhé cestě zažijí emocionální vrcholy i pády. Ty mohou zahrnovat stavy úzkosti, vyhoření čí přímo problémy s duševním zdravím.
Právě pro lidi čelící těmto problémům je tu Leapers — velká online komunita zaměřená na podporu duševního zdraví freelancerů a OSVČ v Británii i jinde. Vydávají užitečné zdroje, články i obsáhlé výroční reporty o duševním zdraví (dá-li se to tak říct).
A konečně jako další úroveň prevence vytvořili v Leapers sadu 10 Freelance Friendly závazků či pravidel pro organizace odhodlané podporovat freelancery.
Pokud jde o freelancing, Británie je v mnoha ohledech napřed před zbytkem Evropy. Tak například tam existuje celá komunita pro rodiče na volné noze, kteří se snaží nějak skloubit práci a rodinu.
Jmenuje se Doing It For The Kids, v roce 2016 ji založila grafická designérka Frankie Tortora a mj. mají blog, oceňovaný podcast, newsletter, placené členství a mnoho dalšího.
Pokud se zajímáte o budoucnost a rizika AI, rozhodně by vás neměl minout extrémně diskutovaný a sdílený článek, který napsal Marc Andreessen. Nese název Why AI Will Save the World (neboli Proč umělá inteligence spasí svět) a dost přesvědčivě v něm argumentuje proti obavám, které dnes rezonují ve veřejném prostoru. Jmenovitě jde o těchto 5 rizik:
Marc Andreessen je softwarový inženýr a podnikatel, jeden z internetových pionýrů. Byl mj. spolutvůrcem prvních úspěšných prohlížečů Mosaic a Netscape. Dnes působí zejména jako technologický investor v Andreessen Horowitz a má značný vliv na politický diskurz. Jeho názory na problematiku regulace AI si můžete poslechnout třeba v nedávných epizodách amerických podcastů JRE či Breaking Points.
V českém prostředí podobně vstřícné postoje vůči adopci AI zastávají například Tomáš Mikolov, Miloš Čermák (viz náš nový rozhovor) či David Grudl (rozhovor s ním vydáme příští týden). Opačný pohled na věc pak výborně vysvětluje Jan Romportl.
Jak freelanceři doopravdy přicházejí k novým klientům? To je výborná otázka, na kterou hledá odpověď rychlý průzkum Eliny Jutelyte z mezinárodní Freelance Business Community s podporou řady partnerů včetně nás a Freelancing.eu.
Vyplnění dotazníku nezabere ani 5 minut.
Money Diaries je britská série příběhů na webu Refinery29 pro mladé ženy. Ukazuje, kolik vydělávají různé profesionálky, jak přemýšlejí o penězích, za co je utrácejí a na co šetří. Příběhy některých oslovených freelancerek jsou docela podnětné, například:
Mnohé respondentky si stěžují na nejistotu a nestabilitu svých financí. Tato stránka jejich práce na volné noze se zdá být neustálým bojem o nalezení rovnováhy v měnícím se tržním prostředí, zároveň s placením účtů, půjček a dalších věcí. Hodně realistický pohled na věc!
Tzv. status umělce pro nezávislé tvůrce a profesionály v kultuře byl hlavním tématem nové epizody zpravodajského podcastu Lenky Kabrhelové 5:59 nazvané Důstojné pracovní podmínky v kultuře: Pomůže status umělce?
Jejím hostem byl kulturní redaktor Seznam Zpráv Jonáš Zbořil, který kromě velmi srozumitelného úvodu do celé problematiky poukazuje na dvě věci:
Chystaná novinka má ovšem i své kritiky. K těm nejznámějším patří herní designér Daniel Vávra, který o ní pro Echo24 říká:
„Vnímám to tak, že lidé, kteří se nedokážou uživit tím, čím by chtěli, chtějí, aby jim ostatní lidé platili jejich koníček.“
Další argumenty pro a proti zmiňuje v 5:59 dobře připravený Jonáš Zbořil:
Jak vypadá podnikání sýrařky Markéty Menšíkové? To se dozvíte v další epizodě z minisérie Příběhy podnikatelů na volné noze, kterou ve spolupráci s námi uvádí server Podnikatel.cz.
Markéta je provozovatelka skvělé bio farmy Menšík v Beskydech a v rozhovoru s šéfredaktorem Michaelem Hovorkou přibližuje svůj podnikatelský příběh, jak se k oboru dostala nebo v čem spočívají výhody bio farmy.
„Abych pravdu řekla, nikdy jsem si nemyslela, až do svých dost dospělých let, že kdy skončím na farmě.“
Rozhovor si můžete přečíst na webu, nebo pustit v audioverzi třeba na Spotify.
Další hosty minisérie pak postupně najdete v online archivu.
PS: S Markétou jsme před pár lety natáčeli rozhovor i na našem srazu Na volné noze v Praze.
Náš oblíbený server Podnikatel.cz uvádí ve spolupráci s námi novou minisérii rozhovorů s nezávislými profesionály v rámci podcastu Příběhy podnikatelů.
Rozhovory natáčí šéfredaktor Michael Hovorka a jako prvního hosta si pozval kamnáře Honzu Křivonožku, který odešel z Matfyzu, aby se naplno věnoval krásnému řemeslu. Rozhovor je na webu, na Spotify i dalších platformách.
Další hosty minisérie pak postupně najdete v online archivu.
Náš seznam 400+ evropských zdrojů pro freelancery je už natolik zkompletovaný, že jen zřídka najdeme ještě nějaký větší web v angličtině, který jsme přehlídli. Ale stane se a britský The Freelance Informer je jedním z nich. Pro představu stačí proskrolovat úvodní stránku webu a to množství publikovaného obsahu (pravda, za několik let). Už je máme v hledáčku, takže nejlepší kousky určitě časem najdete v našich anglických či českých novinkách.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.