Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
„Neměl jsem dost výkonný stroj na to, abych na něm mohl hrát hry, tak jsem začal programovat. A už mi to zůstalo,“ vzpomíná náš člen Jan Tölg na dobu, kdy se dostal k prvnímu počítači. Dnes podniká jako vývojář webů a je spoluzakladatelem vývojářského studia Involve, kde se spolu s kolegy stará o kompletní vývoj a rozvoj malých i velkých online projektů. Mezi referencemi má mj. značky jako Frenkee, Angloamerická univerzita, ČD Travel nebo Zásilkovna.
Coby nezbytný předpoklad pro svou profesi vnímá Honza schopnost komunikovat, řešit komplikace na rovinu a umět se vžít do zákazníkovy role a co nejlépe tak pochopit jeho požadavky: „Samozřejmostí je pak čistý a čitelný kód, díky kterému jsou naše aplikace bezpečné, rychlé a dlouhodobě udržitelné.“
A jak zároveň dodává, v týmu vždy dbají na to, aby bylo při spolupráci vše transparentní: „Od první schůzky až po dokončení projektu bude mít zákazník přehled o tom, co se na jeho projektu děje a za co platí. Klienta, pokud bude chtít, pustíme do našeho interního task manageru a bude tam mít o všem přehled. Můžeme pak napřímo řešit konkrétní věci a zbytečně se nepálí čas.“ Na ukázky Honzovy práce se můžete podívat v jeho prezentaci na webu.
Další knižní zářez našeho člena. Pavlovi Lasákovi, což je top lektor a konzultant pro Microsoft Excel, vyšla kniha Praktické použití funkcí v Excelu.
Řada profesionálů na tenhle program stále nedá dopustit a Pavel v příručce mj. zohlednil nejčastěji opakující se dotazy, vysvětlil je na příkladech a popsal, jak s funkcemi pracovat. Nedávno mimochodem získal od Microsoftu prestižní ocenění MVP (Most Valuable Professional). Už popáté v řadě.
Kolik si říct za svou práci? V komentáři na Forbes Česko se marketérka a specialistka na cenotvorbu Magdalena Čevelová zamýšlí nad tím, jak by se měl člověk nechat správně finančně ohodnotit: „Cena má ve skutečnosti jen dva limity: jedním je hodnota, kterou vnímá zákazník, druhým naše schopnost si říct o peníze.“
„Že překladatelé nebudou mít co žrát? Klid, umělá inteligence na ně nemá,“ píše Vojtěch Dobeš v článku pro Finmag. V textu blíže rozebírá nedostatky nových překladačů, jako DeepL nebo CUBBITT, ale taky přínosy a jak mohou tyto nástroje překladatelům i dalším profesionálům v práci pomáhat.
„Už když se před lety objevil překladač Google Translator, začala se spousta lidí domnívat, že konec překladatelů se blíží. Jeho schopnosti sice toto očekávání nenaplnily, ale nedávno přišel o mnoho dokonalejší DeepL Translator a předpovědi o konci překladatelského řemesla se vrátily. S umělou inteligencí to ale není nikdy tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.“
Jak knihy a lifehacking změnily život Tomáše Baránka? Spoluzakladatel našeho oblíbeného nakladatelství Jan Melvil Publishing v tomto rozhovoru mj. přibližuje přístup k výběru nových titulů, stejně jako aktuální „životaměniče“, které mu pomáhají v práci i osobní rovině, a na co si dát při zavádění podobných novinek pozor.
„Žijeme každou knihou rok až dva, vstupují do našich životů a obýváku. Je proto vyloučené, abychom si za tak intimní souputníky našich životů vybírali tituly, které nás nebaví, nebo které jsou odborně či vědecky na vodě.“
Bronislav Sobotka, nadšený učitel angličtiny z Brna a náš člen, dneska podepsal přes 1400 knih Zamilujte se do angličtiny. Tolik se totiž sešlo předobjednávek jeho neprůstřelného návodu, jak se naučit anglicky a užít si to. Wow!
Pokud plánujete v budoucnu např. podnikat v zahraničí a chcete zapracovat na své angličtině nebo vás jen zajímá Broňův podnikatelský příběh, o kterém v knize taky píše, určitě si ji nenechte ujít. Koupit se dá na webu Jan Melvil Publishing, kde najdete i ukázku k prolistování. Nahrává se i audio verze. Máme za Broňu velkou radost a gratulujeme.
Peníze musí pracovat. Platí to i pro finanční rezervu freelancera?
Odpověď hledá Robert Vlach v novém článku Rezerva na druhou na blogu Na volné noze, který si opět můžete poslechnout i jako autorský podcast:
Nový newsletter rozešleme v pondělí. Najdete v něm exkluzivní text „Freelancerů jako šafránu?“, nový článek na blogu i výběr nej novinek ze světa podnikání na volné noze.
Přihlaste se k odběru teď a už v pondělí se můžete těšit na emailovou nálož inspirace.
Proč každý den běhám? Stručná historie jedné posedlosti — výborný text Miloše Čermáka o běhání a budování pravidelného rituálu. Běhání je koneckonců mezi volnonožci, kteří mají náročnou duševní práci, oblíbený způsob odreagování i stimulace myšlení. Třeba vás příspěvek inspiruje k tomu, abyste se do toho pustili taky.
„Běhání v běžné dny je rituál, který umožňuje prožít ‚kvalitní čas‘ sám se sebou. Ono to zní legračně, ale je to jedna z nejdůležitějších věcí na mém běhání. Vlastně všechno důležité promýšlím při běhu, někdy si povídám sám se sebou, promýšlím si nové psaní či jinou práci, nebo jen tak vyběhnu, s ‚vypnutou‘ hlavou, a čekám, co mě napadne a čemu se budu věnovat.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.