Zdraví, pohyb a výživa pro lepší život a pracovní výkon

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 31-40 z 69 novinek v kategorii

Zdravé hranice v podnikání

Máte v podnikání nastavené zdravé hranice? Jak na ně a proč jsou důležité, píše v článku Madla Čevelová: „Pomohou vám chránit vaši energii, zvládat život i podnikání a celkově se z toho nezbláznit.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Závislost na práci Michelle Losekoot

„A pokud neumřela, pracuje dodnes.“ Michelle Losekoot velmi otevřeně o své závislosti na práci. Tohle byste si měli přečíst.

„Jet na dovolenou? Dovolená je pro mě den, kdy pracuju jen šest hodin denně. Jet někam, kde není signál? Neexistuje. Pocit vlastní nepostradatelnosti, kterým dokážete chorobnou závislost na práci dlouho obhajovat (Není nikdo, kdo by to zvládl!), je jako droga. Teda oprava: je droga.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Genius Foods — kniha nejenom pro volnonožce

Pokud tvoříte nebo pracujete hlavou, Genius Foods je jedna z nejužitečnějších knih o tom, jak posilovat své mentální zdraví a výkon.

Max Lugavere a Paul Grewal odvedli skvělou práci v předání těch nejlepších vědecky podložených doporučení pro dlouhodobé zdraví mozku. Podtitul knihy říká vše: „Buďte chytřejší, šťastnější a produktivnější, zatímco chráníte svůj mozek po zbytek života“ — no prostě povinná četba pro všechny lifehackery a pracovité volnonožce, a za nás každopádně jedna z nej knih roku!

Genius Foods nám doporučil Tomáš Vachuda ve vynikající přednášce Chytrá práce je ta, která je udržitelná.

Audiorecenzi Roberta Vlacha si můžete poslechnout v podcastu Co čtu.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Kolik hodin optimálně pracovat

Kolik hodin kvalitní duševní práce denně je optimum? Oliver Burkeman v článku píše, že sice není mnoho pevných pravidel pro time management, která by platila vždy a pro všechny, jedno by ale existovat mohlo: „Téměř jistě nemůžete soustavně dělat práci, která vyžaduje hluboké mentální soustředění, déle než asi tři nebo čtyři hodiny denně.“

„Poučení není v tom, že byste měli odejít od stolu po čtyřech hodinách a zbytek dne strávit hraním tenisu a pitím koktejlů (i když pokud můžete, jděte do toho). Skutečné ponaučení – nebo jedno z nich – spočívá v tom, že se vyplatí využít veškerou moc, kterou máte nad svým rozvrhem, k tomu, abyste si vyčlenili tři nebo čtyři hodiny nerušeného soustředění (ideálně v době, kdy je vaše energie nejvyšší). Přestaňte se domnívat, že způsob, jak pokročit s vašimi nejdůležitějšími projekty, je pracovat déle.“

Podobné téma mimochodem v nedávné přednášce rozebírá i Tomáš Vachuda.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Vytvořil jsem návyk a uběhl maraton

Nedávno psal o běhání Miloš Čermák, teď podobné téma zpracoval v tomto článku lektor osobní produktivity Daniel Gamrot — jak ale Dan píše: „Nemusí to být nutně běhání, prakticky si za toto téma dosaďte cokoliv, co vám dává smysl.“ Jde totiž o postupné budování návyku a kroky, které vám v tom mohou pomoct.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Objevení balanční desky

Lukáš Marcinka coby sportovec hledal prostředek pro udržování fyzičky, zlepšení rovnováhy a posílení středu těla. Dobré zkušenosti měl s balanční deskou, podle jeho slov jí ale vždy něco chybělo. Rozhodl se proto vyrobit vlastní.

Na projektu pracoval z počátku až po zaměstnání a celé víkendy, jakmile ale začaly objednávky přibývat, pustil se do podnikání naplno. Dnes má svou vlastní značku Woodboards a tvoří desky pro dospělé i děti. Přečtěte si jeho příběh.

„Návrhy různých tvarů a velikostí jsem postupně z papíru přenášel do reality, testoval je a prezentoval na sportovních akcích. Hodně jsem stál o názory a recenze sportovců, o to, jak se na jednotlivých balančních deskách cítí.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Tomáš Baránek otevírá klub

Máte rádi chytré knihy z Melvilu? Tohle vás nejspíš nadchne.

Zakladatel Melvilu Tomáš Baránek rozjíždí na svém blogu Lifehacky klub pro předplatitele, které zve na pravidelné Q&A online setkání. Řeší se na nich různé vychytávky pro práci, zdraví či osobní růst (některé předjímají i témata příštích knih). Je to vzácná příležitost se Toma doptat na bezpočet lifehacků, které osobně vyzkoušel.

To nejlepší na konec: Členství stojí jen €20 ročně a společnost je vybraná, poznáte další spřízněné geeky a nadšence. Cena/výkon naprosto top. Info zde.

P.S. Tomáš bude dnes jedním z vzácných hostů našeho think-tanku na téma Chytré podnikání & inovace. Těšíme se moc.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Miloš Čermák: Proč každý den běhám

Proč každý den běhám? Stručná historie jedné posedlosti — výborný text Miloše Čermáka o běhání a budování pravidelného rituálu. Běhání je koneckonců mezi volnonožci, kteří mají náročnou duševní práci, oblíbený způsob odreagování i stimulace myšlení. Třeba vás příspěvek inspiruje k tomu, abyste se do toho pustili taky.

„Běhání v běžné dny je rituál, který umožňuje prožít ‚kvalitní čas‘ sám se sebou. Ono to zní legračně, ale je to jedna z nejdůležitějších věcí na mém běhání. Vlastně všechno důležité promýšlím při běhu, někdy si povídám sám se sebou, promýšlím si nové psaní či jinou práci, nebo jen tak vyběhnu, s ‚vypnutou‘ hlavou, a čekám, co mě napadne a čemu se budu věnovat.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Tomáš Baránek o lifehackingu

Nakladatel Tomáš Baránek z Jan Melvil Publishing v rozhovoru popisuje svůj recept na lifehacking a mj. říká, že šidit spánek se opravdu nevyplatí:

„K základním zdravotním doporučením, která se probírají i ve školách, patří například potravinová pyramida nebo apel na dostatek pohybu. O spánku se ale obvykle moc nedozvíte. Přitom dopady jeho nedostatku jsou masivní od dětí po seniory, od nálady po imunitu a vážné nemoci. Od výkonnosti v práci po nehodovost na silnicích.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Tři kritéria vyhoření

Vyhoření není černé a bílé, píše v článku pro BBC Kate Morgan a upozorňuje na to, že mnoho lidí používá vyhoření jako synonymum pro únavu, přestože je mezi oběma stavy velký rozdíl. V textu mj. přibližuje vědeckou definici MBI, která syndrom vyhoření hodnotí na základě tří kritérií: vyčerpání nebo celkový nedostatek energie, pocity cynismu nebo negativity vůči práci a snížená efektivita či úspěch v práci. Vyhoření nastává tehdy, pokud u všech tří oblastí dosáhnete negativního skóre.

„Podle těchto kritérií mnoho lidí, kteří si myslí, že vyhořeli, to skutečně nezažili. Neznamená to, že se takovému stavu neblíží. Pochopení toho, jak vyhoření skutečně měřit, nám ale může pomoci změnit kurz dříve, než bude příliš pozdě.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí