Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 121-130 z celkem 2029 novinek

Karel Zeman vs. Star Wars

Pokud máte rádi Star Wars a filmy Karla Zemana, tohle video si užijete. Náš člen, AI video maker David Spáčil totiž vytvořil hodně originální a povedenou kombinaci obou světů — AI trailer na Hvězdné války, jak by je natočil slavný český režisér.

„Jedno cca 90sekundové video, jako tyhle Star Wars, zabere řádově vyšší desítky hodin, ale je to rozprostřené po volných chvílích třeba do dvou měsíců. Určitě by to šlo udělat podstatně rychleji, ale já se do toho pokaždé zanořím a každý detail musí být v rámci možností perfektní,“ říká David v krátkém rozhovoru pro Muzeum Karla Zemana.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Top knihy Jirky Benedikta

Jiří Benedikt dal dohromady pestrý přehled TOP knih, které doporučuje ke čtení — vždy s krátkým komentářem, proč daný titul z jeho pohledu stojí za to. Ve výběru najdete třeba knihy o AI, time managementu, kritickém myšlení i práci na volné noze.

„Tyhle knihy jsou ty nejlepší, které znám. A to jak k tématům, které školím, tak k věcem, co mě prostě jen zajímají,“ píše Jirka.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Mark McGuinness o sebehodnocení

„Už se vám někdy stalo, že jste byli ve své kariéře vážně blízko velké příležitosti, ale nakonec to nevyšlo?“ ptá se Mark McGuinness v nedávno vydaném videu, kde sdílí vynikající pohled na sebehodnocení a zvládání odmítnutí — nejen pro tvůrce, ale nezávislé profesionály obecně.

„Fakt, že jste na hřišti znamená, že je vaše práce dost dobrá na to, aby byla brána vážně. Ale dostat se tam nezaručuje, že vždy vyhrajete hru,“ říká a využívá analogii s baseballem.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak na daňové přiznání

Pokud zrovna řešíte daňové přiznání, doporučujeme k poslechu aktuální rozhovor s naší váženou členkou, daňovou poradkyní Martinou Nýčovou — v podcastu O penězích se (ne)mluví upozorňuje např. na užitečnou službu Daňová informační schránka, zmiňuje slevy na daních, i jak se dají napravit případné chyby.

„Lidé se daňového přiznání bojí, protože si myslí, že je to něco těžkého, je to pro ně něco, na co je žádná škola nepřipravila, úkol, kterým se nechtějí zabývat. Myslím, že kdyby se na školách vyučoval alespoň jeden seminář, kde by si lidé vyzkoušeli daňové přiznání vyplnit, ubylo by obav.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Superhuman podcast

Robert Vlach byl v prosinci na knižním turné v bulharské Sofii a u té příležitosti byl i hostem nejsledovanějšího tamního podcastu. Moderátor Superhuman podcastu Georgi Nenov s Robertem v angličtině probral témata jako psaní, podnikání, cenotvorba, vyjednávání, oblíbené knihy a další. Přejeme příjemný poslech na Spotify či YouTube:

Nacenění práce

Tady je naše Otázka týdne:

Jak naceňuješ svou práci na volné noze a proč?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

50 pod 50

Alice Kavková před týdnem vykopla velmi originální a svérázný podcast 50 pod 50, v rámci kterého chce postupně vyzpovídat 50 freelancerů a podnikatelů. Už první epizoda s mozaikářkou Pavlínou Pecko ukazuje, že u tohoto poslechu rozhodně neusnete.

Jak Alice naznačila, svých hostů se bude ptát na věci, které se v klasických podnikatelských rozhovorech obvykle neřeší — duševní zdraví, jak zvládají podnikatelské vzlety i pády, nebo třeba jak kloubí práci a péči o děti.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Herní ilustrátor na volné noze

Tomáš Duchek studoval produktový a průmyslový design, ale nejvíc ho to táhlo k digitální malbě. Dal proto dohromady portfolio, na základě kterého získal první práci v herním studiu Warhorse. Po pár letech se dal na volnou nohu, namaloval sadu karet pro slavnou sběratelskou hru Magic the Gathering a dnes spolupracuje mj. s Disney nebo Star Wars. V rozhovoru na webu ČT Art mluví např. o tom, jak jeho práci ovlivňuje umělá inteligence.

„Myslím, že kdyby před dvaceti lety byly na internetu k dispozici takové tutorialy, jaké jsou na něm dnes, posunul bych se v digitální malbě rychleji. Já se tím musel prokousávat sám, metodou pokus omyl.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Holky z byznysu

Aneta Martinek v našem nedávném rozhovoru naznačila, že s týmem Holek z Marketingu chystá nový vzdělávací projekt. A před dvěma týdny to spustily. Holky z Byznysu je platforma, která bude pomáhat ženám v podnikání, aby se posouvaly, vzdělávaly a propojovaly.

Na webu aktuálně nabízí několik školení na témata jako byznys plán, networking nebo třeba tréma v podnikání. Přihlásit se ale můžete taky na 4měsíční mentoring, ať už jako účastnice, či mentorka.

Domácnost je grunt

Finmag odemkl starší, osobně laděný článek Roberta Vlacha Domácnost je grunt, který pojednává o tom, že na volné noze jsou ekonomika podnikání a domácnosti či rodiny spojené nádoby.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí