Kreativita v podnikání a ekonomika tvůrců

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 101-110 z 130 novinek v kategorii

Spánek — alfa a omega všeho

Článků o tom, jak je pro zdraví i fyzický a duševní výkon důležitý kvalitní spánek, najdete poměrně dost. Málokterý je ale podobně vyčerpávající, jako příspěvek, který připravil náš člen, online marketér Bronislav Markowicz. Parádní shrnutí k tématu.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak zvládnout nouzový stav

„Nezpustněte!“ Přední čeští freelanceři radí, jak zvládnout nouzový stav – Robert Vlach, Michelle Losekoot, Ondřej Ilincev, Daniel Gamrot, Madla Čevelová a Pavel Minář v článku na Forbes Česko.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Nadal a Pressfield

Gratulace pro Rafael Nadal k vyhranému 20. Grand Slamu dnes na Roland-Garros. I jako nezávislý profesionál je pro spoustu lidí vzorem a navíc je to opravdový bojovník: “Hlavu vzhůru a zůstaňte dobromyslní,“ zněl jeho vzkaz k publiku po zápase.

A když už je řeč o bojovnících, tohle je zároveň dobrá příležitost dohnat nové díly v sérii videí, kterou natáčí Steve Pressfield o archetypu válečníka. Je překvapující, jak relevantní jsou tyhle starověké příběhy i pro naše dnešní těžké zkoušky.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Marian Friedl — 11 podob lásky

Náš člen, špičkový jazzman a muzikant na volné noze Marian Friedl, který předloni dostal Anděla za album Beránci a vlci, teď finišuje crowdfunding k vysněnému albu 11 Podob lásky — vzniká mj. na počest Marianovy zesnulé kamarádky a spoluhráčky Jitky Šuranské, se kterou chtěl celé album původně natočit. Kdybyste chtěli tento výjimečný počin podpořit, můžete to udělat na stránce.

A tady je i krátký teaser k albu:

️Marian je mimochodem stálicí všech našich výročních srazů Na volné noze už od roku 2006. Ukázky jeho kouzelné tvorby i náš společný rozhovor o jeho podnikání najdete tady.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Martin Kavka a jeho newslettery

Martin Kavka včera rozeslal další číslo svého měsíčního newsletteru o newsletterech a je to zase parádní čtení, ze kterého si určitě hodně odnesou i freelanceři. Úvodní rozhovor je tentokrát se Štěpánem Hornem, který mj. na Forbes Česko rozjížděl úspěšné Espresso: „V Česku chodí tisíce newsletterů, ale nikdo moc nepřemýšlí, proč je vlastně posílá a proč by je měl někdo číst. To je práce pro práci.“

Přikládáme odkaz na aktuální vydání. K pravidelnému odběru se můžete přihlásit zde.

PS: Můžeme prozradit, že Martin bude hostem našeho prosincového think-tanku Na volné noze v Ostravě, pro který jsme vybrali téma Podcasty, blogy, newslettery. Už se nemůžeme dočkat!

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jan Řezáč a syndrom vyhoření

Webový konzultant Jan Řezáč otevřel na LinkedIn enormně přínosné vlákno o vlastním pracovním vyhoření. Podívejte se i do komentářů.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Tři tipy pro začínající copywritery

Copywriterka Lída Maršálková si cestu k psaní našla poměrně brzy: „Jako dítě jsem víc času trávila u babiččina psacího stroje než na hřišti. Jakmile vzniklo nové dílo, rodina musela povinně nastoupit a poslechnout si, co jsem napsala.“ I přes tuto zálibu nakonec vystudovala jiný obor, nastoupila do korporace a textům se věnovala spíše po večerech. Jenže pak dostala padáka a jak sama říká, bylo to na jednu stranu vysvobození: „Šéfová byla ďábel a já chodila do kanceláře s úzkostmi. Tehdy opovržlivě prohlásila, že člověk jako já může dělat jen něco kreativního. Vzala jsem to jako výzvu.“

Brzy na to Lída nastoupila jako junior copywriter v Zootu, kde „sekala produktové popisky jako Baťa cvičky.“ A od té doby se do oboru ponořila naplno. Dnes už má coby copywriterka a obsahový stratég na volné noze za sebou přes 300 článků, 6500 produktových popisků, 50 newsletterů a klienty jako Bonami, Mall, Florea nebo Notino. „Baví mě ten přímý kontakt s klienty, kdy mezi námi nestojí můj šéf nebo projekťák. Věřím, že se to pozitivně promítá do mých textů,“ říká Lída a přidává na závěr tři doporučení pro začínající kolegy:

  1. Vzdělávejte se: Než se pustíte do své první zakázky, začněte vzděláváním. Čtěte a poslouchejte, navštivte alespoň jeden kurz nebo workshop, ať chybějící praxi doženete alespoň znalostmi.
  2. Neberte to na lehkou váhu: Spousta začínajících copywriterů přistupuje ke copywritingu lehkovážně. Myslí si, že stačí umět líbivě psát. Nebyla jsem jiná, což se mi párkrát vymstilo. Pokud se chcete vyhnout profesnímu faux pas a nezkazit si pověst hned na začátku, začněte právě výše zmíněným vzděláváním.
  3. Buďte zvídaví: Klienti ocení, že se o ně opravdu zajímáte. Vaše budoucí já vám navíc poděkuje, protože pro něj získáte vydatnou dávku podkladů. Čím více toho na začátku víte, tím snazší psaní bude. Máte-li nedostatek informací, vaříte z vody, psaní potrvá déle a s výsledkem nejspíš ani nebudete spokojení.
Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Matt Walker natáčí krátká videa o spánku

„Spánek je patrně ta nejúčinnější věc, kterou můžeme každý den udělat pro obnovení zdraví našeho mozku a těla.“ Neurovědec a autor bestselleru Proč spíme Matt Walker natáčí pro TEDx novou sérii krátkých videí Sleeping with Science, kde postupně probírá důležitá témata spojená se spánkem a jeho vlivem na zdraví, imunitu, paměť i výkonnost.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Steven Pressfield — Archetyp bojovníka

Steven Pressfield, světoznámý autor Ohnivé brány a Války umění, jedné z nejlepších knih pro kreativce vůbec, startuje nový seriál videí o archetypu bojovníka The Warrior Archetype. Epizod bude až 50, v pondělky a čtvrtky.

Přejeme příjemný poslech na YouTube:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Email který dovede říct ne

Jessica’s Client Email Helper je kongeniální pomůcka pro všechny tvůrce, kterým chodí hodně nabídek práce za příslib či velmi nízkou odměnu. Průvodce vytvořila skvělá písmomalířka a spisovatelka Jessica Hische, aby vám pomohla říct ne neplacené a podhodnocené práci.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí