Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Jak drahý je ve skutečnosti levný copywriter? Roman Věžník v novém článku píše, proč se vyplatí spolupracovat se zkušeným profesionálem, i když má na první pohled vyšší hodinovku. Popsaný příklad se sice týká copywritingu, stejně dobře by se dal ale přenést i na jiné profese.
„Levný copywriter je jako nezateplený barák. Když si ho pořizujete, jásáte nad cenou. Ale už po první faktuře za provozní náklady budete slzet. A nejspíš ne štěstím.“
Pokud pracujete či podnikáte v kultuře, nejspíš jste zaznamenali vyhrocenou diskuzi kolem tzv. statusu umělce.
Umělci a pracovníci v kultuře protestují, že ministerstvo nejedná, téma se probírá v médiích a kritici jako Ondřej Neff či herní vývojář Daniel Vávra novinku už teď z různých pozic kritizují, přestože ještě není zcela jasné, jakou bude mít podobu.
Pokud se chcete v celé problematice zorientovat a udělat si vlastní názor na věc, budete nejspíš řešit otázku, jestli k tématu vůbec existuje nějaký kvalitní zdroj informací v češtině? Naštěstí ano:
Statusem umělce se už pár let zabývá Institut umění — Divadelní ústav (IDU). Na svém webu má sekci Status umělce, kde nabízí zdarma 100stránkovou publikaci o zkušenostech z různých zemí, přehled zahraničních i českých zdrojů. Také uspořádali mezinárodní konferenci Střed zájmu: Status umělce a umělkyně a problému se věnují i v rámci projektu Kreativní Česko (viz poslední bulletin).
Tvoříte? Pak určitě koukněte na projekt Kreativní Česko, který podporuje kulturní a kreativní odvětví a spravuje jej Institut umění — Divadelní ústav.
Na webu najdete mj. celostátní galerii kreativců, podcast, bulletiny, hromadu článků a dalšího obsahu pro tvůrce.
Robert Vlach byl hostem slovenského podcastu Social Spirit, který natáčí freelancerka Nika Kökényová.
Řeč byla o ctnostech nezávislých profesionálů — o dobrém jméně, odbornosti, nebo třeba jak to vypadá, když volnonožci nenaplní očekávání klientů, dostanou „padáka“ a možná o tom ani neví!
Sledujte na Spotify či YouTube:
„Vyhoření bývá, když vidím, že ať dělám co dělám, nejsem schopen splnit to, co bych měl udělat. A dřív nebo později se na to začínají nabalovat tělesné potíže.“ Náš člen, psychoterapeut Tomáš Rektor v aktuálním rozhovoru pro DVTV mluvil o workoholismu a vyhoření — jak je rozpoznat a na co si dát pozor. Část rozhovoru si můžete zdarma pustit na YouTube.
Pokud se o téma zajímáte, určitě si pusťte taky záznam Tomovy výborné přednášky Jak předcházet workoholismu, kterou měl před pár lety na našem think-tanku v Praze.
Tady je naše Otázka týdne:
Které podnikatelské rady si ceníš nejvíce?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Máme moc rádi filmy a seriály, kde je hlavní postavou nezávislý profesionál. Jedním z nejlepších za poslední dobu je seriál Advokát (The Lincoln Lawyer) na Netflixu, natočený podle bestsellerů Michaela Connellyho. Hlavní hrdina Mickey Haller je proslulý tím, že svůj byznys provozuje z limuzíny Lincoln, ačkoli zrovna tohle je zde poněkud upozaděno. Sympatický herec v hlavní roli Manuel Garcia-Rulfo má po dvou sezónách našlápnuto k tomu stát se filmovou hvězdou.
Zajímavost: V roce 2011 vznikl stejnojmenný film The Lincoln Lawyer s Matthewem McConaugheym v hlavní roli.
Pokud si chcete o víkendu zpříjemnit čas někde u vody a zároveň se něco zajímavého dozvědět, máme pro vás tip na skvělé kombo — 3 dlouhé rozhovory z naší produkce o používání AI:
David Grudl vyšel teprve tento týden, ale už podle prvních čísel to vypadá na naši zatím nejsilnější epizodu vůbec:
Miloš Čermák mluvil o AI z pohledu technologického nadšence i pragmatika, který už toho viděl v IT fakt hodně:
Jan Romportl je špičkový AI expert. Jeho povídání o vývoji a rizicích AI je náš nejvíce sledovaný a sdílený rozhovor tohoto roku:
Celkem to dělá nějakých 15 hodin povídání (nejen) o technologii, která mění svět podnikání. Všechny epizody dáváme také na SoundCloud a Spotify (včetně videa).
Jak se zbavit e-mailového chaosu a pracovat s poštou efektivně? Náš člen Martin Michálek ve výborném článku názorně popisuje osvědčenou metodu Inbox Zero pro systematické zpracovávání e-mailů. Její cíl? Snížit stres spojený s elektronickou poštou, zvýšit produktivitu a udržet si pocit kontroly nad e-mailovou komunikací.
„Elektronická pošta má své výhody. Příjemce by neměl očekávat okamžitou reakci, takže máte čas na rozmyšlenou. Konverzace v něm poskytují prohledávatelný a trvalý záznam. E-mail není tak předurčený k vyrušování jako IM a díky tomu více podporuje režim hluboké práce.“
„Internet je plný článků o tom, jak najít, v čem podnikat. Osobně ale neznám žádného volnonožce ani živnostníka, který by je četl, neřkuli se jimi řídil,“ píše v aktuálním příspěvku na blogu marketérka Magdalena Čevelová.
Madla se textu věnuje osobnímu rozvoji a popisuje, že jeho ideálním zdrojem je samo podnikání. Primárně pak tři věci: to, v čem podnikáte, vaši klienti, a v neposlední řadě různé krize a jiné situace na trhu či ve společnosti, které vás nutí nějak reagovat. V jednotlivých částech pak ukazuje, jak nám tyto body pomáhají se rozvíjet, zlepšovat a profesně i lidsky růst.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.