Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 581-590 z celkem 2413 novinek

MBO State of Independence in America 2022

Poslední zpráva MBO State of Independence in America 2022 potvrzuje, že americká freelance ekonomika roste. Je to jeden z mála kvalitních průzkumů, který je statisticky reprezentativní a jasně rozlišuje mezi přivýdělkáři a freelancery na plný a poloviční „úvazek“. Tady je pár zajímavostí z reportu:

  • Téměř 20 % full-time freelancerů vykazuje příjmy přes $100.000 ročně.
  • S odchodem starších ročníků z „tradiční“ pracovní síly mnozí z nich pokračují ve své kariéře na volné noze. Současně prudce roste podíl mileniálů a generace Z s velkým zájmem o samostatnou výdělečnou činnost a podnikání.
  • Roste využívání freelance platforem: 41 % freelancerů poskytujících obchodní služby uvedlo, že v roce 2022 našli nějakou práci na těchto platformách, což je nárůst oproti 15 % v roce 2015 a pouhým 3 % v roce 2012.
  • V roce 2022 by se až 17 milionů Američanů označilo za digitální nomády, což představuje ohromující nárůst o 131 % oproti roku 2019, který předcházel pandemii.
  • Nejčastěji uváděnou výzvou je nepředvídatelný příjem (43 %, pokles z 55 % v roce 2012), následovaný obavami o další práci či příležitosti (32 %).

Podrobnosti naleznete v PDF reportu.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Nobody Wants to Read Your Sh*t

Pokud píšete, tvoříte či vyprávíte příběhy, existuje výborná kniha o narativních strukturách používaných ve všem od marketingu přes filmy a romány až po literaturu faktu a seberozvojové knihy.

Její autor Steven Pressfield ji nazval Nobody Wants to Read Your Sh*t podle rady, kterou dostal kdysi coby novopečený copywriter v marketingové agentuře. Je však plná laskavé moudrosti a těžce nabytých znalostí o vyprávění příběhů.

Tahle útlá knížka je víc „niche“ než Pressfieldův světoznámý bestseller Válka umění, ale je neméně skvělá a bude vás zaručeně bavit 💩

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak komunikovat s grafikem?

Grafik a logo designér Ondřej Kulíšek už několik let natáčí na YouTube krátká, několikaminutová videa pro začínající designéry, kolegy z oboru a vůbec každého, koho zajímá grafický design.

Pokud vás tento obor láká, můžete si pustit např. starší epizodu, ve které Ondra mj. odpovídá na otázky: Kam jít jako grafik po škole? Kde začít? A jaké jsou výhody a nevýhody práce na volné noze?

Zatím poslední video nazvané Jak získat dokonalý design? pro vás naopak může být přínosné, když s grafikem spolupracujete a zadáváte mu práci — obsahem je totiž právě to, na co při zadávání myslet a jak celkově s grafikem komunikovat, abyste ve výsledku ušetřili čas i peníze a získali z takové spolupráce co nejlepší výsledek.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Na cestě: momentky z Uherského Hradiště

Koukněte na Facebooku na pár momentek ze včerejšího setkání Na cestě v Uherském Hradišti v krásném coworkingu HUB 123 — sešlo se nás asi 30 a bylo to boží 💙

Moc díky vám všem, kdo jste dorazili na tohle báječné středeční odpoledne, za účast i výbornou debatu o podnikání, a HUBu 123 i Zuzaně Vandame za pohostinnost a spolupráci!

Naše cesta brzy pokračuje do dalších měst a pozvánky najdete vždy i v našem newsletteru.

Deset myšlenek o čase

Lektor pro obsahové newslettery a náš člen Martin Kavka představil v sérii Kniha měsíce titul, který stojí za pozornost — zvlášť pokud máte pocit, že permanentně nestíháte. Jde o útlou knížku Deset myšlenek o čase, kde se švédská fyzička a spisovatelka Bodil Jönssonová zamýšlí právě nad vnímáním času a ukazuje, jak se vztah k němu v moderní době změnil.

