Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Tady je naše Otázka týdne:
Čím se odměníš, když se ti v podnikání něco podaří?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Jedno z témat z rozhovoru se Stevenem Pressfieldem, který jsme sdíleli minulý týden, je jeho „motlitba k múze“ z úvodu Homérovy Odyseji.
Steven a mnoho jiných spisovatelů, umělců či tvůrců ji umí zpaměti a používají ji coby mantru pro usebrání kreativní energie před dalším dnem či etapou tvorby.
Naivní, pošetilé, ba pověrčivé? Možná. Podobné rituály jsou ale mezi tvůrci a umělci běžnější, než by se mohlo zdát.
Tá-dá! Světoznámý spisovatel, autor Války umění, Turning Pro a dalších skvělých knih pro tvůrce všeho druhu, Steven Pressfield byl nedávno hostem podcastu The Joe Rogan Experience. Má to skoro 3 hodiny:
Pokud ještě nemáte knihu, eknihu či audioknihu Na volné noze, můžete ji nyní zakoupit až do konce února s 30% slevou na všechny formáty!
Stačí použít kupon REDB23NVN, který s Melvilem dojednal Red Button v rámci uvedení Na volné noze coby Knihy měsíce:
Pokud se zajímáte o akciové investice a zvládnete lehčí text v angličtině, rozhodně by vás neměla minout kniha The Little Book of Common Sense Investing. Ta pojednává o důvodech, proč je pro běžné lidi extrémně výhodné investovat do indexů, jako je např. S&P 500.
Autorem knihy je legendární investor John Bogle, který indexové podílové fondy jako zakladatel skupiny Vanguard de facto stvořil. V aktualizovaném vydání z roku 2017 mj. srovnává tradiční podílové indexové fondy s fondy obchodovanými na burze (populární ETF) a rozebírá další desítky aspektů investování do nich.
Viz také krátká audiorecenze na Co čtu:
„Funguje vaše podnikání podle vašich představ? Jedna věc je, jaký z něj máte pocit. A ta druhá fakta a čísla.“ Marketérka a specialistka na cenotvorbu Madla Čevelová v aktuálním článku shrnula, jak na 5 jednoduchých výpočtů, které se v podnikání vyplatí znát. Konkrétně jde o:
K tématu si můžete pustit i dvě starší tematické přednášky, které měla Madla na našem think-tanku: Cenotvorba: Je to v hlavě a Cenotvorba — Fakta, nebo fikce?
Osvědčené vychytávky a tipy pro každodenní práci a lepší osobní produktivitu sdílel konzultant pro IT a Google nástroje Pavel Minář — v sestříhaném záznamu jeho povídání se studenty z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Článek o pracovních útočištích pro freelancery, tvůrce a digitální nomády napsal Robert Vlach původně pro tištěný magazín Finmag. Ten jej nyní zpřístupnil i v rámci online projektu Podnikavé Česko:
„Tvůrčí mysl někdy potřebuje na práci víc klidu, než si člověk dokáže vydobýt ve svém běžném prostředí. Přesně takový klid poskytují retreaty, tedy pracovní útočiště někde na venkově či v přírodě, vytržená z denního shonu.“
Článek vychází z vlastních zkušeností s provozováním beskydského útočiště Retreat.cz, ale přibližuje také tvůrčí útočiště coby staronový fenomén a popisuje, k čemu se jaký typ retreatu hodí.
Tip: V našem blogu najdete související články Pracovní retreat a Pracovní útočiště: Gran Canaria. Načtené články ze série Finmag Na volné noze pak najdete v playlistu na našem podcastu.
Tady je naše Otázka týdne:
Spolupracuješ s jinými freelancery?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Jste zaseknutí s námětem článku nebo třeba hledáte chyby v kódu? Bára Hlavicová v blogu nedávno na příkladu copywritingu popsala využití netradičního mentora v podobě gumové kachničky:
„Mám kamaráda kodéra. Jednou jsem ho navštívila v kanclu a na jeho stole jsem našla maličkou kačenku. Jiří (ten kamarád) mi vysvětlil: ‚To je programátorská kačenka. Pomáhá, když ti v kódu něco nefunguje. Mohla bys s tím otravovat kolegu, ale ty ne. Ty si vezmeš kačenku, vylezeš na balkon a vysvětlíš jí, co máš za problém. A jak jí to říkáš, najednou ti dojde, že máš řešení.'“
Technika Rubber duck debugging, o které je řeč, vychází z knihy The Pragmatic Programmer, kde je zmíněná právě coby pomocník při hledání a opravování chyb ve zdrojovém kódu. Jak ale Bára píše, využití najde i v jiných situacích.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.