Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 541-550 z celkem 2035 novinek

Freelance Forward 2022

Upwork vydal další výroční report Freelance Forward 2022 o současném stavu americké freelance ekonomiky.

Jako obvykle použili velmi širokou definici práce na volné noze. Ta započítává jako freelancera každého, kdo dělal jakoukoli „doplňkovou, dočasnou, projektovou nebo smluvní práci v předchozích 12 měsících.“ Ano, včetně lidí, kteří kombinují několik úvazků, a zaměstnanců na plný úvazek, kteří měli stranou nějaký malý přivýdělek. Této velkorysé definici práce na volné noze pak odpovídalo 39 % amerického trhu práce. Jiné odhady zaměřené podnikající nezávislé profesionály jsou mnohem nižší.

Některá uváděná zjištění jsou nicméně pozoruhodná. Tady jsou ta nejzajímavější:

  • 43 % freelancerů za poslední rok zdražilo kvůli profesním zkušenostem (39 %), ekonomickým podmínkám (37 %), vyšší poptávce po jejich službách (36 %) nebo aby udrželi krok s konkurenčními sazbami (34 %)
  • 51 % poskytuje znalostní služby, jako je počítačové programování, marketing, IT a podnikatelské poradenství
  • 77 % vidí své příjmy a jejich růst v příštím roce optimisticky
  • 83 % pracuje na volné noze, aby si „přivydělali nějaké peníze“ (nejspíš nad rámec jiných příjmů, viz výše)
  • 91 % věří, že zlatá éra práce na volné noze je teprve před námi 💙

P.S. Více o taxonomii freelancerů se dozvíte v přednášce European Freelancers & Where to Find Them nebo článku 3 populární omyly o práci na volné noze.

Jak poznat sami sebe

Když se Tomáš Vachuda do něčeho pustí, tak je to precizní. A jeho nový rozsáhlý článek (resp. ebook na 42 stránek A4) Jak poznat sami sebe: 7 kroků, jak zjistit co chcete od práce a života není výjimkou. Jak Tomáš píše, jde vlastně o jedno velké cvičení s cca 200+ otázkami, které využijete hlavně v případě, pokud řešíte restart kariéry anebo kam obecně další rok směřovat.

„Celé léto jsem věnoval sebeobjevování, abych si ujasnil, co chci od života a hlavně od práce. Už jsem cítil, že potřebuju změny kariéry, ale zároveň jsem netušil, kam vlastně směřovat. Trvalo mi několik měsíců si to ujasnit. Jelikož jsem nenašel žádný článek, video ani knihu, kde by se to téma sebeobjevování rozebralo opravdu do hloubky, tak jsem to – přirozeně – bral jako znamení, že něco musím sepsat já.“

Hned v úvodu Tom mj. zmiňuje 7 parametrů ideální práce:

  1. Navazuje na naši identitu — pak nám ta práce sedne, sladíme se s ní a realizujeme se v ní
  2. Vyhovuje nám — splňuje naše preference, jsme ve svém živlu, takže se při ní cítíme dobře
  3. Baví nás proces i výsledek — většinou je to zábava, byť někdy bolestivá, ale stojí to za to
  4. Jde nám — zapojujeme své silné stránky, které navíc nadále zlepšujeme, což nám činí radost
  5. Je pro nás důležitá — rezonuje s našimi hodnotami, což nás hluboce uspokojuje
  6. Dává nám smysl — cítíme, že je to naše poslání a následování tohoto poslání nás naplňuje
  7. Je srovnaná s životní vizí — umožňuje nastolit rovnováhu a nebrání nám žít tak, jak chceme

P.S. V podobném duchu můžete znát i užitečný rekapitulační sešit YearCompass.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Nováček: Jan Romportl

Přidal se k nám špičkový AI expert a konzultant Jan Romportl:

Jan se výzkumu a vývoji umělé inteligence začal věnovat už dlouho před současným hajpem — obor AI vystudoval (včetně Ph.D.) a působí v něm už bezmála 20 let jako expert, konzultant, podnikatel i manažer. Mimo jiné vedl vyhlášené AI centrum O2, kde působil jako ředitel a Chief Data Scientist 7 let až do roku 2022.

⭐ Jste na volné noze a snažíte se odvádět špičkovou práci? Přidejte se k nám, ať vaše hvězda svítí ještě víc!

Profesní influencerka

Zlomové momenty podnikání a taky jedinečné nakouknutí pod pokličku práce profesního influencera — přesně to nabízí záznam přednášky z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO, kde Hana Jadavan otevřeně sdílí své zkušenosti, přístup k osobnímu online marketingu, ale mj. taky nezdary, kterými si během kariéry prošla.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

PS: Tady si můžete stáhnout takeaways k přednášce, které Hanka připravila.

Vliv počasí na výkon

Tady je naše Otázka týdne:

Má na tvůj pracovní výkon nějaký vliv počasí?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Na cestě → Praha

Přijďte s námi strávit příjemné odpoledne v Praze prací a navazováním kontaktů s jinými profíky na volné noze — v pátek 16.12. v úžasném prostředí coworkingu Impact Hub Praha D10.

