Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Nový Finmag přináší dvojstránku o přeshraniční spolupráci freelancerů. Do Vánoc nabízejí roční předplatné s 30% slevou.
Brněnský restauratér Janko Martinkovič na DVTV hovoří o alarmující situaci v české gastronomii a nedostatečných kompenzacích ze strany státu.
Dvacet minut Radiožurnálu o aktuální situaci v gastro podnikání — podnětný rozhovor s Lubošem Kastnerem z Asociace malých a středních podniků a živnostníků, který se mj. účastnil jednání o kompenzacích:
„Hrajeme s vládou takový jednak argumentační, ale i mediální tenis. Snažíme se vysvětlit, že když premiér ohlásí 100% kompenzaci nákladů, tak to tak úplně není.“
Přejeme příjemný poslech na YouTube:
Dlouho vyhlížený výroční průzkum MBO Partners State of Independence o stavu podnikání na volné noze v USA je venku. Rekapituluje 10 největších freelance trendů posledních 10 let i TOP5 trendů současnosti. Mimochodem, i letos se americkým volnonožcům dařilo dobře.
Filip Dřímalka je lektor a vyhledávaný odborník na digitální inovace a využití technologií. Založil portál Digiskills, zaměřený na rozvoj digitálních dovedností, a pracuje pro významné české i mezinárodní firmy.
K tomu všemu mu navíc nedávno vyšla i kniha HOT: Jak uspět v digitálním světě, a přesně o tom jsme si taky v rozhovoru povídali — o technologiích v českém podnikání, ale taky, jak se Filipovi podařilo proměnit na čas z konzultanta ve spisovatele.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Finmag je špičkový český časopis, který pokrývá i řadu podnikatelských témat zajímavých taky pro nás freelancery. Do 24. 12. 2020 se teď dá navíc roční předplatné pořídit s 30% slevou, takže za nějakých 206 Kč. Jestli ještě vybíráte vánoční dárky, tohle by mohl být dobrý tip (třeba i pro sebe).
Daniel Gamrot sdílí svůj praktický checklist aktivit a tipů do života, které mu pomáhají ve chvíli, kdy neví kudy kam: „Když se nedaří, soustřeď se na své nástroje. Udržuj svou mačetu, sekeru a pilu ostré. Jen ty ti pomohou jednodušeji se prosekat zpátky tam, kam patříš.“
Jak si vyladit spánek nebo stravování a zefektivnit život? Tomáš Baránek sbírá a testuje nové postupy a zlepšováky řadu let, pár svých poznatků teď shrnul v rozhovoru pro Hospodářské noviny. „Jakmile o něčem existuje solidní výzkum, je to pro mě signál, že se tím mám zabývat a vyzkoušet to.“
S ohledem na hrozící odchod Velké Británie z EU bez dohody publikovala britská IPSE jednoduché shrnutí, jak se mohou freelanceři a kontraktoři připravit na Brexit. Překračuje-li vaše podnikání UK/EU hranici, je to dost užitečné čtení, byť plné WTF-momentů.
Jako například: “Pokud jste (jako britští freelanceři) dosud používali .eu doménu pro poskytování služeb v rámci EU, po prosinci toto již nebude možné.“
Ultimátní průvodce jak být freelancerem je bezplatná online příručka pro začátečníky v angličtině. Je však třeba brát ji trochu s rezervou. Vedle užitečných rad totiž obsahuje i velké faktické chyby jako třeba tvrzení, že „75 % freelancerů nachází práci přes online platformy“ — důvěryhodnější zdroje přitom odhadují jejich podíl mnohem níž, až někde kolem 5 %.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.