Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 1211-1220 z celkem 1571 novinek

Byznys konzultant o aktuální situaci

Byznys konzultant Jezevec Petr Pouchlý komentuje aktuální situaci v podnikání — na přímo a bez příkras:

„Nejsou prachy, nevadí…

Taky jste mohli třeba vy osobně přijít o zrak, Covid-19 mohl být smrtící pro 70 % nakažených a nebo mohlo dojít k válce v zemích I. světa. Místo toho máme otravný, ale řešitelný problém s globální karanténou. Ač samozřejmě ještě není zdaleka po všem, rozhodně jste vyhráli v loterii života tu lepší z černých labutí. Budou chvíle, kdy tohle uvědomění pomůže v jinak chmurném dni.

Velmi pravděpodobně si budeme muset odpustit některé části našeho současného blahobytu. Se s tim smiř. Fakt si srovnejme, co opravdu potřebujeme a bez čeho se nějakou dobu náš byznys i osobní život obejdou. Sorry, uzrálý avokádový touste na žitném chlebíčku, pečeném za úsvitu v kamenné peci, a dýňové latté z té jediné pravé kávy se skořicovým zásypem.

Další dobrá zpráva je, že bude platit stejné pravidlo, jako platilo v byznysu vždy. Pokud jako volnonožec dodáte práci, na které zadavatel vydělá více peněz, nežli jste si vy řekli na faktuře, pak si vás najme. Možná jste měli dříve štěstí, že vás někdo najal na práci, kterou jste sice udělali skvěle, ale ve finále nedosáhla faktické ekonomické návratnosti. Byl však dostatek na všech frontách, takže to zadavatel tolik neřešil.

Co se rozhodně v nejbližších měsících změní, je důraz na efekt a dopad. Abyste uspěli, srovnejte si jednoznačně, jak vydělá zadavatel skrze vaši práci a řešení. I když bude možná někdy těžké vysvětlit, jak zrovna tahle ilustrace pomůže celé marketingové kampani, nebude zbytí. V čem bude vaše přidaná hodnota a jak je vyvážená vyšší cenou, než jakou má řešení od někoho jiného?

Když to píšu, zní to i mně banálně. Pokud již dávno umíte nejen férově zdůvodnit, ale také přesvědčivě a trpělivě vysvětlit vašemu objednateli hodnotu vaší práce, je to banální. Pokud ne, návod je ve třetím a čtvrtém odstavci ;)“

Publikováno 27.4. v článku 42 spoluautorů Na volné noze: „Nemít prachy? — 42 známých freelancerů o svém podnikání v době koronaviru“.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak se stát nejlepším

Jak se v něčem stát nejlepším na světě? „Smyslem není být skvělý v jedné jediné věci — jde o to být hodně dobrý v řadě užitečných dovedností, které vás díky své kombinaci udělají opravdu jedinečnými.“

Zajímavý pohled, který rozvíjí koncept jednooborových profesionálů (tzv. typ T), kteří mají vedle hlavní odbornosti přesah i do příbuzných oborů a současně pracují na svých měkkých a tvrdých dovednostech.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak zvládnout současný stav

Lucie Václavková, kariérová poradkyně a lektorka, píše, jak se jí podařilo zvládnout aktuální situaci v podnikání:

„Udržitelné podnikání v kariérovém poradenství

Současná krize se u mě zatím neprojevila výrazným poklesem poptávek a příjmů. Co za tím je?

 • Moje služby jsou užitečné klientům v dobrých i špatných dobách. Zatímco v dobách blahobytu jim pomáhám najít nebo vytvořit práci, ve které budou spokojení, v těžkých dobách řešíme nalezení obživy (tj. vůbec nějaké práce).
 • Mám široké portfolio klientů z různých sektorů, kterým poskytuji poradenství a školení (individuální klientky, kariéroví poradci, neziskovky, příspěvkové organizace, odborné komunity). V některých organizacích jsem placená z grantů, které nejsou současnou situací ovlivněny.
 • Sleduji trendy a pomáhám inovacím v mém oboru. Jako jeden z mála kariérových poradců v ČR jsem se začala zajímat o využití digitálních nástrojů a sociálních sítí pro kariéru a kariérové poradenství, po čemž je dnes velká poptávka.
 • Nabízím hodinové balíčky pro konzultace s klienty, které zvýhodňují dlouhodobou spolupráci. Díky tomu mi neodpadli klienti a byli ochotnější se dohodnout na pokračování spolupráce.
 • Rychle jsem převedla služby do online prostředí. Hned po uzavření škol jsem se spojila s klientkami a domluvila se na konzultacích na dálku, za což jsem jim nabídla nějaký čas navíc nad rámec domluvené spolupráce. Veškeré dohodnuté kurzy se podařilo realizovat formou webinářů. Nakonec měly více účastníků než prezenční kurzy a já díky tomu získala vyšší honorář.
 • S manželem jsem se střídali v péči o děti a domácnost, abych mohla pracovat. Bez toho by to nešlo.
 • Chystám další online produkty, o kterých jsem již dříve uvažovala, ale neměla jsem na ně čas.
 • Nesnižuji ceny za individuální poradenství, jako dostupnější variantu doplním poradenství skupinové.

