Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Pokud přemýšlíte, jak pomoci Ukrajincům nejen materiálně či finančně, ale třeba i svou expertizou, podívejte se na web Pomáhej Ukrajině, kterou provozuje Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR (členy jsou mj. Člověk v tísni, ADRA, Amnesty International ad.).
Přes jednoduchý formulář můžete nabídnout podporu v celé řadě oblastí, ať už jde o tlumočení, právní poradenství, doučování nebo např. administrativní pomoc v institucích. Na nabídky pak mohou přímo reagovat organizace, které danou pomoc hledají.
„Freelanceři (a podnikatelé obecně) zlenivěli a nechali si vymýt mozek vyprávěním o úspěchu, který se dostavil přes noc na základě jediného příspěvku na sociálních sítích, virálního článku nebo zabijáckého produktu zdarma,“ píše Sarah Duran ve svém článku No more funnels: how freelancers should find clients.
V textu vybízí ke skromné, ale účinné strategii — networkingu. A přidává několik cenných rad a postřehů: „Když jste na volné noze, nalezení klientů, se kterými navážete skutečný vztah (a ne jen flirt), vám přinese nejen větší uspokojení z práce, ale zbavíte se i mentality hostina/hladovění, kdy se musíte bez přestávky ohánět.“
Deník N už má přes 25.000 platících odběratelů, moc gratulujeme!
Při této příležitosti odemkli 25 článků o válce na Ukrajině — možná i jako připomínku, jak zásadní jsou nezávislá média pro svobodný svět, ve kterém máme to štěstí žít. Info o předplatném najdete zde.
P.S. V roce 2018 jsme natočili o chystaném spuštění nového média krátký rozhovor s Honzou Simkaničem, který Deník N řídí.
Patrick Zandl letos natočil tři výborné epizody svého podcastu, ve kterých komentuje (v širším technologickém kontextu) válku na Ukrajině, Web3 a trendy pro rok 2022:
Upozornění na nové epizody v Patrickově podcastu můžete dostávat v jeho newsletteru.
Mnoho freelancerů má podobný problém — za svou práci by si mohli účtovat klidně dvakrát nebo i třikrát tolik, ale nikdy se k tomu neodhodlají… Jestli jste na tom podobně, s řešením vám pomůže tenhle článek o validaci ceny.
„Stanovení ceny je základní podnikatelská svoboda. Vzdejte se jí ze strachu či z obavy, co si klienti (nebo kolegové) o vás pomyslí, a máte zaděláno na mnohem větší problém, než že tu a tam neklapne nějaká zakázka. Což ostatně nemusí být nutně špatně.“
Jak s minimem plánování dosáhnout maximálních výsledků? Praktický rozhovor dvojice Dan Tržil a Dan Gamrot mj. o návycích, nastavení priorit a taky o tom, co jsou ty nejjednodušší kroky s největším efektem.
„Vždycky říkám: Naplánuj si nejdříve to, co je mimo práci, potom plánuj práci. Hodně lidí na to jde naopak a pak jim nezbývá čas na dobíjení baterek.“
Před rokem jsme na našem YouTube kanále spustili minisérii rozhovorů o finančním sebeřízení a úsporném přístupu k životu i podnikání.
A prvním hostem nemohl být nikdo jiný než designér Víťa Válka, který se právě těmito tématy zabývá už řadu let. Ve společném povídání s Robertem Vlachem kluci mj. probrali:
Celý rozhovor je i na Spotify i YouTube:
„Jít na volnou nohu bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem udělala. A to i přesto, že jsem první dva roky s každou zakázkou počítala, jestli mám už alespoň na ten nájem a na jeden rohlík denně.“ — marketérka a️ copywriterka Bára Perglová píše v článku Volnonožci a další naháči o těžkostech podnikání i hledání profesní identity.
Horních 10 % freelancerů si účtuje v průměru 197 dolarů za hodinu — podle průzkumu, který mezi svými uživateli/freelancery provedl Mailchimp. Výsledky tedy nejsou reprezentativní pro freelance ekonomiku jako celek. Jinak to ale mají zpracované velmi pěkně.
HarperCollins dnes vydal původně českou knihu The Freelance Way pro všechny freelancery v Indii, Pákistánu, Bangladéši, Nepálu, Bhútánu, na Srí Lance a Maledivách.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.