„Je v tom spousta zajímavých postřehů, ke kterým když člověk přijde v pravý čas, tak mu můžou otevřít oči,“ říká Martin a vybírá několik z nich:

  • Čas je náš jediný osobní kapitál. Kupujeme si za něj zážitky, peníze, znalosti. A jde o to, jak s ním nakládáme.
  • Přemýšlení potřebuje čas. Prokrastinace je skvělý nástroj, jak vymyslet dobré věci.
  • Lepší je ohlédnout se za sebe. Projekty dokážeme lépe naplánovat, když se na ně podíváme metodou zpětného zrcátka, než když je vidíme před sebou.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Rituál pro udržení kreativity

Tady je naše Otázka týdne:

Máš nějaký svůj rituál pro udržování kreativity a vzývání múz?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Inovace mistra nedělá

Inovace mistra nedělá — Vztah nezávislých profesionálů k inovacím je plný výmluvných protikladů.

Ve spolupráci s Finmagem přinášíme další nahrávku článku z rubriky o podnikání na volné noze. Původní tištěná verze článku vyšla v červenci 2021 v časopise Finmag. Napsal a čte Robert Vlach.

Byznyscast Dana Tržila

„Věřím, že podnikání je nejlepší cesta k osobní svobodě a tomu, jak si vytvořit život podle vlastních představ,“ říká Dan Tržil v úvodu zcela nového podnikatelského podcastu Byznyscast, který spustil před pár týdny.

Jak Dan dále popisuje, tenhle pořad má být ryze praktický a v rozhovorech plánuje rozebírat mj. to, co dnes v podnikání funguje a jak dělat byznys efektivně, zajímavě a s ohledem na naše silné stránky.

Hosty prvních dvou epizod jsou shodou okolností dva naši členové, špičkoví profesionálové — konzultant webů Jan Řezáč a nadšený učitel angličtiny z Brna Broňa Sobotka. Zatímco Honza mluví např. o vydání své knihy Web ostrý jako břitva a posunu z freelancera do malé agentury, povídání s Broňou se zaměřuje na to, jak tvořit a propagovat online produkty.

Ve zkrácené verzi si můžete rozhovory pustit na YouTube, Spotify nebo iTunes. V plném rozsahu je pak najdete na Danově profilu na Pickey.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak na kvalitní spánek

Lékařka a zakladatelka organizací Loono a #prsakoule Kateřina Šédová sdílela před pár dny několik cenných postřehů ke Světovému dni spánku. Na co si dát pozor a jak spát lépe, protože spánek je koneckonců jedna z nejúčinnějších věcí, kterou můžeme pro regeneraci mozku a těla udělat.

Vedle zvýšených zdravotních rizik mj. uvádí, že nedostatek spánku zhoršuje kognitivní funkce (včetně schopnosti učení) a způsobuje např. deprese. Jak tedy správně a zdravě spát? Tady je několik vybraných bodů:

  • Vytvořte si pravidelný spánkový režim: snažte se chodit spát a vstávat v podobnou dobu každý den, i o víkendu. Neplatí zde, že si naspíte deficit z pracovního týdne.
  • Omezte stimulaci před spaním: vyhněte se modrému světlu z obrazovek nebo alespoň nasaďte brýle s filtrem. Pozor i na LED zářivky, nahraďte je v domácnostmi teplejšími barvami.
  • Hýbejte se: Pravidelná fyzická aktivita usnadní usínání a zlepší kvalitu spánku. Pozor ale, vyhněte se intenzivnímu cvičení těsně před spaním.

PS: Při té příležitosti se vyplatí připomenout i starší, ovšem výborný a stále aktuální článek našeho člena, online marketéra Broni Markowicze. V textu srozumitelně shrnul praktické rady pro lepší spánek včetně vlastních tipů, jak vše efektivně uvést do praxe.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Huberman o prokrastinaci

Jeden by řekl, že o prokrastinaci už ví vše, ale věda jde stále kupředu.

Profesor neurobiologie na Stanfordu Andrew Huberman shrnul nejnovější vědecké poznatky z posledních 5 let a v nové epizodě svého populárně-vědeckého podcastu Huberman Lab nazvané Leverage Dopamine to Overcome Procrastination & Optimize Effort vysvětluje, jak funguje dopamin, proč to úzce souvisí právě s prokrastinací a jak s ní bojovat.

Na rozdíl od tématu jak si zlepšit zrak tentokrát nepřipojujeme stručné shrnutí, protože tuto epizodu je opravdu lepší slyšet celou. K dispozici je na Spotify i YouTube a sám Huberman říká, že zvlášť o téma prokrastinace si posluchači hodně psali:

Mimochodem, Huberman byl nedávno hostem podcastu JRE a v nevídaně otevřeném rozhovoru rozebírá spoustu témat, která se týkají produktivity i zdraví:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí