Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Vyplňte dotazník a staňte se součástí první globální studie o freelancingu, kterou organizují prof. Gerald Cupchik z univerzity v Torontu a Jon Younger.
Poznámka: Časová náročnost je asi 15 minut, v angličtině. Studie je zaměřená na platformy, ze seznamu možností můžete vybrat Na volné noze jako svou „domovskou“ platformu.
Jan Řezáč spouští bezplatný emailový trénink řízení digitálních projektů (weby, mobilní aplikace, portály atd.), který rozšiřuje jeho knihu Web ostrý jako břitva o poznatky z 15leté praxe v tvorbě webů.
Nedávno se rozjela nová platforma s online kurzy Kurzeo — výběr je sice zatím omezený, postupně ale přibývají nové kurzy. V aktuální nabídce jsou např. Základy propagace na Facebooku a Instagramu od Vaška Blahouta nebo Lifestyle fotografie s Petrem Klempou. Zapojit se případně můžete i jako lektoři a sdílet vlastní know-how.
„Sebe sabotáž je obecně takové chování, kterým sami sobě bráníme v dosahování svých cílů,“ píše Madla Čevelová v tomto článku, kde se speciálně zaměřila na nejčastější sebe sabotáže v oblasti financí — odkládání zdražení, nevytváření rezervy, neinvestování do vlastního podnikání a další.
Musí to být perfektní, nebo stačí odvést solidní práci? Ondra Ilinčev otevírá na blogu další důležité téma:
„Při tvorbě téměř čehokoliv si musíte říct, kde máte laťku. […] Často při jednáních narážím na to, že navrhujeme od stolu pro někoho jiného a točíme se nad přílišnými detaily. Všichni chtějí, aby to bylo per-fekt-ní. Ale je daleko efektivnější, aby to bylo good-enough.“
Tvorbu webu je obvykle lepší svěřit profesionálům. Dušan Janovský, zakladatel úspěšného vzdělávacího webu Jak psát web a spolutvůrce vyhledávání Seznamu, ale v našem rozhovoru vysvětluje, že existuje spousta případů, kdy má smysl tvořit web svépomocí.
Například, když chcete dělat osvětu, podobně jako to dělá už přes 20 let on se svými webovými stránkami: „Doporučuju se nestresovat tím, že web není dokonalý. Čtenářům je to obvykle jedno. … Web má problém v tom, že není nikdy hotový. Je důležité mít z webu radost.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Masarykova univerzita dnes startuje opakování Od UČO k IČO — vůbec prvního kurzu o podnikání na volné noze na přední české univerzitě.
Nikola Korčáková je původní profesí politoložka, během mateřské se ale naplno začala věnovat svému dlouholetému koníčku, výtvarné technice decoupage, a rozjela vlastní podnikání. V Praze založila kreativní prostor Dílna K16, kde pořádá kurzy pro dospělé i děti, a zdobené misky prodává do celého světa — před Vánoci např. dokončila zakázku na desítku misek pro zákazníky v Hollywoodu. Přečtěte si její příběh.
„Návštěvy si chtěly odkoupit nejen misky, které jsem pomocí decoupage vytvořila, ale také mnou vyrobený patinovaný či přečalouněný nábytek. Když se uvolnil prostor blízko našeho domu, manžel mě vyzval, abych se konečně odhodlala a splnila si sen o vlastní výtvarné dílně.“
Nahoře byznys, dole tepláky. O tom, jak dvě japonské oděvní firmy připravily speciální pyžama pro lidi, kteří pracují na home office si můžete přečíst v tomto článku.
Online Labour Index, který vytváří Oxford Internet Institute, měří míru „online práce na volné noze“ skrze pět největších anglojazyčných platforem. O celé freelance ekonomice index nic moc nevypovídá, dokládá ale postupující trend najímání lidí online.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.