Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Jestli plánujete do nového roku vykročit s předsevzetím větší péče o sebe a své tělo, pusťte si nedávný rozhovor se světově uznávaným fyzioterapeutem Michalem Novotným v podcastu Proti Proudu. Michal spolupracoval mj. se špičkovými sportovci jako Roger Federer nebo Rafael Nadal a je také autorem knihy Sport je bolest, kterou loni vydal Jan Melvil Publishing.
S moderátorem Danem Tržilem mluvil Michal např. o tom, jak na správnou rozcvičku před sportem, a jestli je potřeba, vysvětlil, co je klíčem k dlouhověkosti, a přiblížil taky, jak vypadá práce fyzioterapeuta.
Britská freelance komunita Leapers pořádá svůj pravidelný průzkum duševního zdraví lidí na volné noze. Zaměřuje se především na volnonožce ve Velké Británii, ale do dotazníku se běžně zapojují i profesionálové z dalších zemí. Skládá se ze 40 otázek a všechny odpovědi jsou zcela anonymní.
Na jejich webu najdete výsledky průzkumů z minulých let, stejně jako řadu článků, které se věnují např. tématům kolem spánku nebo jak řešit tzv. syndrom podvodníka.
„Chtěl jsem vstát z postele, vtom jsem si ale uvědomil, co všechno ten den musím zvládnout, a nedokázal jsem se najednou postavit, nemohl jsem ani zvednout ruku. Tělo mi dávalo najevo, že je něco špatně.“
Náš člen, expert na sociální sítě a e-mail marketing David Artur Fiedler zažil krátce po škole vyhoření — své zkušenosti dnes sdílí mj. v rámci osvětového projektu Nevyhasni, který založil společně s kolegy. Davidovu osobní cestu zachycuje článek na Aktuálně.
Kvalitní spánek je základ. A lifehacker Tomáš Baránek z Jan Melvil Publishing teď přesně na tohle téma vydává svůj očekávaný videokurz Spěte sladce. Know-how sdílí v celkem 18 videích a pro potřeby kurzu sestavil i unikátní spánkový deník, ke kterému na webu píše:
„Čím více se o spánku v průběhu kurzu dozvíte, tím více ovlivňujících faktorů na sobě budete zkoumat. Výsledkem bude váš vlastní dokument plný konkrétních dat, ze kterých snadno vyčtete, co vám dělá dobře, čeho se vyvarovat a jak svůj spánek hacknout.“
V předprodeji si můžete kurz koupit s výraznou slevou.
Tady je naše Otázka týdne:
Jak často si dopřáváš cvičení, sport nebo jiný zdravý pohyb?
Otázku jsme vybrali z našeho průzkumu Jak se ti daří na volné noze?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Miloš Čermák sdílel před třemi roky úspěšný článek, kde sepsal 53 věcí, které v životě považuje za důležité. Teď, u příležitosti svých 56. narozenin, na text navazuje — novou sérií cenných postřehů, faktů a rad pro život i práci.
„Víc se dozvíte od lidí, kteří v něčem neuspěli. Ale musíte se umět jich na to zeptat. Když se nám něco nepovede, vždycky přemýšlíme o tom, co jsme udělali špatně a co šlo udělat líp. Své neúspěchy velmi detailně analyzujeme, protože doufáme, že se nestaly naší vinou. O svých úspěších moc nepřemýšlíme, protože je přičítáme své skvělosti a genialitě.“
Profesionální sloganistka a názvotvůrkyně Lenka Paprok, která mj. napsala enormně čtený článek Názvověda pro náš blog, byla nedávno hostem Českého rozhlasu.
V nebývale otevřeném rozhovoru s Kateřinou Huberovou mluvila Lenka nejen o své práci na volné noze, ale vůbec poprvé také o tom, jaké je to být jedním z vyléčených adolescentních onkologických pacientů. Od Lenčiny diagnózy uplynulo 19 let a dnes se aktivně angažuje v organizacích zaměřených na jejich podporu.
Starší, ale stále aktuální článek, kde Nick Maggiulli píše o tom, jak přemýšlet o čase ve vztahu k ekonomickým aktivitám, jako je investování nebo podnikání, a penězům optikou udržení dlouhodobého zdraví.
Maggiulli vysvětluje, že i relativně malá časová investice do pravidelného cvičení (např. čtyři hodiny týdně) může přinést značné výhody a přidat roky zdravého života – tedy např. i více času na investování.
„Neexistuje samozřejmě žádný ‚správný' způsob cvičení, stejně jako neexistuje ‚správný' způsob budování bohatství. Lidé se stali silnými (a bohatými) různými způsoby, takže hádat se o konkrétních věcech mi přijde většinou zbytečné. Doufám však, že když vás seznámím s určitými detaily, budete dále experimentovat a najdete to, co vám vyhovuje.“
Jak v podnikání pečovat o tělo a mysl? Jakub Zadražil a Martin Šafařík se tomuto tématu nedávno věnovali v podcastu DoToho! Rozebrali mj. proč je lepší jít do řízeného diskomfortu než maximalizovat komfort, jak efektivně odpočívat nebo jak udržet rovnováhu mezi prací, vztahy, rozvojem a zdravím.
I když zmiňují primárně práci ve firmách, doporučení a myšlenky, které sdílí, jsou přenositelné pro podnikatele a freelancery obecně.
„Když v práci unavím hlavu na maximum, tělo přežívá. A pak se doma vykydnu na gauč? Chápu, že je to to nejlehčí řešení, ale zas je tam ta dualita: vyberu si komfort, ale pak to tělo, ke kterému se takhle dlouhodobě chovám, bude nekomfortní.“
Milan Sedláček je přední český (nebo spíš moravský) expert na oblast vinařství, vinohradnictví a výroby vína. Je autorem online encyklopedie Znalec vín a dalších publikací. Vedl úspěšné vinařské podniky, zaučoval someliéry a dnes jako konzultant pomáhá budovat nová vinařství. K natáčení našeho rozhovoru přivezl 22 lahví vína na degustaci. Zbývá jen popřát příjemný poslech a na zdraví!
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.