Kreativita v podnikání a ekonomika tvůrců

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 111-120 z 195 novinek v kategorii

Mark McGuinness: Začněte vytvářet aktiva

Dnes máme to velké potěšení uvést vůbec 1. záznam z online setkání Freelance Friends, která pořádáme v rámci naši evropské komunity Freelancing.eu. Na toto konkrétní setkání se nám přihlásilo 333 freelancerů z 37 zemí světa a lví podíl na tom měl náš hvězdný host Mark McGuinness.

Mark je světově uznávaný kouč pro kreativní profesionály, autor několika knih a tvůrce podcastu The 21st Century Creative. Téma jeho přednášky? Zapomeňte na kariérní žebříčky. Začněte vytvářet aktiva.

Sledujte na našem podcastu či YouTube:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

O podnikání rukodělných tvůrců

Bohdana Goliášová, lektorka, zakladatelka projektu Tvůrci v praxi a nově taky Žena roku 2021, ve výborném rozhovoru o podnikání rukodělných tvůrců v Česku pro DVTV.

„Nejtěžší cesta je vzít svoje výrobky a začít s nimi jezdit po trzích. Kdežto když začnete víc prodávat online, máte mnohem lepší šanci potkat tam toho svého zákazníka, svou cílovou skupinu.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Zettelkasten prakticky

Jak si lépe třídit a zpracovávat znalosti a poznámky? A mít je připravené tak, abyste se k nim mohli kdykoliv snadno vrátit? Jiří Benedikt píše o metodě Zettelkasten — shrnul své zkušenosti a přidává praktický návod, jak můžete začít i vy.

„Každý člověk zavádí Zettelkasten jinak. Někdy narazíte na šíleně vypadající změti hashtagů a struktury těžko pochopitelné pro kohokoli jiného než jejich autora. Systémy jiných lidí jsou pak jednodušší a více připomínající reálný svět. Já se řadím mezi spíše ty, kteří vytvářejí jednoduchý, pochopitelný systém.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Ilustrátor dětských knížek

Ve škole dostával za obrázky na pijáku poznámky, dnes se kreslením živí — o tom jak podniká a tvoří náš člen, výborný český ilustrátor Vojtěch Jurík, kterého můžete znát pod pseudonymem Vhrsti si přečtěte v tomto rozhovoru. Před pár týdny mimochodem získal ocenění Srdcař roku a také 2. místo v soutěži Živnostník roku Plzeňského kraje.

„Když jsem začínal, kreslil jsem, jak se mi to líbilo. A lidi mi říkali: to jsou hezké obrázky pro děti. Já jsem odpovídal: to nemá být pro děti, to jsou obrázky pro všechny. Dopadlo to tak, že teď mě živí hlavně ilustrace dětských knížek.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak vymyslet dobrý název

Jak vymyslet dobrý název pro svůj projekt, produkt, službu nebo třeba vysněný byznys? Sloganistka Lenka Paprok ve výborném článku pro náš blog přiblížila takový kreativní proces a mj. píše, že tvorba názvu není žádná rutina ani nuda, ale kreativní adrenalinový zážitek.

„Pojmenování či název je naprosto klíčovou součástí každé identity. Ať už jde o člověka, značku, výrobek, komunitu nebo firmu, právě jméno používáme v běžné komunikaci nejčastěji — tedy pokud si daný název vůbec chceme a dokážeme zapamatovat. U těch dobrých to jde samo, u těch špatných vůbec.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Kolik hodin optimálně pracovat

Kolik hodin kvalitní duševní práce denně je optimum? Oliver Burkeman v článku píše, že sice není mnoho pevných pravidel pro time management, která by platila vždy a pro všechny, jedno by ale existovat mohlo: „Téměř jistě nemůžete soustavně dělat práci, která vyžaduje hluboké mentální soustředění, déle než asi tři nebo čtyři hodiny denně.“

„Poučení není v tom, že byste měli odejít od stolu po čtyřech hodinách a zbytek dne strávit hraním tenisu a pitím koktejlů (i když pokud můžete, jděte do toho). Skutečné ponaučení – nebo jedno z nich – spočívá v tom, že se vyplatí využít veškerou moc, kterou máte nad svým rozvrhem, k tomu, abyste si vyčlenili tři nebo čtyři hodiny nerušeného soustředění (ideálně v době, kdy je vaše energie nejvyšší). Přestaňte se domnívat, že způsob, jak pokročit s vašimi nejdůležitějšími projekty, je pracovat déle.“

Podobné téma mimochodem v nedávné přednášce rozebírá i Tomáš Vachuda.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Chytré podnikání & inovace

Za chvíli startuje třetí letošní online setkání think-tanku Na volné noze, tentokrát na téma Chytré podnikání & inovace Čekají nás tři nabitá odpoledne se šesticí úžasných hostů:

  • Adam Dunovsky, spolutvůrce vynikajícího podcastu Brocast a vlastní značky Aroha
  • Markéta Ubíková, digitální koučka a lektorka, zakladatelka boží komunity Volnonožci F≈M
  • Tomáš Baránek, zakladatel Melvilu, geek a autor blogu Lifehacky o chytrých inovacích
  • Petra Dolejšová, skvělá právnička, specialistka na právo v marketingu, designu aj.
  • Zuzana Bílková, majitelka proslulé beskydské manufaktury Besky na vlněné lůžkoviny
  • Dušan Janovský, tvůrce legendárního webu Jak psát web aj., expert na vyhledávače

Kratší příspěvky budou mít také Filip Dřímalka, Dominika Špačková, Daniel Gladiš, Michael Petrus, Nina Hanáková, Tomáš Vachuda, Mira Vlach, Aleš Drobek, Lucie Nová, Dan Šácha, Robert Vlach a další.

Pozvánky na think-tank posíláme všem našim členům a absolventům školení. Jste na volné noze? Přidejte se.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Knihy (nejenom) pro práci na volné noze

Hana Jadavan spustila nadupaný blog o knihách, které zaručeně podpoří i vaši práci na volné noze. Pěkné to je.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Miloš Čermák: Proč každý den běhám

Proč každý den běhám? Stručná historie jedné posedlosti — výborný text Miloše Čermáka o běhání a budování pravidelného rituálu. Běhání je koneckonců mezi volnonožci, kteří mají náročnou duševní práci, oblíbený způsob odreagování i stimulace myšlení. Třeba vás příspěvek inspiruje k tomu, abyste se do toho pustili taky.

„Běhání v běžné dny je rituál, který umožňuje prožít ‚kvalitní čas‘ sám se sebou. Ono to zní legračně, ale je to jedna z nejdůležitějších věcí na mém běhání. Vlastně všechno důležité promýšlím při běhu, někdy si povídám sám se sebou, promýšlím si nové psaní či jinou práci, nebo jen tak vyběhnu, s ‚vypnutou‘ hlavou, a čekám, co mě napadne a čemu se budu věnovat.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Audioverze blogu Těsně vedle

Že Michelle Losekoot skvěle píše, jsme vždycky věděli. Ona má ale i perfektní hlas a tak teď do audio podoby profesionálně načetla své články z blogu Těsně vedle. Doporučujeme třeba 10 největších omylů na volné noze.

„Víš, co tě na volné noze zabije daleko spolehlivěji než nedostatek klientů? Nedostatek odpočinku a spánku.“

Další jsou díly najdete tady.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí