Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Osvědčené vychytávky a tipy pro každodenní práci a lepší osobní produktivitu sdílel konzultant pro IT a Google nástroje Pavel Minář — v sestříhaném záznamu jeho povídání se studenty z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Jste zaseknutí s námětem článku nebo třeba hledáte chyby v kódu? Bára Hlavicová v blogu nedávno na příkladu copywritingu popsala využití netradičního mentora v podobě gumové kachničky:
„Mám kamaráda kodéra. Jednou jsem ho navštívila v kanclu a na jeho stole jsem našla maličkou kačenku. Jiří (ten kamarád) mi vysvětlil: ‚To je programátorská kačenka. Pomáhá, když ti v kódu něco nefunguje. Mohla bys s tím otravovat kolegu, ale ty ne. Ty si vezmeš kačenku, vylezeš na balkon a vysvětlíš jí, co máš za problém. A jak jí to říkáš, najednou ti dojde, že máš řešení.'“
Technika Rubber duck debugging, o které je řeč, vychází z knihy The Pragmatic Programmer, kde je zmíněná právě coby pomocník při hledání a opravování chyb ve zdrojovém kódu. Jak ale Bára píše, využití najde i v jiných situacích.
Zachytili jste „kraťasy“ Tomáše Baránka? Jde o poznámky, nápady, myšlenky, postřehy a tipy, které by se nehodily na velký článek, ale jsou z nich dobré menší příspěvky na Tomově blogu Lifehacky.cz.
V tom zatím posledním Tomáš sdílel jednoduchý hack na šikovnou organizaci otevřených panelů v prohlížeči: „Od té doby, co používám takzvané Skupiny panelů (Tab Groups) v Safari a Chrome, jsem šťastnější, soustředěnější a mohu snížit dávku medikamentů. Srdečně vám proto doporučuji tento málo známý pro-hack.“
Jiný příspěvek s názvem Nesnesitelná lehkost nestíhání se pro změnu věnuje práci s prioritami a smíření se s tím, že nemůžeme stihnout vše: „Život je konečná množina, tak proč ten nerv: nemá smysl si vyčítat, jaká hromada kamení leží před barákem. Miska dne nikdy nebude větší.“
Tady je naše Otázka týdne:
Jak často a kam zálohuješ data?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Umělá inteligence je aktuálně mezi freelancery velmi diskutované téma. Poměrně málo se ale mluví o riziku, které představuje. To popisuje Toby Ord v knize Nad propastí (angl. The Precipice) o existenčních rizicích a budoucnosti lidstva.
Obecnou umělou inteligenci Ord líčí jako jedno z největších rizik, kterým bude lidstvo v následujícím století čelit. Sám je stoupencem efektivního altruismu, takže se snaží čtenáře v závěru knihy motivovat, aby se v rámci své profese zapojili do prevence této a dalších významných hrozeb.
Pokud pracujete v IT nebo vás zajímá budoucnost AI, tahle kniha by vás neměla minout. Viz také krátká audiorecenze:
Míváte online hovory v rušném prostředí? Dan Gamrot nedávno sdílel tip na nástroj Krisp, který dokáže pomocí AI efektivně odstranit nežádoucí zvuky v pozadí, jako ruch kavárny, klikání na klávesnici, štěkot nebo třeba hučení větráku. Funguje s většinou používaných aplikací (Zoom, Google Meet, Teams) a v základu je dostupný zdarma — na 60 minut volání denně.
PS: U příspěvku na Linkedin Dan sdílel i vlastní krátkou ukázku.
Tvůrci fenomenálního AI překladače DeepL Translator právě spustili DeepL Write — bezplatného pomocníka pro lepší psaní v americké či britské angličtině a němčině.
Beta verze DeepL Write běží jednoduše v prohlížeči a pomůže vám s pravopisem, gramatikou, slovní zásobou i slohem. No a pokud byste hledali něco víc sofistikovaného, zkuste Grammarly.
Dnes, v pondělí 16.1. od 18:30 se můžete v Impact Hubu Ostrava zúčastnit přednášky a debaty o AI s Janem Romportlem, kterou spolupořádáme. Honza je špičkový odborník na umělou inteligenci, vstup je zdarma a veškeré info včetně odkazu pro registraci najdete v události na Facebooku.
K diskuzi o umělé inteligenci přidáváme tip na ještě jeden zajímavý nástroj — AI hlasový generátor Play.ht, který dokáže textové podklady namluvit realisticky znějícími hlasy, mezi kterými už nechybí ani čeština (celkem nabízí 142 jazyků včetně různých přízvuků). Hodit se to může třeba pro tvorbu audio verzí článků, podcasty nebo coby voiceover k videím a online kurzům. Některé hlasy zní sice stále roboticky, u spousty z nich už ale nepoznáte, že je nenamluvil člověk. Otestovat si to můžete přímo na webu.
Mezi novými funkcemi je mj. i klonování hlasu, kdy si po splnění podmínek můžete nechat vytvořit kopii toho vlastního.
Mimochodem, pokud vás téma AI zajímá a budete v pondělí 16.1. v Ostravě, určitě si nenechte ujít večerní přednášku našeho člena, špičkového českého AI experta Jana Romportla. Od 18:30 bude v Impact Hubu mluvit právě o budoucnosti umělé inteligence.
Letos se opět můžete těšit na rozhovory se zajímavými nezávislými profesionály v našem podcastu!
Natáčet začínáme už za týden a hostů se můžete zprostředkovaně ptát i vy.
Naším prvním hostem bude AI konzultant Jan Romportl a své otázky mu můžete položit přes online formulář.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.