Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 1211-1220 z celkem 2031 novinek

Tři tipy pro začínající copywritery

Copywriterka Lída Maršálková si cestu k psaní našla poměrně brzy: „Jako dítě jsem víc času trávila u babiččina psacího stroje než na hřišti. Jakmile vzniklo nové dílo, rodina musela povinně nastoupit a poslechnout si, co jsem napsala.“ I přes tuto zálibu nakonec vystudovala jiný obor, nastoupila do korporace a textům se věnovala spíše po večerech. Jenže pak dostala padáka a jak sama říká, bylo to na jednu stranu vysvobození: „Šéfová byla ďábel a já chodila do kanceláře s úzkostmi. Tehdy opovržlivě prohlásila, že člověk jako já může dělat jen něco kreativního. Vzala jsem to jako výzvu.“

Brzy na to Lída nastoupila jako junior copywriter v Zootu, kde „sekala produktové popisky jako Baťa cvičky.“ A od té doby se do oboru ponořila naplno. Dnes už má coby copywriterka a obsahový stratég na volné noze za sebou přes 300 článků, 6500 produktových popisků, 50 newsletterů a klienty jako Bonami, Mall, Florea nebo Notino. „Baví mě ten přímý kontakt s klienty, kdy mezi námi nestojí můj šéf nebo projekťák. Věřím, že se to pozitivně promítá do mých textů,“ říká Lída a přidává na závěr tři doporučení pro začínající kolegy:

  1. Vzdělávejte se: Než se pustíte do své první zakázky, začněte vzděláváním. Čtěte a poslouchejte, navštivte alespoň jeden kurz nebo workshop, ať chybějící praxi doženete alespoň znalostmi.
  2. Neberte to na lehkou váhu: Spousta začínajících copywriterů přistupuje ke copywritingu lehkovážně. Myslí si, že stačí umět líbivě psát. Nebyla jsem jiná, což se mi párkrát vymstilo. Pokud se chcete vyhnout profesnímu faux pas a nezkazit si pověst hned na začátku, začněte právě výše zmíněným vzděláváním.
  3. Buďte zvídaví: Klienti ocení, že se o ně opravdu zajímáte. Vaše budoucí já vám navíc poděkuje, protože pro něj získáte vydatnou dávku podkladů. Čím více toho na začátku víte, tím snazší psaní bude. Máte-li nedostatek informací, vaříte z vody, psaní potrvá déle a s výsledkem nejspíš ani nebudete spokojení.
Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Série rozhovorů o podnikání

Znáte 30 Days of Genius? Pokud jste kreativci, freelanceři, nebo podnikatelé, rozhodně byste měli. Je to jedna z nejlepších sérií rozhovorů o podnikání, do níž si moderátor Chase Jarvis pozval hvězdné hosty jako Marie Forleo, Austin Kleon, Richard Branson, Tim Ferris nebo Arianna Huffington — tady je celý YouTube playlist.

Sérii produkovala vzdělávací platforma Creative Live, kterou Chase založil na podporu kreativních profesionálů, a najdete na ní tuny dalších videí a tutoriálů k shlédnutí.

No a jestli se vám líbí, co dělá, rozhodně se zaposlouchejte do podcastu The Chase Jarvis Live Show a navazujících konverzací se skvělými hosty jako Angela Duckworth, Adam Grant, Jason Fried, Sam Harris či Daniel Pink.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak se naučit programovat

Honza Javorek provozuje super web Junior Guru — průvodce programováním pro samouky, kterého na začátku září rozšířil ještě o praktickou příručku s hromadou tipů. Hodně užitečná služba nejen pro freelancery, kteří si chtějí rozšířit portfolio dovedností.

Jak Honza píše, umět programovat se hodí, i když se tím nechcete živit: „Programování není cíl, ale nástroj — jako šroubovák nebo matematika. Bude se ti hodit ať už děláš v kanceláři nebo koukáš do mikroskopu a počítáš bakteriím nožičky.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Online konference pro freelancery

Online konference Freelance Business Month (1.–31. října) bude bezesporu nezapomenutelná akce pro evropské freelancery. Mezi 40+ řečníky v nabitém programu je nejmíň 15 autorů podnikatelských knih a registrace je zdarma.

Celou akci organizuje Elina Jutelyte s kolegy z belgické Freelance Business Community a my za Na volné noze a Freelancing.eu je hrdě podporujeme jako partneři. Přidejte se, bude to jízda.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Petra Dolejšová hostem podcastu

Eliška Vyhnánková spouští nový podcast Jak na sítě — rozhovory o sociálních sítích, inspirace, příklady z praxe… Tohle bude top. Hostem prvního dílu o spolupráci s influencery, autorském právu a sdílení obsahu na sítích je advokátka Petra Dolejšová.

Přejeme příjemný poslech na Spotify nebo YouTube:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Psychologie v textu

Jak do tvorby textů zapojit výsledky psychologie přesvědčování a jaký vliv to má na vnímání klientů? Grafická designérka Kamila Zahradníčková v článku ukazuje, jak se dá v copywritingu pracovat se 6 principy přesvědčování podle Roberta Cialdiniho, autora bestsellerů Zbraně vlivu a Před-svědčování.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Akce s volnonožci

Tak a máme hotovo. Od soboty do čtvrtku jsme si užili další kolečko akcí s volnonožci, na které jsme se po létě už vážně těšili — sobotní školení, v pondělí natáčení rozhovorů v HubHub a hned pak tři setkání našeho think-tanku v Praze, Brně a Ostravě. Byla to jízda.

Školení podnikání Na volné noze jsme už podruhé pořádali v krásném a útulném prostoru Animika Hub, kde se k naší pestré skupince účastníků jako vzácný host připojil ilustrátor, art director a konzultant Michael Petrus.

Atmosféra byla příjemná a povídání se nám nakonec protáhlo i dlouho po skončení akce. A hromadu podnětů si vezeme taky ze stejně povedených think-tanků, které proběhly v našich, dnes už skoro domovských coworcích. Paralelní Polis, Melvil Space a Impact Hub Ostrava. O hlavní přednášky se tentokrát postarala šestice profesionálů napříč obory, kteří sdíleli své zkušenosti s přeshraniční prací, což bylo naše hlavní a pro řadu volnonožců aktuální téma — Ivan Kuckir a Šárka Štrossová (Praha), Radek Hrachovec a Barbora Vágnerová (Brno), Eva Škorničková a Adam Zbiejczuk (Ostrava). Všechny vystoupení jsme zachytili na kameru a když se nám vydaří střih, pustíme je v nejbližších týdnech ve zkrácené verzi taky na náš YouTube kanál. V prosinci se těšíme zase na viděnou.

Chcete se příště taky zapojit? Je to snadné: Sledujte naše novinky nebo se můžete rovnou stát našimi členy či dorazit na příští otevřené školení.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newslettery jsou nové podcasty

„Newslettery jsou nové podcasty,“ píše o nastupujícím trendu Forbes Česko a taky náš člen Martin Kavka, který nedávno mj. rozjel vlastní úspěšný newsletter o newsletterech. Máte tipy na newslettery, které stojí za to sledovat?

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Coworking Impact Hub Praha K10

Coworking Impact Hub Praha K10 je výjimečné a inspirativní místo pro freelancery, kteří více než ruch open space ocení klidné a možná až intimní prostředí pro práci.

Patrně jako jediný v Česku sídlí v luxusní neoklasicistní vile na pražských Vinohradech, která vás dostane na první pohled — stejně jako rozlehlá zahrada, kde se dá skvěle relaxovat nebo posedět s dalšími členy u dobrého oběda od vlastního kuchaře, kterého tady v K10 mají. Že vaří parádně jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Caffeine — Kniha o kávě a čaji

Dokážete si představit svou každodenní práci bez kávy nebo čaje? Jak vysvětluje Michael Pollan v pozoruhodné audioknize Caffeine, většina z nás moc ne. Vysvětluje, jak tyto nápoje „stvořily moderní svět“ a že jsme na nich do jisté míry závislí, což zhoršuje náš spánek. No ale jsou zde i výhody, že…

Audiokniha je bohužel dostupná výhradně přes Audible pro členy, případně na CD přes Amazon.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí