Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Mira Vlach po čase vydává další rozhovor ze série Projekty ze života — hostem je tentokrát Lumír Kajnar, uznávaný grafický designér, který má ve svém portfoliu např. loga značek jako je Univerzita Tomáše Bati, český skaut nebo Liftago.
„Když své podnikání postavíš na kvalitě a zdravém sebehodnocení, nevidím důvod, proč neuspět. Kreativní trh nemá fyzické hranice, jde jen o to nepřestat myslet a tvořit. A někdy stačí nevidět hned čerta v těch, kdo Ti schvalují projekty a platí faktury, neopovrhovat konečným příjemcem Tvého díla. Nepodlehnout cynismu je těžké v agentuře i na volné noze.“
Vyplňte dotazník a staňte se součástí první globální studie o freelancingu, kterou organizují prof. Gerald Cupchik z univerzity v Torontu a Jon Younger.
Poznámka: Časová náročnost je asi 15 minut, v angličtině. Studie je zaměřená na platformy, ze seznamu možností můžete vybrat Na volné noze jako svou „domovskou“ platformu.
Jan Řezáč spouští bezplatný emailový trénink řízení digitálních projektů (weby, mobilní aplikace, portály atd.), který rozšiřuje jeho knihu Web ostrý jako břitva o poznatky z 15leté praxe v tvorbě webů.
Nedávno se rozjela nová platforma s online kurzy Kurzeo — výběr je sice zatím omezený, postupně ale přibývají nové kurzy. V aktuální nabídce jsou např. Základy propagace na Facebooku a Instagramu od Vaška Blahouta nebo Lifestyle fotografie s Petrem Klempou. Zapojit se případně můžete i jako lektoři a sdílet vlastní know-how.
Nahoře byznys, dole tepláky. O tom, jak dvě japonské oděvní firmy připravily speciální pyžama pro lidi, kteří pracují na home office si můžete přečíst v tomto článku.
Online Labour Index, který vytváří Oxford Internet Institute, měří míru „online práce na volné noze“ skrze pět největších anglojazyčných platforem. O celé freelance ekonomice index nic moc nevypovídá, dokládá ale postupující trend najímání lidí online.
Země je placatá, a dokaž mi, že ne. Nakladatel a lifehacker Tomáš Baránek ťal do živého — jak reagovat, když lidé kolem hájí konspirace a nesmysly. Do textu přispěli Miloš Čermak, Eliška Vyhnánková, Vít Šebor, Kateřina Ráčková a Robert Vlach.
Před pár měsíci jsme sdíleli tip na web Junior Guru — průvodce programováním pro samouky. Autor Honza Javorek svou online příručku pravidelně rozšiřuje a před časem přidal taky kapitolu věnovanou práci na volné noze.
Píšete články, tvoříte webový obsah? V tom případě by vás měl zajímat nový text Ondry Ilinčeva o tom, jak lidi čtou na webu. I když… Jak říká hned v úvodu: „Tenhle článek nedočtete.“
Lucie Bielaková si před několika lety začala doma pro zábavu vyrábět papírové kopie živých květin. Připadalo jí, že takové věci nejsou výjimečné a umí je každý. Přes kamarádky se ale její zručnost rozšířila dál — a jak popisuje v článku, teď má svůj ostravský byznys Megakytky, za sebou stovky vyrobených kytic a frontu zákazníků.
„Velké světové módní domy měly papírové květiny vždy ve výlohách, Lagerfeld je měl na přehlídce a u nás v Česku zatím nic moc. Celý život jsem něco kreslila a tvořila a protože miluji květiny, rozhodla jsem se to zkusit – a pak už to jelo. Pojí se v tom všechno, co mám ráda. Je to kreativní práce a výzva v jednom.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.