Účast je zdarma a nemusíte se nikam předem hlásit — stačí zakliknout účast na Facebooku a dorazit v dobré náladě.

Podrobnosti viz Na volné noze Na cestě a krátká videopozvánka:

Tvůrcast

Náš člen Martin Kavka začal ve spolupráci s platformou Pickey natáčet Tvůrcast, pravidelný týdenní podcast pro tvůrce, který rozhodně ocení i freelanceři — cílí jak na ty, kteří už něco tvoří, tak ty, co se na to teprve chystají.

„Každý týden jedno téma, abyste se svým obsahovým projektem nezahučeli v nějaké slepé uličce," píše Martin. A jak je to u jeho projektů zvykem, i zde chce nabízet co nejmíň omáčky a co nejvíc praxe. Podcast mimochodem můžete sledovat i na YouTube:

ChatGPT

Letošní AI revoluce nezpomaluje, naopak. Laboratoř pro výzkum umělé inteligence OpenAI, která letos vyvolala obrovský rozruch generátorem obrázků DALL·E 2, uvolnila pro veřejnost další bombu!

S nástrojem ChatGPT můžete volně konverzovat v angličtině i češtině. Zodpoví ledasjakou otázku, nebo vám dokonce pomůže s brainstormováním nápadů či psaním počítačového kódu.

ChatGPT spustil hotovou mánii, kterou náš člen a přední český expert na umělou inteligenci Jan Romportl komentuje na LinkedIn a mj. upozorňuje:

„ChatGPT v žádném případě není náhrada googlení! Ještě ne. Leckde na sociálních sítích uvidíte různé výkřiky, jak tím rovnou můžete nahradit Google. Prosím, prosím, PROSÍM! Nevěřte jim, a už vůbec se k nim nepřipojujte. Proč? Protože ChatGPT se nikde nedotazuje internetu na aktuální stav faktografických věcí. Jeho znalosti o světě jsou zamrzlé v roce 2021. Asi neví ani o válce na Ukrajině nebo o smrti královny Alžběty. A taky protože ho můžete pořád dost oblbnout a přesvědčit ho, aby si začal vymýšlet hrozně rozumně znějící nesmysly…“

Podstatu fungování nástroje vtipně komentuje i vývojář David Grudl v glose Návod k pochopení ChatGPT:

„Jde vlastně o opak Siri, Alexy a podobných asistentů, kteří se snaží pochopit váš pokyn a podle něj dohledat informace nebo třeba ztišit hudbu. ChatGPT nic nedohledává ani nic neztišuje. ChatGPT se jen snaží skládat slova do celků, které nám budou připadat smysluplné. A umí to zatraceně dobře. Přitom jednotlivým slovům z našeho pohledu vůbec nerozumí, neví, co znamenají v realitě. Jen přečetl tolik knih, scénářů, rozhovorů, prostě textů, že toho hodně vytušil a nestydí se to využít. Podobně jako já, když jsem svého času rád vedl dlouhé diskuse o Hře o trůny, aniž bych viděl jediný díl, a když jsem to pak přiznal, mnozí tomu nechtěli věřit.“

PS: ChatGPT v novém videu krátce rozebral i Petr Mára:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Kolik vydělává Junior.guru

Před dvěma roky jsme sdíleli tip na skvělý projekt Honzy Javorka Junior.guru — online průvodce programováním pro samouky, kde mj. najdete taky kapitolu věnovanou práci na volné noze. Co je skvělé, Honza navíc zcela otevřeně sdílí i ekonomiku celé věci. Volně tak můžete nahlédnout do čísel a grafů projektu od čistého zisku a nákladů po statistiky spojené s placeným zájmovým klubem pro začátečníky v programování, který vznikl začátkem roku 2021.

„Stránku jsem vytvořil po vzoru jiných otevřených projektů, především NomadListu. Tyto grafy a čísla stejně potřebuji pro svou vlastní potřebu, takže proč je v rámci transparentnosti nemít rovnou na webu, že?,“ píše na stránce Honza.

Pod záštitou webu mimochodem vzniká i podcast pro juniory v IT, který moderuje Pája Froňková.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Překladatelé budoucnosti

Překladatelé na volné noze maj prý být brzy bez práce kvůli pokrokům ve vývoji překladatelských nástrojů na bázi umělé inteligence, jako je DeepL.

AI jistě dobude svět, ale ne tak docela! The Economist nyní předpovídá, že překladatelem budoucnosti je hybrid stroje a člověka a že práce překladatelů bude méně repetitivní, více specializovaná a zábavnější než doposud:

„Příběhy o umělé inteligenci obvykle staví lidi proti povstání strojů ve stylu Terminátora. Překladatelé budoucnosti nebudou ale zcela lidští ani strojoví. Budou to lidé posílení technologií. Říkejme jim kyborgové.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí