Zdraví, pohyb a výživa pro lepší život a pracovní výkon

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 21-30 z 62 novinek v kategorii

Vliv cvičení na práci

Tady je naše Otázka týdne:

Má pravidelné cvičení a pohyb nějaký vliv na tvůj pracovní výkon?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

10 lifehacků na podnikání při mateřské

„Jsem 10 let na volné noze, z toho skoro 8 let jako podnikající matka,“ píše špičková fotografka a naše nová členka Evka Neuman v článku, kde popsala svých 10 lifehacků na podnikání při mateřské, které jí ušetřily nervy, čas, energii i peníze.

„Před nedávnem se k nám připojilo třetí dítko a vždycky, když někde fotím, dostávám dotaz: ‚Jak to s těmi třemi dětmi zvládáte? A to u toho ještě pracujete?' Trochu pokrčím rameny, zadívám se do dálky. ‚Noo…' a usměju se.“

Jak Eva zmiňuje hned v úvodu, záleží na řadě faktorů — mj. na tom, jestli máte podporující prostředí, kolik máte hlídání, jaké jsou vaše děti a taky, jak se v tom celém vůbec cítíte. V podnikání i v mateřství.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Vysoce funkční rozvrh

Chcete letos nějak vylepšit svůj pracovní režim? Andrew Huberman, profesor neurobiologie na Stanfordu a tvůrce vyhlášeného podcastu Huberman Lab, má pro vás tip na vysoce funkční rozvrh:

  1. Sluneční světlo a pohyb
  2. Splnění úkolu
  3. Přemýšlení, reflexe
  4. Opakujte 1-3
  5. Spánek

A samozřejmě jezte zdravě, hydratujte, buďte s lidmi a vyhýbejte se ztrátě energie, tj. nemíchejte různé stavy mysli napříč výše uvedenými kroky a praktikujte jejich funkční oddělování.

Každá fáze může mít samozřejmě různou délku trvání. Klíčové je naučit se skutečně zapínat a vypínat různé režimy myšlení a jednání, přiměřeně nejrůznějším nárokům každodenního života. Není nic horšího než někdo, kdo se neumí přepnout.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Benefity dovolené

Dali jste si přes svátky pořádné volno? Jana Bohutínská na serveru Podnikatel.cz nedávno popsala jeho benefity a naopak i rizika zanedbání odpočinku pro fyzické a psychické zdraví — ať už jde o snížení stresu a prevenci vyhoření nebo vystoupení ze zaběhnuté pracovní rutiny.

„Žádná nemocenská prvních 14 dnů. Žádné proplacené sick days. Žádná placená dovolená. To je jedna z okolností typických pro podnikatelky a podnikatele, ať už jsou na volné noze nebo řídí svou vlastní firmu, a to s plnou zodpovědností za svůj byznys a sami za sebe, což je druhá strana svobody. Nejde o stížnost, jen o strohý popis situace. Nikdo pochopitelně nepodniká proto, aby pak brečel, že mu nikdo neproplatí volno. Zřejmě ale také nikdo nepodniká kvůli tomu, aby ‚padal na ústa' a po pár letech dřiny fyzicky i psychicky vyhořel.“

V článku Jana mimo jiné odkazuje i na náš starší průzkum z roku 2015, do kterého se zapojilo 2.300 freelancerů. V jednom z dotazů jsme se volnonožců ptali právě i na to, kolik mají ročně celých týdnů dovolené, kdy nepracují — 35 % tehdy odpovědělo, že jsou to 2-3 týdny.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

20 tipů, jak se stát mistrem návyků

Hana Jadavan v sérii pěti článků sdílí svůj osobní přístup včetně řady praktických postřehů, jak do života zapojit nové osobní i pracovní návyky.

„Osvojit si návyky není těžké, zvládne to každý. Stačí se jen naučit pár pravidel a zjistit, co funguje konkrétně na vás. Je to jako s učením jazyků – jakmile přijdete na to, jaký způsob vám vyhovuje, sekáte to jako Baťa cvičky. Nejtěžší je prostě vždycky jen přijít na to, jak udělat tu první cvičku.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Tomáš Rektor: Jak předcházet workoholismu

„Lidi si strašně často neuvědomují, že jsou ve stresu a přetížení,“ říká Tomáš Rektor, přední český psychiatr a psychoterapeut, který se specializuje na závislosti vč. workoholismu, v nadčasové přednášce z našeho think-tanku.

Spousta freelancerů má problém s oddělením práce a soukromí a Tomáš zde předkládá pozitivní a naprosto srozumitelný pohled na to, jak problémům s pracovním přetížením předcházet.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Zdravé hranice v podnikání

Máte v podnikání nastavené zdravé hranice? Jak na ně a proč jsou důležité, píše v článku Madla Čevelová: „Pomohou vám chránit vaši energii, zvládat život i podnikání a celkově se z toho nezbláznit.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Závislost na práci Michelle Losekoot

„A pokud neumřela, pracuje dodnes.“ Michelle Losekoot velmi otevřeně o své závislosti na práci. Tohle byste si měli přečíst.

„Jet na dovolenou? Dovolená je pro mě den, kdy pracuju jen šest hodin denně. Jet někam, kde není signál? Neexistuje. Pocit vlastní nepostradatelnosti, kterým dokážete chorobnou závislost na práci dlouho obhajovat (Není nikdo, kdo by to zvládl!), je jako droga. Teda oprava: je droga.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Genius Foods — kniha nejenom pro volnonožce

Pokud tvoříte nebo pracujete hlavou, Genius Foods je jedna z nejužitečnějších knih o tom, jak posilovat své mentální zdraví a výkon.

Max Lugavere a Paul Grewal odvedli skvělou práci v předání těch nejlepších vědecky podložených doporučení pro dlouhodobé zdraví mozku. Podtitul knihy říká vše: „Buďte chytřejší, šťastnější a produktivnější, zatímco chráníte svůj mozek po zbytek života“ — no prostě povinná četba pro všechny lifehackery a pracovité volnonožce, a za nás každopádně jedna z nej knih roku!

Genius Foods nám doporučil Tomáš Vachuda ve vynikající přednášce Chytrá práce je ta, která je udržitelná.

Audiorecenzi Roberta Vlacha si můžete poslechnout v podcastu Co čtu.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Kolik hodin optimálně pracovat

Kolik hodin kvalitní duševní práce denně je optimum? Oliver Burkeman v článku píše, že sice není mnoho pevných pravidel pro time management, která by platila vždy a pro všechny, jedno by ale existovat mohlo: „Téměř jistě nemůžete soustavně dělat práci, která vyžaduje hluboké mentální soustředění, déle než asi tři nebo čtyři hodiny denně.“

„Poučení není v tom, že byste měli odejít od stolu po čtyřech hodinách a zbytek dne strávit hraním tenisu a pitím koktejlů (i když pokud můžete, jděte do toho). Skutečné ponaučení – nebo jedno z nich – spočívá v tom, že se vyplatí využít veškerou moc, kterou máte nad svým rozvrhem, k tomu, abyste si vyčlenili tři nebo čtyři hodiny nerušeného soustředění (ideálně v době, kdy je vaše energie nejvyšší). Přestaňte se domnívat, že způsob, jak pokročit s vašimi nejdůležitějšími projekty, je pracovat déle.“

Podobné téma mimochodem v nedávné přednášce rozebírá i Tomáš Vachuda.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí