Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Datová analytička a zakladatelka projektu Czechitas Dita Formánková v této jedinečné přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO mj. i na vlastním příkladu ukazuje, jak důležitý je v podnikání profesní růst: „Bez ohledu na to, co se dneska naučíme a co víme, za pár let to bude jinak.“
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
AI nástrojů na vylepšování obrázků jsou stovky, nás ale nejvíc nadchl GFPGAN. Umí zrestaurovat a zvětšit fotoportréty v nízké kvalitě a rozlišení (tzv. upscaling) a jeho výsledky jsou někdy až neuvěřitelné.
Až tedy budete chtít zrestaurovat nějakou starší profilovku nebo rodinné foto, můžete použít bezplatný nástroj GFPGAN Inference Demo. Tady je stručný návod:
Tady je naše Otázka týdne:
Co ti pomáhá bojovat s vyrušováním a soustředit se na práci?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Spoluautorka bestselleru Jak na sítě Eliška Vyhnánková ve vynikající podnikatelské přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO prozrazuje, jak přemýšlí o své marketingové strategii coby nezávislá profesionálka na volné noze. Zmiňuje také hromadu praktických tipů a rad z vlastní praxe, které ocení snad každý freelancer.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Pokud zvažujete, že byste se na volné noze věnovali videu, tady je tip na zajímavou menší akci, která proběhne příští čtvrtek 20. října v Praze — Začátky podnikání freelance videomakera.
Zkušenosti na ní budou sdílet dva hosti, Marek Vaňourek, který mj. produkuje videa pro Petra Máru, a taky náš člen, videotvůrce a kreativní režisér Robert Marek. Vstup je zdarma, stačí se registrovat.
P.S. Později vydali i krátké video z akce:
Jednou za čas se objeví text, který popíše nějakou zásadu osobní produktivity tak jednoduše, že ji pochopí každý. A právě takový je článek Focus on Projects, Not Tasks, který napsal uznávaný kreativní kouč Mark McGuinness:
„Nepamatujeme si [Beethovena, Picassa, Shakespeara, aj.] kvůli úkolům, které si odfajfkovali v úkolovníku, ale jen díky významným dílům, která vytvořili.“
Přestože je článek psaný hlavně pro kreativce a umělce, Markovy užitečné rady nejspíš ocení i freelanceři, kteří si připadají roztěkaní nebo honí příliš mnoho zajíců najednou. Jednou z nich je rozdělit si rok na jakési etapy či období věnovaná jednotlivým tvůrčím záměrům.
Ekonomice tvůrců jsme se v uplynulých měsících věnovali opakovaně a podcast Neplecha ukončena je dalším dobrým příkladem, jak se dá takový kreativní obsah úspěšně monetizovat. Bára Nováková ho natáčí už necelé dva roky a v jednotlivých epizodách postupně rozebírá, pohledem dospělého čtenáře, příběh o Harrym Potterovi. Na platformě Herohero, která umožňuje podobně jako třeba Patreon nebo Pickey budovat tvůrcům komunitu platících fanoušků, už má její projekt přes 2 tisíce přispěvatelů (k tomu přes 15 tisíc sledujících na Instagramu). V tomto směru jde dost možná o jeden z nejúspěšnějších českých podcastů.
Jak se Bára k Harrymu Potterovi dostala a proč se rozhodla natáčet vlastní podcast přiblížila např. v rozhovoru pro DVTV: „Říkala jsem si, že u nás chybí podcast, který bude vyloženě oddechový. Kde se nebude řešit nic důležitého.“
Nový průzkum American Opportunity Survey od McKinsey uvádí, že v USA je 58 milionů (neboli 36 %) nezávislých pracovníků.
To je obrovské, ale i dost kontroverzní číslo: Kategorie „nezávislých pracovníků“ totiž hodila do jednoho pytle freelancery (na plný i částečný ‚úvazek‘) s kontraktory (včetně misklasifikovaných zaměstnanců s jediným ‚klientem‘) a také s přivýdělkáři a námezdníky, kteří jsou zpravidla všechno, jenom ne nezávislí (na různých platformách či zprostředkovatelích práce).
Jinými slovy, použitá klasifikace chápe i závislou či jinak prekarizovanou práci jako „nezávislou“. To je zavádějící a vede to i k nafukování odhadů počtu freelancerů.
Kompletní report zatím nebyl zveřejněn. Už tak je ale jasné, že nový průzkum je pouhým stínem uznávané a metodicky dotažené analýzy Independent Work od McKinsey Global Institute z roku 2016.
Tady je naše Otázka týdne:
Odkládáš si nějakou část příjmů do rezervy?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Novinky ze světa podnikání na volné noze pro vás vybíráme a publikujeme nejen na sociálních sítích, ale i v měsíčním newsletteru. Dan Šácha teď připravil jejich shrnutí za 3. kvartál na videu a v podcastu.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.