Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Poslední zpráva MBO State of Independence in America 2022 potvrzuje, že americká freelance ekonomika roste. Je to jeden z mála kvalitních průzkumů, který je statisticky reprezentativní a jasně rozlišuje mezi přivýdělkáři a freelancery na plný a poloviční „úvazek“. Tady je pár zajímavostí z reportu:
Podrobnosti naleznete v PDF reportu.
Pokud píšete, tvoříte či vyprávíte příběhy, existuje výborná kniha o narativních strukturách používaných ve všem od marketingu přes filmy a romány až po literaturu faktu a seberozvojové knihy.
Její autor Steven Pressfield ji nazval Nobody Wants to Read Your Sh*t podle rady, kterou dostal kdysi coby novopečený copywriter v marketingové agentuře. Je však plná laskavé moudrosti a těžce nabytých znalostí o vyprávění příběhů.
Tahle útlá knížka je víc „niche“ než Pressfieldův světoznámý bestseller Válka umění, ale je neméně skvělá a bude vás zaručeně bavit 💩
Grafik a logo designér Ondřej Kulíšek už několik let natáčí na YouTube krátká, několikaminutová videa pro začínající designéry, kolegy z oboru a vůbec každého, koho zajímá grafický design.
Pokud vás tento obor láká, můžete si pustit např. starší epizodu, ve které Ondra mj. odpovídá na otázky: Kam jít jako grafik po škole? Kde začít? A jaké jsou výhody a nevýhody práce na volné noze?
Zatím poslední video nazvané Jak získat dokonalý design? pro vás naopak může být přínosné, když s grafikem spolupracujete a zadáváte mu práci — obsahem je totiž právě to, na co při zadávání myslet a jak celkově s grafikem komunikovat, abyste ve výsledku ušetřili čas i peníze a získali z takové spolupráce co nejlepší výsledek.
Koukněte na Facebooku na pár momentek ze včerejšího setkání Na cestě v Uherském Hradišti v krásném coworkingu HUB 123 — sešlo se nás asi 30 a bylo to boží 💙
Moc díky vám všem, kdo jste dorazili na tohle báječné středeční odpoledne, za účast i výbornou debatu o podnikání, a HUBu 123 i Zuzaně Vandame za pohostinnost a spolupráci!
Naše cesta brzy pokračuje do dalších měst a pozvánky najdete vždy i v našem newsletteru.
Lektor pro obsahové newslettery a náš člen Martin Kavka představil v sérii Kniha měsíce titul, který stojí za pozornost — zvlášť pokud máte pocit, že permanentně nestíháte. Jde o útlou knížku Deset myšlenek o čase, kde se švédská fyzička a spisovatelka Bodil Jönssonová zamýšlí právě nad vnímáním času a ukazuje, jak se vztah k němu v moderní době změnil.
„Je v tom spousta zajímavých postřehů, ke kterým když člověk přijde v pravý čas, tak mu můžou otevřít oči,“ říká Martin a vybírá několik z nich:
Tady je naše Otázka týdne:
Máš nějaký svůj rituál pro udržování kreativity a vzývání múz?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Inovace mistra nedělá — Vztah nezávislých profesionálů k inovacím je plný výmluvných protikladů.
Ve spolupráci s Finmagem přinášíme další nahrávku článku z rubriky o podnikání na volné noze. Původní tištěná verze článku vyšla v červenci 2021 v časopise Finmag. Napsal a čte Robert Vlach.
„Věřím, že podnikání je nejlepší cesta k osobní svobodě a tomu, jak si vytvořit život podle vlastních představ,“ říká Dan Tržil v úvodu zcela nového podnikatelského podcastu Byznyscast, který spustil před pár týdny.
Jak Dan dále popisuje, tenhle pořad má být ryze praktický a v rozhovorech plánuje rozebírat mj. to, co dnes v podnikání funguje a jak dělat byznys efektivně, zajímavě a s ohledem na naše silné stránky.
Hosty prvních dvou epizod jsou shodou okolností dva naši členové, špičkoví profesionálové — konzultant webů Jan Řezáč a nadšený učitel angličtiny z Brna Broňa Sobotka. Zatímco Honza mluví např. o vydání své knihy Web ostrý jako břitva a posunu z freelancera do malé agentury, povídání s Broňou se zaměřuje na to, jak tvořit a propagovat online produkty.
Ve zkrácené verzi si můžete rozhovory pustit na YouTube, Spotify nebo iTunes. V plném rozsahu je pak najdete na Danově profilu na Pickey.
Lékařka a zakladatelka organizací Loono a #prsakoule Kateřina Šédová sdílela před pár dny několik cenných postřehů ke Světovému dni spánku. Na co si dát pozor a jak spát lépe, protože spánek je koneckonců jedna z nejúčinnějších věcí, kterou můžeme pro regeneraci mozku a těla udělat.
Vedle zvýšených zdravotních rizik mj. uvádí, že nedostatek spánku zhoršuje kognitivní funkce (včetně schopnosti učení) a způsobuje např. deprese. Jak tedy správně a zdravě spát? Tady je několik vybraných bodů:
PS: Při té příležitosti se vyplatí připomenout i starší, ovšem výborný a stále aktuální článek našeho člena, online marketéra Broni Markowicze. V textu srozumitelně shrnul praktické rady pro lepší spánek včetně vlastních tipů, jak vše efektivně uvést do praxe.
Jeden by řekl, že o prokrastinaci už ví vše, ale věda jde stále kupředu.
Profesor neurobiologie na Stanfordu Andrew Huberman shrnul nejnovější vědecké poznatky z posledních 5 let a v nové epizodě svého populárně-vědeckého podcastu Huberman Lab nazvané Leverage Dopamine to Overcome Procrastination & Optimize Effort vysvětluje, jak funguje dopamin, proč to úzce souvisí právě s prokrastinací a jak s ní bojovat.
Na rozdíl od tématu jak si zlepšit zrak tentokrát nepřipojujeme stručné shrnutí, protože tuto epizodu je opravdu lepší slyšet celou. K dispozici je na Spotify i YouTube a sám Huberman říká, že zvlášť o téma prokrastinace si posluchači hodně psali:
Mimochodem, Huberman byl nedávno hostem podcastu JRE a v nevídaně otevřeném rozhovoru rozebírá spoustu témat, která se týkají produktivity i zdraví:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.