Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Alice Kavková z rodinného deskovkářství 4 Kavky v novém článku píše, proč se v podnikání vyplatí tvořit vlastní obsah.
„S obsahem je to tak, že když ho děláte hodně a jste vidět a slyšet a jste lidem užiteční v oboru, ve kterým i něco vyrábíte a prodáváte, tak se vám pak to něco líp vyrábí a prodává. Protože třeba k nám přijde půlka lidí jen skrzeva obsah o moderních deskovejch hrách, přes vyhledávače na netu a tak. Nemusíme si je kupovat slevami nebo drahou reklamou.“
Pavel Ovesný napsal pro náš blog před pár roky výborný článek o mastermind skupinách a jak mohou být pro freelancery přínosné. Na původní text teď navázal novým příspěvkem, kde reaguje na několik častých dotazů k tématu.
Co je to ekonomika tvůrců a proč je fér za dobrý obsah zaplatit? O tom je krátký článek na blogu Pickey:
„Ačkoli pojem ‚Creator(s) economy‘ vznikl teprve před deseti lety, čísla mluví jasně – monetizace kreativního obsahu je na vzestupu.“
Kamnář a náš člen Honza Křivonožka, oceněný mj. jako Živnostník roku 2017, v rozhovoru pro iDNES přibližuje své řemeslo i profesní dráhu — od studia teoretické fyziky na Matematicko-fyzikální fakultě po kachlové sporáky a kamna, které dnes staví.
„Bral jsem studium jako výzvu, jestli to zvládnu, ale měl jsem zároveň potřebu vyvažovat to tradičními řemesly a dalšími aktivitami.“
Pracovat na volné noze pro klienty ze sousedních zemí, nebo i celé Evropy a světa není těžké, ale ani zcela snadné. Jinak by to dělal skoro každý. Tady je tedy pár tipů, s čím začít.
Číst dál2× výborný Broňa Sobotka. Náš člen, nadšený učitel angličtiny z Brna v článku o své profesní cestě a v rozhovoru pro DVTV, kde mluví především o úrovni angličtiny v Česku a jak ideálně přistupovat k tomu, když se jazyk chceme naučit: „Bez chyb se nikdy nikdo nezlepšil, je to úplně přirozené. Není potřeba se toho bát.“
Hana Konečná je přední česká expertka na rukodělné podnikání. Drobné výrobce aktivně podporuje už přes 10 let a navazuje na to i v aktuální přednášce pro náš think-tank Na volné noze, kde se zaměřila na nákladovou cenotvorbu — tedy jak si mohou tvůrci stanovit minimální cenu produktu: „Čas je nejdražší položkou v nákladech podnikání. Nezapomínejte ho do ceny výrobku započítat.“
PS: V závěru si nenechte ujít bonus k daním a odvodům.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Zdražování a cenotvorba na volné noze je téma nové epizody podcastu Píárko, jejímž hostem byl Robert Vlach.
Zavedený podcast Nikoly Lörinczové a Pavly Umlaufové nově spouští i placené předplatné na Patreonu s bonusovými epizodami. A hned v té první probírají s Robertem jak zdražit.
Máte v podnikání nastavené zdravé hranice? Jak na ně a proč jsou důležité, píše v článku Madla Čevelová: „Pomohou vám chránit vaši energii, zvládat život i podnikání a celkově se z toho nezbláznit.“
Co číst na volné noze? Robert Vlach před časem sestavil výběr dobrých (a relevantních) knih pro freelancery.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.