Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
S ilustrátorem Vojtou Juríkem, kterého můžete znát hlavně pod pseudonymem Vhrsti, jsme pro náš videoblog natočili už dva výborné rozhovory. A oba stojí za to! Ten první je mimochodem dokonce jedno z nejsledovanějších videí z našeho YouTube kanálu. I druhý rozhovor je skvělý.
Vojta v nich představuje svou práci na volné noze a taky úspěšné projekty, kterých má dnes v portfoliu celou řadu — včetně oblíbeného večerníčku České televize Bílá paní na hlídání nebo knihy Už vím jak ze série Kouzelné čtení.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Knihy jsou důležité pro osobní i profesní rozvoj, umíte si na ně ale najít čas? A udržet při čtení pozornost? Michelle Losekoot v dalším výborném textu píše: Jak jsem se naučila znovu číst.
„Za všechno, co v pětatřiceti vím a umím, vděčím knihám. Čtení je moje soukromá vysoká, která nikdy nekončí. Chci a potřebuju hodně číst. Chci, protože mi to dělá dobře, a potřebuju, protože jsem knowledge worker, živím se tím, že prodávám lidem nápady. A musím si na ně v hlavě budovat stavební materiál.“
Alice Kavková z rodinného deskovkářství 4 Kavky v novém článku píše, proč se v podnikání vyplatí tvořit vlastní obsah.
„S obsahem je to tak, že když ho děláte hodně a jste vidět a slyšet a jste lidem užiteční v oboru, ve kterým i něco vyrábíte a prodáváte, tak se vám pak to něco líp vyrábí a prodává. Protože třeba k nám přijde půlka lidí jen skrzeva obsah o moderních deskovejch hrách, přes vyhledávače na netu a tak. Nemusíme si je kupovat slevami nebo drahou reklamou.“
Co je to ekonomika tvůrců a proč je fér za dobrý obsah zaplatit? O tom je krátký článek na blogu Pickey:
„Ačkoli pojem ‚Creator(s) economy‘ vznikl teprve před deseti lety, čísla mluví jasně – monetizace kreativního obsahu je na vzestupu.“
Chcete s novým rokem začít budovat komunitu platících uživatelů a monetizovat tak svůj kreativní obsah? Denisa Hrubešová v rozhovoru pro server Lupa přibližuje tzv. creator economy a vývoj platformy Pickey, kterou rozjela spolu s kolegou Davidem Slačálkem.
„Celá ekonomika tvůrců je pořád ještě v plenkách a tyto spolupráce budou stále přibývat. Zareagoval na to třeba i Twitter, když zavedl možnost dávat tvůrcům spropitné nebo zpoplatnit část obsahu. Instagram a Facebook už to také zkoušejí. Myslím, že to v dalších letech bude ještě velká věc. A myslím, že se to bude týkat i lidí, kteří zatím tvoří jen v offline prostředí, kde provozují keramické či taneční kurzy, kurzy vaření a podobně.“
Michelle Losekoot, Petra Papežová a Ondřej Pospíšil spustili před koncem roku parádní portál Posviť si.
Můžete si na něm zdarma stáhnout pracovní listy s pečlivě vybranými otázkami, které vám pomůžou lépe si posvítit na to, co je pro vás důležité — naplánovat příští rok, zamyslet se nad spokojeností v práci, novými projekty i životem obecně.
Dnes máme to velké potěšení uvést vůbec 1. záznam z online setkání Freelance Friends, která pořádáme v rámci naši evropské komunity Freelancing.eu. Na toto konkrétní setkání se nám přihlásilo 333 freelancerů z 37 zemí světa a lví podíl na tom měl náš hvězdný host Mark McGuinness.
Mark je světově uznávaný kouč pro kreativní profesionály, autor několika knih a tvůrce podcastu The 21st Century Creative. Téma jeho přednášky? Zapomeňte na kariérní žebříčky. Začněte vytvářet aktiva.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Bohdana Goliášová, lektorka, zakladatelka projektu Tvůrci v praxi a nově taky Žena roku 2021, ve výborném rozhovoru o podnikání rukodělných tvůrců v Česku pro DVTV.
„Nejtěžší cesta je vzít svoje výrobky a začít s nimi jezdit po trzích. Kdežto když začnete víc prodávat online, máte mnohem lepší šanci potkat tam toho svého zákazníka, svou cílovou skupinu.“
Jak si lépe třídit a zpracovávat znalosti a poznámky? A mít je připravené tak, abyste se k nim mohli kdykoliv snadno vrátit? Jiří Benedikt píše o metodě Zettelkasten — shrnul své zkušenosti a přidává praktický návod, jak můžete začít i vy.
„Každý člověk zavádí Zettelkasten jinak. Někdy narazíte na šíleně vypadající změti hashtagů a struktury těžko pochopitelné pro kohokoli jiného než jejich autora. Systémy jiných lidí jsou pak jednodušší a více připomínající reálný svět. Já se řadím mezi spíše ty, kteří vytvářejí jednoduchý, pochopitelný systém.“
Ve škole dostával za obrázky na pijáku poznámky, dnes se kreslením živí — o tom jak podniká a tvoří náš člen, výborný český ilustrátor Vojtěch Jurík, kterého můžete znát pod pseudonymem Vhrsti si přečtěte v tomto rozhovoru. Před pár týdny mimochodem získal ocenění Srdcař roku a také 2. místo v soutěži Živnostník roku Plzeňského kraje.
„Když jsem začínal, kreslil jsem, jak se mi to líbilo. A lidi mi říkali: to jsou hezké obrázky pro děti. Já jsem odpovídal: to nemá být pro děti, to jsou obrázky pro všechny. Dopadlo to tak, že teď mě živí hlavně ilustrace dětských knížek.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.