Větší stabilita díky spolupráci mezi partnery

Od začátku našeho vztahu fungujeme doma i v práci jako parťáci. Díky tomu jsme to společně dotáhli „dál a výš“, než bychom se dostali každý sám. Přestože máme 3 malé školáky a dům zatížený hypotékou, dokázali jsme vybudovat finanční rezervu na více než rok. Současná krize se u nás neprojevila výrazným propadem příjmů.

Jak se nám to podařilo?

 • diverzifikace rizik a příjmů – každý z nás v jiném oboru, oba máme navíc příjmy z několika projektů a spoluprací,
 • fungujeme na dálku – Petr prodává grafiku přes fotobanky, dubánčí produkty přes e-shop, já školím a konzultuji na dálku,
 • šetříme – nepotrpíme si na značkové produkty, drahé dovolené, kroužky či školy pro děti, máme udržitelné režijní náklady v podnikání i domácnosti,
 • jsme multioboroví a vzájemně vykrýváme své nedostatky, díky tomu zvládáme spoustu věcí vlastními silami a nemusíme za ně platit (web, grafik, texty, fotky, sociální sítě, programování, aj.),
 • pracujeme a jsme vytrvalí, nevadilo nám věnovat čas věcem, které nepřinášely okamžitý zisk,
 • pořád sledujeme trendy a učíme se nové věci – Petr byl v Česku průkopníkem fotobank, já přináším nové nástroje a technologie do kariérového poradenství,
 • máme oba silnou (osobní) značku, jsme aktivní na sociálních sítích a v komunitách, vzájemně se propagujeme,
 • střídali jsme se v práci a péči, já jsem díky tomu udržela kariéru při dětech a Petr při hrách s dětmi stvořil Dubánky,
 • vždycky jsme práci i podnikání stavěli tak, abychom měli dost času na rodinu i sami na sebe, díky tomu jsme dlouhodobě v pohodě a slušné kondici,
 • výdaje na péči o děti (chůvy, školka) a služby pro domácnost jsme nebrali jako náklad, ale jako investici,
 • tvoříme vlastní osobní projekty, které nás propagují a přinášejí také další příjem.“

Publikováno 27.4. v článku 42 spoluautorů Na volné noze: „Nemít prachy? — 42 známých freelancerů o svém podnikání v době koronaviru“.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Impact Hub rozdává 10 000 hodin

Impact Hub rozděluje 10 000 hodin členství ve svých coworcích v Praze, Brně a Ostravě zdarma. O místo pro práci v open space se může přihlásit každý freelancer, kterého zasáhla koronavirová krize — na poslání žádosti máte čas do konce května.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Rady od zkušeného ilustrátora

Kluci z Kreativních Kreatur včera vysílali nový formát svého pořadu — konstruktivní Kreativní Kritika, kde společně se zkušeným ilustrátorem Danem Špačkem komentovali zaslanou tvorbu diváků. Dan do obrázků během přenosu přímo kreslil a dával zpětnou vazbu. Povedený a přínosný formát nejen pro začínající kreativce. Na vysílání se teď můžete podívat ze záznamu.

Přejeme příjemný poslech na YouTube:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Webinář nejenom pro rukodělné tvůrce

Bohdana Goliášová na volné noze krize—nekrize. Hostem dnešního Zoom webináře pro členy Na volné noze bude uznávaná expertka na podporu rukodělných tvůrců, oceněná jako Živnostník roku 2019 JM kraje, Bohdana Goliášová.

Dnes se budeme bavit o aktuální situaci v jejím podnikání i jak se daří tvůrcům zapojeným do komunity Tvůrci v praxi, kterou Bohdana založila a rozvíjí. Dlouhodobě pracuje z domu, má dítě a na práci relativně málo času, což ji přimělo osvojit si celou řadu efektivních postupů a technik, o které se s námi ráda podělí.

Nejste ještě našimi členy? Přidejte se.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Pavel Minář a jeho procesy

Podívejte se jak má Pavel Minář vytuněné osobní procesy.

Přejeme příjemný poslech na YouTube:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak se spravují sociální sítě

Jak se spravují sociální sítě v Česku? Podívejte se na výsledky dlouhodobého průzkumu, za kterým stojí autorky bestselleru Jak na sítě Eliška Vyhnánková a Michelle Losekoot. Ukazují mj. to, že jen pro 43 % dotázaných je správa sociálních sítí čistě pracovní záležitostí, pouze 21 % správců má praxi v oboru delší než 5 let a přes 20 % jich pak taky uvádí, že na sítích tráví více než 6 hodin denně.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Máme na to

Margareta Křížová školí budoucí podnikatele v novém pořadu České televize Máme na to.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Fakturoid — Jak začínal a jak funguje

Jak se rozjel Fakturoid a jak po 10 letech funguje? Karel Dytrych si do podcastu pozval Honzu Korbela a Lukáše Konarovského — spoluzakladatele oblíbeného nástroje k online fakturaci, který dneska využívají tisíce freelancerů.

Přejeme příjemný poslech na Spotify:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí